Zablokowanie górnego odcinka kręgosłupa szyjnego wywołuje objawy, które nie do końca kojarzą się z bólem kręgosłupa. Przeważnie problemy z kręgosłupem wiązane są z miejscowym, kłującym bólem oraz ograniczeniem ruchomości. Kiedy jednak mamy do czynienia z problemami w górnym odcinku szyjnym, objawy są mniej charakterystyczne.
Stawy górnego odcinka szyjnego (zwane również stawami głowy) łączą czaszkę i dwa pierwsze kręgi kręgosłupa. Odpowiadają za ruchy skrętów głowy na boki oraz ruchy potakiwania. Gdy pojawi się czynnik, który ogranicza ruch w którymkolwiek ze stawów tego kompleksu, pojawiają się objawy, które nie kojarzą się nam z dolegliwościami kręgosłupa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Gdy pojawiają się bóle głowy, nudności, wymioty oraz zaburzenia równowagi, pierwszym skojarzeniem jest migrena. W przypadku zwyrodnień stawów głowy można jednak zauważyć, że dolegliwości te nasilają się podczas ruchu głową. Często pojawiają się również mroczki przed oczami, uczucie ucisku głowy (podobne do tego, gdy mamy na głowie ciasny kask) oraz odczucie stąpania po miękkim podłożu (np. miękkim materacu lub uczucie waty pod stopami).
Jeżeli odczuwasz podobne dolegliwości, warto się zastanowić, czy nie wynikają one z problemów z kręgosłupem szyjnym. Być może trudności w funkcjonowaniu są spowodowane zaburzeniem ruchu w stawach głowy. Odpowiednio dobrana terapia znacząco poprawi samopoczucie.
Jak zatem poradzić sobie z takimi dolegliwościami?
Zaburzenia funkcjonowania stawów głowy wymagają specyficznego badania i terapii nastawionej na przywrócenie ruchu między kręgami a czaszką. Ważnym elementem terapii jest również rozluźnienie mięśni podpotylicznych, co prowadzi do zmniejszenia odczucia sztywności karku. Samodzielne próby poradzenia sobie z problemem, np. przez wykonywanie ćwiczeń, mogą się okazać nieskuteczne, a nawet zaszkodzić. Bóle głowy wywołane zaburzeniami stawów głowy wymagają konsultacji z fizjoterapeutą zajmującym się terapią manualną.