Jego korzenie są bogate w makro- i mikroelementy (bar, cynk, glin, fosfor, mangan, kobalt, magnez, molibden, potas, wapń, żelazo, miedź), witaminy (A, B, C, D, E) oraz inne związki czynne. W rosyjskiej medycynie ludowej korzenie mniszka były używane do leczenia anemii złośliwej, raka żołądka i wątroby, zapalenia węzłów chłonnych, zapalenia stawów (Jelena Fiodorowna Zajcewa). Polskie źródła natomiast podają, że korzeń mniszka jest „zalecany w leczeniu niedokrwistości, białaczki i chorób nowotworowych oraz przy ogólnym osłabieniu ustroju” (dr Henryk Różański). Ponadto korzeń mniszka ma właściwości moczopędne, stymuluje wydzielanie żółci, oczyszcza wątrobę, pomaga w alergiach i redukuje cholesterol.
Trwają jeszcze badania kliniczne, które potwierdzają, że korzeń mniszka hamuje rozwój lub niszczy komórki rakowe. Dlatego może być nadzieją dla chorych cierpiących na nowotwory piersi, trzustki, prostaty, szyjki macicy, jelita grubego, wątroby lub innych (zob. Zbigniew Nowak, Mniszek lekarski w walce z nowotworami).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
O skutecznym działaniu korzenia mniszka na raka prostaty przekonał się osobiście John di Carlo, mieszkaniec Kanady. Gdy był już w bardzo ciężkim stanie, zaczął pić herbatę z jego korzenia. Po czterech miesiącach jej stosowania, jako ostatniej nadziei, człowiek ten zaczął odzyskiwać zdrowie.
Nam również na te trudne czasy Stwórca daje proste lekarstwo, którym jest mniszek lekarski. Mogą z niego skorzystać zarówno chorzy, jak i ci, którzy chcą wzmocnić swój organizm. W ten sposób zregenerują układ krwionośny i odpornościowy. Sposób jest prosty – zebrany wiosną lub jesienią korzeń czyścimy z piasku i suszymy. Kiedy jest dobrze wysuszony, mielimy w młynku do kawy. Przyjmujemy więcej niż pół łyżeczki proszku, zmieszanego z wodą. Aby kuracja była skuteczna, powinna trwać przez kilka miesięcy.
W czasach trwającej epidemii, dzielmy się tą wiadomością z innymi, zwłaszcza z ciężko chorymi na nowotwory, aby przynieść im nadzieję na wyleczenie.