Natalia Janowiec: Papież Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem św. Józefa. Mówi się, że św. Józef to sprawdzony patron na trudne czasy.
Reklama
Ks. Krzysztof Kołodziejczyk: Papież wskazał swoje racje wyboru takiego patrona. Osobiście cieszę się z tego, bo patrząc na Ewangelię, to Bóg powierzył św. Józefowi bardzo ważne zadania – chronić Jezusa, stać na straży rodziny i pomóc zrealizować plan zbawienia ludzkości. Te zadania oczywiście mają głębszy sens i wnikliwa egzegeza Ewangelii zadziwia nas jak bardzo Bóg zaufał temu człowiekowi. Jak doniosłe jest to, co św. Józef robi. Zachęcam choćby do przeczytania książki o. Augustyna Pelanowskiego Dom Józefa. Żyjemy w trudnych czasach, w których wielu ludzi pogubiło swoją tożsamość, wielu jej nie odkryło. Trudności tych czasów to również ogólnoświatowy paraliż i lęk związany z koronawirusem. I nie chodzi tu tylko o zagrożenie ludzkiego życia fizycznego, ale nade wszystko o sytuację, w której dostęp do życia sakramentalnego został utrudniony. Wspólnota Kościoła została dotknięta cierpieniem z powodu grzechów niektórych jej synów przeciwko niewinności tych najmniejszych. Tu i ówdzie wewnątrz owczarni pojawiają się głosy podważające dogmaty i moralność katolicką, co skutkuje zagubieniem i niepewnością. Nasza ojczyzna przeżyła koszmar związany z ideologicznym protestem, w który zostały wciągnięte dzieci i młodzież. Jak w tych okolicznościach nie odnaleźć podobieństwa do mroków świata potrzebującego Zbawiciela? Jak nie zobaczyć tu zagrożenia Jezusa – żyjącego dziś we wspólnocie Kościoła? Skoro św. Józef stanął na wysokości zadania u początku historii zbawienia, skoro okazał się potężnym orędownikiem i obrońcą Kościoła w jego historii wiele razy, to zapewne jest idealnym patronem na czasy obecne.
Z Rokiem św. Józefa związany jest dar specjalnych odpustów. W jaki sposób możemy je otrzymać?
Te zasady określiła Penitencjaria Apostolska. Dużo tego, więc odsyłam do informacji na stronach internetowych. Mówiąc najogólniej, możemy je zyskiwać pod zwykłymi warunkami czyli tak, jak zyskuje się każdy inny odpust w ciągu całego roku, możemy zyskiwać darowanie doczesnych kar za przebaczone grzechy. W 150. rocznicę ustanowienia św. Józefa patronem Kościoła powszechnego papież Franciszek opublikował list apostolski Patris corde, w którym nazwał św. Józefa ukochanym ojcem czułości, posłuszeństwa i gościnności. Jakie inne cechy i wartości powinniśmy dostrzegać w osobie świętego z Nazaretu? Myślę, że możemy w nim widzieć wzór mężczyzny, który wspólnie z Bogiem stawia czoło trudom życia. Buduje życie swoje i rodzinne na Bożych zasadach. Jest mężczyzną, który umie słuchać Boga i jest mu posłuszny. Jest bardzo odpowiedzialnym mężem i ojcem, choć przybranym. Ma wrażliwe sumienie ukształtowane przez Słowo Boże i postępuje zgodnie z nim. Jest przykładem wierności i wytrwałości.
W diecezji rzeszowskiej św. Józef jest otaczany czcią. Dowodem tego są odprawiane nabożeństwa, modlitwy wiernych, kościoły, którym patronuje. Kim dla Księdza jest św. Józef?
Osobę św. Józefa w jakiś sposób dopiero odkrywam. W mojej posłudze wzywam go jako ,,postrach duchów piekielnych”. Podobnie jak Maryi, oddaję mu każdy mój dzień. Widzę w nim strażnika Jezusa – jego ikonę mamy przy wejściu do kaplicy naszego domu. Wierzę rozmaitym jego działaniom i cudownym interwencjom w życiu różnych ludzi, o których mi opowiadają. Wielu moim penitentom polecam modlitwę za jego przyczyną. Jestem przekonany, że towarzyszy mi i wspiera mnie w przeżywaniu i kształtowaniu mojego kapłaństwa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu