Na podstawie informacji, do których udało się nam dotrzeć, wydaje się, że kult opiekuna Świętej Rodziny nie jest powszechny w rodzinach. Również rodzice nie nadają tego imienia swoim dzieciom. Warte podkreślenia jest jednak to, że są osoby głęboko przekonane o jego skuteczności. W sposób szczególny jest on czczony w parafiach noszących jego wezwanie, w środowiskach, którym patronuje, takich jak: stolarze, cieśle, drwale, rękodzielnicy, robotnicy i rzemieślnicy, a także w okresie Bożego Narodzenia. Członkowie Żywego Różańca czczą go jako patrona Kościoła. Bywa wzywany jako patron dobrej śmierci.
Jak ożywić
Sam kult ożywił się w parafiach od czasu, kiedy w Kanonie Rzymskim we wszystkich modlitwach eucharystycznych jest wymieniane imię św. Józefa. Podobnie nadzieje można wiązać z Rokiem św. Józefa ogłoszonym przez papieża Franciszka. O możliwości, która przypomina o tym pięknym patronie, powiedział ks. prał. Jan Batorski, dziekan regionu zawierciańskiego. – Zwracam uwagę na to, by mężczyźni często modlili się litanią do św. Józefa za swoje rodziny. Nauczyłem się tego od innego spowiednika, a teraz za pokutę zadaję mężczyznom właśnie tę litanię, by byli na jego wzór: zatroskani i ufający Bogu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W naszej archidiecezji jest 7 parafii św. Józefa.
Przegląd parafii
Reklama
W archidiecezji częstochowskiej jest 7 parafii dedykowanych św. Józefowi. Wezwanie św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny noszą parafie w: Gorzędowie (dekanat gorzkowicki), Makowiskach (dek. pajęczański), Porębie (dek. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu), Wieluniu i we Wręczycy Wielkiej (dekanat truskolaski). Święty Józef Rzemieślnik patronuje parafii w Częstochowie, a św. Józef Robotnik – w Popowie (dek. miedźnowski). Przy parafii w Częstochowie działają Bractwo św. Józefa (ok. 100 osób), które zrzesza nie tylko parafian z tej wspólnoty, i Gwardia św. Józefa. Męskie róże różańcowe św. Józefa są m.in. w parafiach w Wieluniu i Myszkowie-Mrzygłodzie.
Środę uznaje się jako dzień szczególnej modlitwy do św. Józefa. Dlatego w parafii w Częstochowie Dróżki św. Józefa i nowenna są odprawiane w każdą środę o godz. 17.30. W Wieluniu jest odprawiana Msza św. połączona z nowenną do św. Józefa o godz. 7 i 18.
Mówią rodzice
O spełnionym pragnieniu opowiedziała Niedzieli Elżbieta z parafii św. Józefa w Częstochowie. – W naszej parafii od 2 lat trwa peregrynacja obrazu św. Józefa. U mnie w domu jest jego obraz, bo wymarzyłam sobie, aby wziąć go na jego święto. I ten obraz przyszedł do naszego domu 19 marca 2020 r. Ksiądz proboszcz powiedział mi, że mogę go mieć tyle czasu, ile chcę. Święty Józef jest obecny w moim życiu. Były odmawiane specjalne modlitwy, m.in. nowenna, modlitwy w różnych intencjach, np. za rodziny. Koleżanka dała mi obrazek z modlitwą do św. Józefa i powiedziała, że to ważna postać na ostateczne czasy – jak on przeprowadził Maryję z Dzieciątkiem przez niebezpieczeństwa, tak teraz jest patronem na niepewne czasy. On też jest patronem dobrej śmierci. Modlę się o taką śmierć dla siebie i mojej rodziny. Sądzę, że śmierci człowiek uczy się przez całe życie. W ostatnich latach zastanawiałam się nad śmiercią tak bardziej osobiście, ale nie z przerażeniem, bo ufam Bogu.
Święty Józef jest bliski Wojciechowi z parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Częstochowie, który jest mężem i ojcem dwójki małych dzieci. Opowiada, że u tego świętego szuka rady. – U Józefa z Nazaretu – małżonka Maryi i opiekuna Jezusa – fascynują mnie posłuszeństwo Bogu, pokora, męstwo, pracowitość, czystość, piękna miłość, milczenie, a przede wszystkim to, że na głos Boga wstał w nocy, zabrał Dziecię i Jego Matkę i po prostu bez pytań poszedł do Egiptu. Mistrzostwo świata w ufności! Nie wiem, czy potrafiłbym tak postąpić.