Pokrzywa to jedno z najcenniejszych dla naszego zdrowia ziół. Ksiądz Sebastian Kneipp radził, aby „codziennie rano i wieczór wypić 2 filiżanki herbaty z pokrzywy. Ona wyprowadzi chore materje i wróci organizmowi spokój” (S. Kneipp, Tak żyć potrzeba. Wskazówki i rady dla zdrowych i chorych, Kempten 1891, s. 324). Abyśmy mogli pić herbatę z pokrzywy również zimą, ususzmy ją w ciemnym i przewiewnym miejscu. Wysuszoną roślinę przełóżmy do szklanego słoika i zakryjmy.
Picie pokrzywy jest zalecane szczególnie ludziom słabym, starszym, bladym, cierpiącym na anemię ze względu na właściwości krwiotwórcze. Pokrzywa jest bogata w witaminy: A, C, E, K jak również B1, B2, B3 i B5 oraz minerały: wapń, żelazo, kwas foliowy, potas, magnez, fosfor, selen oraz cynk.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Medycyna ludowa zaleca, by na wzmocnienie codziennie pić sok ze świeżo zerwanych pokrzyw. Gdy nie posiadamy własnoręcznie wyciśniętego soku, możemy kupić go w aptece i stosować zgodnie z zaleceniami.
Do korzystania z prozdrowotnych właściowości pokrzywy zachęcał ks. Tadeusz Podbielski. W swoim sprawozdaniu dla Instytutu Onkologii w Warszawie w 1955 r. twierdził, że systematyczne spożywanie pokrzywy zabezpiecza w 100% przed zachorowaniem na raka.
Jesienią możemy nazbierać również korzeni pokrzywy i zrobić z nich leczniczy napar, który wspomaga leczenie gruczołu krokowego. Używa się go także przy puchlinie wodnej. Bardzo cenne dla naszego zdrowia są także nasiona pokrzywy.
Kolejnym zielem, do którego zbioru zachęcam, jest macierzanka piaskowa. Najlepiej zbiera się ją w słoneczne dni, ponieważ wtedy wybornie pachnie. Również we wrześniu można ją spotkać na polach – szczególnie na skoszonych łąkach, gdy odrasta. Macierzanka m.in. oczyszcza drogi oddechowe, odkaża je i pozytywnie działa na oskrzela. Ja używam macierzanki zimą, kiedy czuję się zmarznięty. Herbata z niej chroni przed grypą i przeziębieniem. Picie herbaty z macierzanki poprawia także trawienie, likwiduje wzdęcia oraz hamuje rozwój drobnoustrojów jelitowych.