Tak wyglądała Msza św. pasterska dla dzieci, która w dzień wigilijny została odprawiona w legnickiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej u braci franciszkanów.
Taka nietypowa Pasterka, odprawiana na świeżym powietrzu, odbyła się po raz pierwszy. I jak można było się spodziewać, wzbudziła duże zainteresowanie nie tylko wśród miejscowych parafian, ale i innych mieszkańców miasta, jednak największe – wśród dzieci.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– To była Msza św. dla najmłodszych parafian. Na świeżym powietrzu, poprzez wyjątkową scenerię, w taki obrazowy sposób chcieliśmy przybliżyć dzieciom historię tego, co wydarzyło się w stajence betlejemskiej – mówi o. Tomasz Skibiński, proboszcz parafii.
– Ze względu na pandemie, całą uroczystość musieliśmy przystosować do panujących obostrzeń sanitarnych. Stąd ograniczona ilość i osób oraz zwierząt w zagrodzie – dodaje zakonnik.
W drewnianej zagrodzie znalazły się żywe zwierzęta m.in. kozy i osioł. Ten ostatni cieszył się największym zainteresowaniem dzieci. Po zakończeniu Pasterki na plac dostarczono warzywa i owoce, którymi można było nakarmić zwierzęta, co wzbudziło wielką radość wśród oglądających.
Reklama
– Widok tych zwierząt zawdzięczamy paniom Broni i Joli ze Starego Młyna w Duninowie. A całość przygotowania szopki – naszym parafianom, którzy od kilku dni, przez wiele godzin pracowali przy budowie zagrody – mówi o. Tomasz.
Dodajmy, że zwierzęta można było oglądać przed i po Pasterce, bowiem po skończonej uroczystości, wróciły do gospodarstwa do Duninowa.
Oprócz żywej szopki w parafii przygotowano także tradycyjną szopkę w świątyni z piękną kolorową dekoracją i figurami Świętej Rodziny, która przez cały czas świąteczny będzie przypominała modlącym się o przyjściu na świat Jezusa Chrystusa.
Warto przypomnieć, iż pierwszą żywą szopkę przygotował św. Franciszek z Asyżu w 1223 r. w miejscowości Greccio. Postanowił w obrazowy sposób przybliżyć ludziom Boga, który w ubóstwie rozpoczął wielkie dzieło odnowy świata – za zgodą papieża przygotował więc żłób, siano oraz sprowadził wołu i osła.