W skład Zarządu Stowarzyszenia Służby Liturgicznej Diecezji Kieleckiej włączeni są animatorzy oraz ceremoniarze posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy na szczeblu parafialnym, jak i diecezjalnym.
Działania stowarzyszenia będą nakierowane na prowadzenie oddziaływań w kierunku formacji duchowej oraz wszechstronnego rozwoju młodego człowieka. Stowarzyszenie chce skoncentrować się na działalności wychowawczej, opiekuńczej, usamodzielniającej, edukacyjnej, kulturalnej, sportowej, a także ochronie zdrowia i życia. Jego istotnym celem jest edukacja dzieci i młodzieży oraz organizowanie jej czasu wolnego, w tym wypoczynku. Chce wspierać również wszelkie inicjatywy mające na celu kultywowanie tradycji, uczące młode pokolenie postawy szacunku do historii i tradycji i miłości do ojczyzny oraz kształtujące postawy ekologiczne i dbałości o środowisko naturalne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jako stowarzyszenie możemy starać się o środki finansowe od państwa i instytucji, zabiegać o darowizny czy jeden procent z podatku.
– Stowarzyszenie daje nam wiele możliwości. Taka formuła pomaga w prowadzeniu działalności, którą pragniemy rozwijać i kontynuować w duszpasterstwie służby liturgicznej naszej diecezji. Organizując różnego typu wydarzenia, choćby sportowe jak Liga Ministrancka, wychowawcze i wyjazdy wakacyjne czy zimowe integrujące dzieci i młodzież zaangażowane w liturgiczną służbę ołtarza, jako stowarzyszenie możemy starać się o pozyskanie różnych środków finansowych od państwa i instytucji, zabiegać o darowizny czy jeden procent z podatku. Pozwala nam to również w sformalizowanie środków finansowych, jakie mamy choćby z opłaty za legitymacje ministranta – tłumaczy ks. Mariusz Kałka, diecezjalny duszpasterz Służby Liturgicznej Ołtarza. Stowarzyszenie chce objąć swoim zasięgiem wszystkich zaangażowanych w służbę liturgiczną. A są to ministranci, lektorzy, ceremoniarze animatorzy, akolici, szafarze, kościelni oraz schole.
Ilu jest obecnie posługujących przy ołtarzu w naszej diecezji? – Na pewno kilkaset młodych osób, wiadomo że służba ołtarza jest w każdej parafii. Czas pandemii bardzo ograniczył spotkania formacyjne i duszpasterstwo w tej grupie – dodaje ks. Kałka. – Dbamy o bezpieczeństwo i zdrowie dzieci i młodzieży. Inspirując się rozwiązaniem rzeszowskim, wprowadziliśmy przygotowane przez nich e-zbiórki – opowiada ks. Mariusz Kałka. W tym roku po raz pierwszy Dzień Ministranta odbył się w dekanatach. – Uczestniczyłem w niektórych. Miło było się spotkać z nimi i nieco ich poznać. Przez pandemię nie udało się również dokończyć Ligi Ministranckiej, dlatego nie będziemy otwierali nowej Ligi, a dokończymy, jeśli pozwolą na to warunki epidemiczne, rozgrywki z ubiegłego sezonu – mówi.