W uroczystości wziął udział prowincjał o. Marian Gołąb OFMConv z Krakowa, który przewodniczył Mszy św. Homilię wygłosił o. Piotr Reizner, gwardian i proboszcz parafii zakonnej we Lwówku Śląskim. Uczestników uroczystości, których większość tworzyła prawie 500-osobowa społeczność szkolna, powitał o. Andrzej Łaniecki OFMConv.
Ekologiczna homilia
Homilię – jak mówił „ekologiczną”, czyli „bez trucia” – wygłosił o. Piotr. Nawiązał w niej do ślubów ubóstwa, posłuszeństwa i czystości, które podjął św. Franciszek, a za nim kolejni zakonnicy, wstępujący do franciszkanów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Ślub ubóstwa uczy, że najważniejsze jest serce człowieka, że, nawet jeśli zło jest krzykliwe i atrakcyjne, to we mnie i w drugim człowieku jest więcej dobra. Ślub posłuszeństwa pokazuje, że jest taka ścieżka, lina, po której mogę się wspinać do Boga.
Ona nie czyni mnie niewolnikiem, ale przeciwnie, gwarantuje drogę w wolności, bo pokazuje ją Ktoś, kto już nią przeszedł. Ślub czystości, zachęca, aby świecić takim światłem jak św. Franciszek. Bym sam doświadczał, że Bóg rozprasza moje smutki, że zawsze mnie pociesza, że pokazuje mi właściwą drogę, że kocha mnie bardzo zawsze, bo dał mi swoiste ciepło i chce, żebym i ja to czynił. Czyńmy dobro! – mówił kaznodzieja.
Szkoły franciszkańskie
Reklama
– Przeżywamy święto patronalne szkoły, wspominając św. Franciszka z Asyżu. Chcemy ten dzień z uczniami i pracownikami przeżywać radośnie, jeszcze bardziej poznając świętego patrona, ale także tych, którzy naśladowali go w życiu. Dlatego od rana na terenie szkół uczniowie prowadzą warsztaty dla innych uczniów o świętych franciszkańskich, chcąc poznać i tych, którzy za św. Franciszkiem poszli w swoim życiu. Centrum zaś stanowi uroczysta Eucharystia – mówił o wydarzeniach tego dnia o. Andrzej Łaniecki, dyrektor szkół.
W zespole szkół uczy się obecnie ponad 400 uczniów.
– W szkołach: podstawowej i ponadpodstawowej uczy się obecnie ponad 400 uczniów, którym służy ponad 40-osobowa kadra nauczycielska. Jest także dostępny internat. Klasy są do 20 osób, co stwarza bardziej sprzyjające warunki nauczania. Szkoła ma szeroką ofertę kół zainteresowań i zajęć pozalekcyjnych, a o jej poziomie świadczy wysoki procent zdawalności do szkół wyższych. W obecnej sytuacji pandemicznej, szkoła też jest przygotowana do nauczania hybrydowego czy zdalnego – dodaje o. Andrzej.
Świętowanie całodniowe
Mszy św. towarzyszyły okazjonalne warsztaty uczniowskie, wręczenie nagród za udział w konkursach, prezentacja i przypomnienie postaci św. Franciszka, św. Klary i innych błogosławionych i świętych franciszkańskich, koncert jednego z absolwentów, a także wybory do samorządu uczniowskiego.
Ojcu dyrektorowi, który objął funkcję we wrześniu, po długoletnim poprzedniku, o. Józefie Szańcy OFMConv, jak i całej społeczności szkolnej, życzymy dalszych sukcesów pod patronatem św Franciszka.
Fotogaleria na www.legnica.niedziela.pl.