Dzieci często sprawiają wrażenie, jakby miały niespożyte pokłady energii. Wciąż szukają nowych sposobów na jej ukierunkowanie. Nierzadko rodzicom brakuje już pomysłów, jak odpowiedzieć na prośbę dziecka: „Mamo, nudzi mi się! Co moglibyśmy razem porobić?”.
Wspólne przygotowanie gry planszowej
Wystarczy złączyć ze sobą kilka dużych kawałków papieru lub wykorzystać karton, by stworzyć planszę do gry. Następnie możecie nanosić na nią pola oraz dodatkowe instrukcje (utrudniające lub pomagające w posuwaniu się ku mecie). Warto również wspólnie ustalić temat gry lub jej scenerię, np. Dziki Zachód, odyseja kosmiczna lub na tropie yeti. Jeśli korzystacie w domu z „planszówek”, możecie dowolnie modyfikować i urozmaicać zasady gry, czyniąc ją coraz ciekawszą. Pamiętaj, że proces tworzenia gry jest równie ważny, jak późniejsza zabawa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pisanie listów do bliskich osób
Zacznijcie od wypisania listy osób, do których chcielibyście posłać odręcznie napisane listy. Następnie samodzielnie przygotujcie papeterię, kartki można ozdobić rysunkami oraz przyklejonymi do niej ornamentami. To świetna okazja do nauczenia dziecka adresowania kopert oraz zasad pisania listów. Nie ma lepszej atmosfery do nauki niż zabawa!
Przebieranie się w postacie z ulubionych opowieści dziecka
Reklama
Dzieci zwykle uwielbiają się przebierać i wkraczać w świat swojej bujnej wyobraźni. Dla nas, rodziców, może to być fascynujące doświadczenie oraz okazja do obserwacji naszych pociech w sytuacji, kiedy są całkowicie swobodne w wyrażaniu swoich myśli oraz emocji. Nie potrzeba wiele. Kilka koców przewieszonych przez oparcie krzeseł to idealna baza tropikalna, przybory kuchenne mogą służyć za niezbędne na bezludnej wyspie przedmioty, a drążek od miotły idealnie nada się jako strzelba do obrony przed dzikimi zwierzętami. Kluczowa jest tutaj wyobraźnia, nic poza tym!
Malowanie palcami
Wiem, że farby na stole mogą budzić początkowy opór u niektórych rodziców. Obawiamy się wyglądu ścian i podłogi po wspólnym malowaniu. Z doświadczenia wiem jednak, że niewiele może konkurować z malowaniem farbami, gdy chodzi o ekspresję emocji dzieci. Co więcej, możecie kreatywnie urozmaicać twórczość, można bowiem malować palcami (zamiast pędzlami), zmieniać format papieru na niestandardowy lub wykorzystywać do malowania różne przedmioty (dno butelki, patyczki do uszu, zakrętki od słoików etc.)
Cechą wspólną wszystkich zaprezentowanych propozycji jest bycie razem z dzieckiem. Nie chodzi o to, by stworzyć dziecku przestrzeń do zabawy, oddelegować je, a następnie zająć się swoimi sprawami. Dla naszych pociech kluczową sprawą jest nasza obecność. To ty, droga mamo czy drogi tato, możesz sprawić swoją zaangażowaną obecnością, że nawet najnudniejsza zabawa stanie się wyjątkowym wspomnieniem dla twojego dziecka! To ty jesteś kluczem do dobrej zabawy.