Dokonało się to 19 marca, w Roku św. Józefa, ogłoszonym przez papieża Franciszka. Uroczystość pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Kiernikowskiego rozpoczęła się w bazylice Matki Bożej Łaskawej, skąd wyruszyła procesja z obrazem św. Józefa do kościoła brackiego. Dekret księdza biskupa ogłaszający sanktuarium, odczytał kanclerz kurii biskupiej ks. Józef Lisowski.
W homilii bp Zbigniew Kiernikowski podkreślił, że Józef to przedziwna osoba, to figura w sensie realnym i przenośnym. – To ten, który w historii zbawienia w różnych okolicznościach sprawował opiekę nad ludźmi i nad Synem Bożym, który stał się człowiekiem. Dziś z radością ustanawiamy to sanktuarium i zawierzamy św. Józefowi nasz Kościół diecezjalny i samych siebie. Czynimy to z gotowością, by jego tajemnica uczyła nas właściwie być w Kościele, służyć, żyć duchem Jezusa Chrystusa – mówił ksiądz biskup.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Święty Józef staje się dla nas ikoną chwały Bożej. On nie przyciąga do siebie, ale do poznania tego, co większe – zauważył bp Zbigniew. – On jest nosicielem wielkiej prawdy. Chciał, by ta tajemnica docierała do wszystkich, którzy będą przyzywać jego pomocy. On wskazuje źródło prawdziwego życia. Taki jest św. Józef, takiego chcemy tutaj czcić, wiedząc, że on będzie właściwie kierował naszym myśleniem i naszym działaniem – podkreślił bp Kiernikowski.
Reklama
Na zakończenie podziękował wszystkim, którzy na przestrzeni ostatnich lat troszczyli się o kościół św. Józefa i dzięki którym odzyskał on dawny blask. Złożył też życzenia imieninowe wszystkim Józefom i Józefinom, którym patronuje święty. Zawierzył mu także całą diecezję.
Święty Józef jest ikoną chwały Bożej.
Wydarzenie poprzedziła konferencja prasowa, której przewodniczyli: kustosz sanktuarium ks. Marian Kopko, kanclerz kurii biskupiej ks. Józef Lisowski oraz kierownik ds. sanktuarium Grzegorz Żurek. Omówiono m.in. znaczenie dekretu oraz propozycje wydarzeń związanych z promocją tego miejsca i kultu św. Józefa, które będą realizowane w najbliższym czasie.
W uroczystości uczestniczyli członkowie Bractwa św. Józefa, klerycy legnickiego seminarium wraz z przełożonymi, pracownicy kurii biskupiej, siostry zakonne, przedstawiciele rzemieślników, „Solidarności” górniczej oraz wierni z Krzeszowa i okolic.
Kościół św. Józefa został wzniesiony przez opata cysterskiego Bernarda Rosę w 1696 r., jako siedziba powstałego Bractwa św. Józefa. Świątynia jest wyjątkowa pod wieloma względami. Mieści w sobie historię życia i wiary św. Józefa, wyrażoną w cyklu fresków i obrazów mistrza baroku Michała Willmanna. Kościół ten jest miejscem pielgrzymowania trzech narodów: Polaków, Niemców i Czechów. Każdego roku jest odwiedzany przez pielgrzymów i turystów, zanoszących modlitwy do św. Józefa.