Podczas Eucharystii został intronizowany i poświęcony nowy obraz świętego.
Dlaczego św. Sebastian?
Polkowice związane są z postacią świętego męczennika od ponad 340 lat. Ma to związek z dramatycznymi wydarzeniami, jakie miały miejsce w mieście w 1680 r. Jak mówi przewodniczący Rady Miasta Roman Rozmysłowski, Polkowice nawiedziła wówczas zaraza dżumy. Trwała ona kilka miesięcy. Zmarła niemal połowa mieszkańców. – W obliczu tych tragicznych wydarzeń, władze miasta wraz z duchowieństwem i mieszkańcami zawierzyły wszystkich opiece św. Sebastiana, prosząc o ratunek. Miało to miejsce 4 lipca 1680 r. Na ręce proboszcza rajcy miejscy złożyli ślubowanie przyrzekając wierność św. Sebastianowi i obrali go jako swojego patrona. Zaraza ustała. Mieszkańcy, którzy przeżyli, 20 stycznia następnego roku ponowili to ślubowanie – mówi Roman Rozmysłowski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przygotowania do patronatu miasta
Reklama
Właśnie te fakty stały się podstawą do tego, aby w dzisiejszych czasach wypełnić ślubowanie złożone kilka wieków temu. Formalne przygotowania do uroczystości ogłoszenia św. Sebastiana patronem miasta rozpoczęły się w 2019 r. Jak podkreśla Przewodniczący Rady Miasta, we wrześniu Rada Miejska jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia tego patronatu. Został także przygotowany list intencyjny podpisany przez burmistrza Łukasza Puźnieckiego i Przewodniczącego Rady Miasta, skierowany do papieża Franciszka. Prośbę tę poparł bp Zbigniew Kiernikowski.
– Planowaliśmy tę uroczystość na 4 lipca 2020 r. – dodaje Roman Rozmysłowski. Niestety, wybuch pandemii wstrzymał przygotowania i całą procedurę, która toczy się w Watykanie. Wszyscy mają nadzieję, że będzie się to mogło zrealizować w lipcu tego roku. Czas pokaże.
Kult w mieście
Pomimo tych przeszkód, kult św. Sebastiana rozwija się w mieście. Zarówno w kościele św. Michała Archanioła, gdzie znajduje się ołtarz św. Sebastiana, jak i w parafii Matki Boskiej Łaskawej, gdzie kilka lat temu, ówczesny biskup legnicki Stefan Cichy erygował kaplicę św. Sebastiana. – Tegoroczny odpust jest jednym z etapów przygotowań do uroczystego ogłoszenia św. Sebastiana patronem Polkowic – podkreśla obecny proboszcz ks. Marek Kluwak.
Msza odpustowa
Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. Bogusław Wolański, proboszcz parafii św. Józefa w Olszynie. W homilii ks. Bogusław przypomniał postać i męczeństwo św. Sebastiana, podkreślając jego odwagę w obronie prześladowanych chrześcijan. Zaznaczył, że postawa męczennika z III wieku, wzywa i nas do obrony ludzkiego życia i wiary. Zwrócił również uwagę na fakt, że grób św. Jana Pawła II znajduje się właśnie w kaplicy św. Sebastiana w bazylice św. Piotra w Rzymie. – Dlatego mam nadzieję, że i w waszej kaplicy św. Sebastiana znajdą się również relikwie św. Jana Pawła II – powiedział.
Intronizacja obrazu
Reklama
Po homilii został uroczyście wniesiony i intronizowany nowy obraz św. Sebastiana, ofiarowany przez władze miasta, powiatu i mieszkańców. Przewodniczący liturgii oraz Przewodniczący Rady Miasta zawierzyli mieszkańców swojemu patronowi.
Natomiast burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki przypomniał, że dzięki poczuciu wspólnoty, dzięki zgodzie i zaufaniu św. Sebastianowi, 340 lat temu Polkowice zostały uwolnione od dżumy. – Dziś, w obliczu pandemii, ale także wszystkich wyzwań, jakie stoją przed naszą lokalną wspólnotą, ta zgoda powinna być obecna tak samo mocno, jak przed wiekami – podkreślił.
Dzieci o św. Sebastianie
Warto też dodać, że w ramach przygotowań do lipcowych uroczystości zorganizowany został konkurs plastyczny dla szkół podstawowych pt. Codzienne życie św. Sebastiana – patrona Polkowic. Wszystkie prace można obejrzeć w kościele Matki Boskiej Łaskawej do 31 stycznia br.