Koordynowanie wszystkich zaplanowanych elementów programu oraz dopinanie na ostatni guzik niezbędnych detali nie należy do najprostszych zadań, zwłaszcza że w tym roku scenariusz zdecydowanie odbiegał od poprzednich. Sytuacja epidemiczna i objęcie całej Polski czerwoną strefą nałożyły na organizatorów dodatkowe obostrzenia. Wszystko przygotowano w taki sposób, by katedra była wypełniona zgodnie z zaleceniami zapewniającymi bezpieczeństwo każdemu z uczestników wydarzenia. Z tego powodu w bazylice mogło być zaledwie 200 osób, co stanowi 10 proc. uczestników zeszłorocznej Nocy Świętych.
Tegoroczna Noc Świętych wpisała się w obchody 100-lecia istnienia naszej archidiecezji. W grudniu minie dokładnie wiek od momentu powstania diecezji łódzkiej. To wyjątkowy jubileusz, w który chce się wpisać także młode pokolenie. Wyjątkowi są także bohaterowie tegorocznej nocy, m.in.: św. Urszula Ledóchowska, św. Maksymilian Maria Kolbe, sługa Boży ks. Stanisław Burzyński oraz służebnica Boża Stanisława Leszczyńska. Kluczem do tegorocznego wydarzenia było nasze miasto – miejsce życia i działalności świętych, o czym mówi nazwa Nocy Świętych – The HolyŁódź.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Bez wątpienia Noc Świętych to jedno z większych przedsięwzięć organizowanych dla młodzieży. Jego głównym koordynatorem jest Wydział Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej współpracujący z wieloma wspólnotami. – To jedyna okazja w roku, by poprzez gest, muzykę i światło móc utożsamić się z historią świętych. Dzięki różnorodności bohaterów mamy okazję do tego, by każdy z nas znalazł coś dla siebie z bogactwa ich życia. W tym roku niezwykle wzruszyła mnie Stanisława Leszczyńska – swoją postawą i działaniem w Auschwitz dokonała czegoś niemożliwego i dla mnie jest przykładem świętości w codzienności – mówi Tomasz Kamiński, odpowiedzialny za grupę pantomimy Juventus Dei.
W organizację tego przedsięwzięcia angażuje się młodzież skupiona w Ruchu Światło-Życie, członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, młodzi będący częścią inicjatywy Zupa na Pietrynie, duszpasterze i studenci Duszpasterstwa Akademickiego Piątka, klerycy łódzkiego wyższego seminarium i wielu innych. Zapraszane są także osoby, które pragną być częścią wydarzenia, chociażby poprzez posługę śpiewem w chórze.
W tym czasie niewielu mogło uczestniczyć w tradycyjnych obchodach uroczystości Wszystkich Świętych, ale wszyscy mogli być ze świętymi na żywo na kanale YouTube archidiecezji łódzkiej oraz kanale Maskacjusz TV. Noc Świętych to wspaniała okazja, by zobaczyć, jak bogaty i różnorodny jest łódzki Kościół.