Przychodzimy po dar pojednania
Narodowa Nowenna Jasnogórska o pokój i jedność odbywała się na Jasnej Górze w dniach 3-11 listopada. Do udziału w modlitwie zapraszała Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich wraz z paulinami.
– Gdy przeżywamy kolejną falę pandemii, kiedy wybuchły niepokoje społeczne związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, gdy z pewnością czekają nas także problemy gospodarcze, modlimy się o to, abyśmy potrafili zobaczyć to, co nas łączy, bo wiemy już, co nas dzieli – podkreślił o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry i dodał: – Przychodzimy do Ciebie, Jasnogórska Matko Miłosierdzia, po dar pojednania, uleczenia ran i przypomnienia wartości, które nas na nowo do siebie zbliżą – wzajemnej miłości, szacunku i troski. Na Jasnej Górze jest to możliwe, bo tutaj od wieków czcimy Twój Wizerunek – oblicze Kobiety zranionej, a jednak niosącej chrześcijańską nadzieję. Módlmy się o pojednanie, o ukojenie ran, o pokój w narodzie, w rodzinach i w sercach, o powrót do wzajemnego szacunku, o ducha miłosierdzia, przebaczenia, afirmacji życia, o to, byśmy nie poddali się nienawiści, pogardzie i osądom; byśmy nieustannie powracali do ducha Ewangelii, ducha wybaczenia i wspólnoty”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W ramach nabożeństwa, obok rozważań, odmawiane były Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz Modlitwa o pokój, przygotowana podczas posiedzenia Rady Stałej KEP 28 października. Jest ona przeznaczona do odmawiania wspólnotowego lub prywatnego w kościołach, domach zakonnych, wspólnotach i ruchach katolickich oraz w rodzinach. Nowennę za kończyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Punktem kulminacyjnym nowenny będą trzydniowe rekolekcje w dniach 11-13 listopada, które będą prowadzili m.in. abp Wojciech Polak, prymas Polski; bp Andrzej Czaja i bp Andrzej Przybylski. W ich program wchodzi: konferencja on-line codziennie o godz. 12.00, Msza św. z homilią o godz. 20.00 i Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.
Kapelani szpitalni w służbie chorym
Zawierzenie kapelanów szpitalnych i całej służby zdrowia w ich trudnej walce z pandemią miało miejsce 4 listopada podczas Apelu Jasnogórskiego. Rozważania apelowe prowadził ks. Marcin Niesporek, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia archidiecezji katowickiej. – Dziś nasze serca są skierowane na ludzki świat cierpienia i bólu, chorych dotkniętych pandemią. Myśląc o nich, nie możemy nie wspomnieć o pracownikach służby zdrowia, a także o personelu pomocniczym, pracownikach administracji i wolontariuszach. To oni w trosce o życie podejmują walkę, niosą pomoc zgodnie z zasadą – zdrowie chorego najwyższym prawem. Ten sam obowiązek i ta sama zasada spoczywają na duszpasterzach ludzi chorych, na kapelanach – zaznaczył ks. Niesporek.
Reklama
– Maryjo, my, kapelani, odpowiadamy na duchowe potrzeby chorych, niesiemy słowa Dobrej Nowiny. Oni dziś szczególnie nas potrzebują, często mając ograniczony kontakt z rodziną, czekają z radością na słowa pociechy i łaskę sakramentów – podkreślił ksiądz kapelan. – Maryjo, na wielu salach szpitalnych stajemy się świadkami cudów nawrócenia, spowiedzi odbywanej po latach, udzielania sakramentu chorych, codziennej Komunii św., a nierzadko także wiatyku. To przy łóżku chorego ważą się jego losy. Choroba jest czasem próby i ostatecznej walki o zbawienie duszy.
– Maryjo, naucz nas, kapelanów, z radością zanosić Jezusa chorym, szczególnie w czasie pandemii, niech żadne przeszkody nie zniechęcają nas do posługi pełnej i ofiarowanej na potrzeby chorego – prosił ks. Niesporek.
Ważne
W związku z obostrzeniami epidemicznymi od 7 listopada obowiązują limity wiernych na Jasnej Górze. Jak informuje kustosz sanktuarium o. Waldemar Pastusiak, do bazyliki jasnogórskiej może wejść jednocześnie 78 osób, do kaplicy Matki Bożej – 25, a do kaplicy Sakramentu Pokuty, gdzie odbywa się spowiedź – 15. Cały dzień trwa transmisja Liturgii z Kaplicy Cudownego Obrazu na jasnogórskim kanale YouTube i innych katolickich portalach internetowych. Transmitowane są również Msze św. w telewizji: codziennie o godz. 7.00 – TVP1 (od poniedziałku do soboty); o godz. 13.30 – Telewizja Trwam (od poniedziałku do soboty), a w niedziele: o godz. 9.30 – Telewizja Trwam i o godz. 11.00 – TVP1.