Stypendyści tworzą niezwykły pomnik, budowany przez Polaków, dedykowany św. Janowi Pawłowi II. Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego łączymy się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiamy się w nauczanie św. Jana Pawła II. Aspekt charytatywny tego dnia to przykościelna i publiczna zbiórka pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin.
– Jak co roku poprzez cztery wymiary: intelektualny, duchowy, artystyczny i charytatywny realizowana jest idea uczczenia św. Jana Pawła II.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Szczególnie wyraźnym akcentem jest zbiórka pieniędzy. Odbędzie się ona w niedzielę 11 października. Tak jak w poprzednich latach prowadzona będzie przy kościołach, jak również w przestrzeni publicznej, gdzie spotkać można będzie kwestujących wolontariuszy. Obecnie w diecezji sosnowieckiej opieką stypendialną objętych jest 39 osób. Młodzież ta otoczona jest formacją stałą, uczestniczy w obozach organizowanych przez fundację, a także żywo angażuje się w życie parafialnych wspólnot – opowiada diecezjalny koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ks. Michał Borda.
Hasłem tegorocznego, XX Dnia Papieskiego są słowa Totus Tuus (Cały Twój). – Młody ks. Karol Wojtyła na swoje biskupie hasło wybrał zawołanie Totus Tuus. Zaczerpnął je z dzieła św. Ludwika Marii Grignion de Montfort Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny, które czytał w czasie okupacji niemieckiej jako dwudziestoletni młodzieniec. Słowa te są związane z całym dojrzałym życiem papieża i wyrażają jego postawę wobec Boga i Maryi, a w konsekwencji do człowieka i całego świata. Życie papieża było coraz pełniejszą realizacją zawierzenia Bogu przez Maryję – stwierdził ks. Paweł Walkiewicz.
Fundacja w ciągu 20 lat objęła opieką kilka tys. młodych, zgodnie z wezwaniem papieża do „nowej wyobraźni miłosierdzia”.