Jak zrobić pisanki i kraszanki z gęsich jaj – demonstruje Danuta Piotrowska, ponadto warsztaty zdobienia jaj i wykonywania świątecznych ozdób prowadzą uznane twórczynie ludowe: Henryka Goraj, Jadwiga Betka, Zofia Pacan, Halina Bednasz, Wanda Gotkiewicz.
Koncert tradycyjnych pieśni pasyjnych przygotowały zespoły: „Ad hoc” i „Kowalanki”. W czasie kiermaszu rozstrzygnięty zostanie także konkurs na najładniejszą plamę wielkanocną, na zwycięzców czekają smakowite nagrody.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Dzisiaj bezpłatnie można obejrzeć niedawno otwartą wystawę „Instrumenty muzyczne i twórczość plastyczna w ludowej zwyczajowości czasu wiosennego" – zachęca Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej.
Wystawa poprzez dobór eksponatów przypomina m.in. czas Wielkiego Postu, gdy od Środy Popielcowej ludowa muzyka milkła, jednak w „półpoście” można było usłyszeć dźwięki kołatek i terkotek. Pokazano m.in. kołatki dwumłoteczkowe, jednomłotkowe, terkotki, czy piszczałki wielkopostne, okazały bęben na Wielką Sobotę, ligawy oraz instrumenty związane z okresem wczesnej wiosny.
Z kolei na stoiskach rozłożonych wokół dworku goście kiermaszu mogą zakupić tradycyjne potrawy na świąteczny stół oraz rękodzieło. W sumie do muzeum w Kwietną Niedzielę przyjechało 40 wystawców z regionu świętokrzyskiego.
Wśród nich są m.in.: panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Kowalanki”, laureatka konkursów kulinarnych Elżbieta Osman z gospodarstwa agroturystycznego „Daleko od szosy”, Grzegorz Brod z sandomierskimi jabłkami oraz Zdzisław Nowak znany producent wędliny certyfikowanej znakiem Dziedzictwo Kulinarne - Świętokrzyskie.
Nazwa Kwietna Niedziela to w obyczajowości ludowej określenie Niedzieli Palmowej. Zwyczaj święcenia zielonych gałązek wprowadzono do liturgii kościelnej w XI wieku. Niedziela Palmowa była też zwana Wierzbną, gdyż wierzba była uważana za symbol Zmartwychwstania. Obrzędy Niedzieli Palmowej stanowią doroczną pamiątkę tryumfalnego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy.