Encykliki czytają m.in.: Jerzy Zelnik, Andrzej Mastalerz, Jerzy Kowalski, Marcin Kwaśny i Rafał Porzeziński. Do nagrań, zebranych na dwóch płytach audio, dołączona jest napisana przez o. Macieja Ziębę książeczka, w której znajdują się objaśnienia poszczególnych encyklik.
Spełnione marzenie
Reprezentująca wydawnictwo Rafael Liliana Surma zaznacza, że projekt udało się zrealizować m.in. dzięki nieocenionej pomocy mecenasa przedsięwzięcia – Poczty Polskiej oraz we współpracy z zakonem paulinów. W Dzień Papieski na Skałce zaprezentowano Encykliki Świętego Jana Pawła II. Ojciec Mariusz Tabulski, przeor krakowskiego klasztoru paulinów, zaznaczył: – Chcemy podkreślić wagę setnej rocznicy urodzin papieża oraz jego dziedzictwo. Z kolei jeden z pomysłodawców projektu, Rafał Porzeziński wspominał: – Po tym, jak nagraliśmy Dzienniczek św. Siostry Faustyny, encykliki Jana Pawła II były naszym marzeniem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
O encyklikach papieskich mówił na Skałce o. prof. Jan Mazur: – Aby zrozumieć duchowy sens nauczania, które Jan Paweł II podejmował z tak niezwykłą pasją, nie sposób nie uwzględnić jego determinacji, wynikających z głęboko przeżywanej wiary. Przywołał m.in. apel skierowany do całego świata (podczas beatyfikacji Franciszka i Hiacynty), w którym Ojciec Święty wołał: „Niech nikt nie udaremnia krzyża w każdym wymiarze życia ludzkiego”. I przypomniał, że Jan Paweł II nie ustawał w tych zmaganiach, aby krzyż miał swoje miejsce także we współczesnym świecie. Zauważył, że nieprzypadkowo Ojciec Święty odwoływał się do takich kategorii jak ewangelie: pracy, rodziny, życia, pokoju, miłości czy godności osoby ludzkiej. I przekonywał: – W tym właśnie kluczu można i chyba warto czytać i słuchać encykliki Jana Pawła II, albowiem jaśnieją one prawdą o człowieku, jego nadprzyrodzonej godności i powołaniu do szczęścia w Królestwie Bożym.
Trudna przygoda
W rozmowie z Niedzielą Rafał Porzeziński przyznał, że chociaż encykliki są listami pisanymi do wszystkich, to jednak nie proponuje ich na początek spotkania z nauczaniem Jana Pawła II. Zachęcił do sięgnięcia np. po homilie papieskie wygłoszone w czasie pielgrzymek do Polski. – Polecam szczególnie homilie poświęcone Dekalogowi – powiedział i dodał: – Warto posłuchać, co mówił Ojciec Święty o poszczególnych przykazaniach. Myślę, że ci, którzy karmią się dzisiaj filmami na YouTube i Netflixie, łatwiej przyjmą słowa, skierowane do szerszego audytorium.
Gdy zapytałam, od której encykliki warto rozpocząć ich słuchanie, o. Tabulski stwierdził: – Właściwie to poleciłbym lekturę wszystkich, zgodnie z chronologią, czyli od pierwszej, stanowiącej klucz do zrozumienia papieża i jego pontyfikatu. Podkreślił też szczególne treści zawarte w encyklice Ecclesia de Eucharistia. A Rafał Porzeziński dodał: – Zwróciłbym też uwagę na miłość Ojca Świętego do Matki Jezusa. Jan Paweł II każdy dokument paginował słowami „Totus Tuus”. Więc nie sięgnąć po Redemptoris Mater byłoby zaniedbaniem dla chcących zrozumieć, kogo czcił św. Jan Paweł II.
Na zakończenie spotkania o. Tabulski zauważył: – Widzimy, jaka przygoda nas czeka. Trudna, bo wymaga wysiłku, uwagi, ale to są te zielone pastwiska prawdy, godności, które daje Duch Boży, Jezus Chrystus.