W tym roku mija 25 lat, od kiedy nasza diecezja jest otaczana modlitwą przez siostry karmelitanki bose w klasztorze pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Józefa w Łasinie. Jest to jedyne zgromadzenie klauzurowe w diecezji. Przed tronem Boga przedkładają nasze sprawy, omadlając je w ciszy za kratą klasztorną.
Wspólne świętowanie
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel – Matki Bożej Szkaplerznej oraz triduum je poprzedzające to co roku wyjątkowe dni z Maryją. Na wspólne świętowanie odpustowe karmelitanki zaprosiły całą rodzinę szkaplerzną.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W dniach 13-15 lipca w kaplicy klasztornej o. Zygmunt Kwiatkowski SJ przewodniczył rekolekcjom Czas wielkich znaków i wezwań. – Modlitwa jest siłą – głosił rekolekcjonista. – Potrzebujemy słuchania Słowa Bożego, czynienia dobra, zawierzenia się Maryi w modlitwie. Ona prowadzi nas do samego Boga. Na koniec triduum rekolekcjonista udzielił błogosławieństwa obrazem Matki Bożej czczonym w Japonii.
Podobać się Bogu
Reklama
Mszy św. odpustowej przewodniczył bp Józef Szamocki. – Dziś trzeba Bogu podziękować za dar wiary i uznać, że Bóg bardziej zabiega o człowieka, niż człowiek zabiega o Boga – mówił. Podkreślił, że Bóg przychodzi w Jezusie, a Jezus w drugim człowieku. Mamy stać się, dzięki łasce Bożej, świadectwem dla innych narodów w świecie. – Bóg szuka swych dzieci, gromadzi rozproszonych, aby ich zbawić. Wiara wyrażana miłością i zasłuchaniem się w Słowo Boże podoba się Panu – dodał Ksiądz Biskup. Zachęcił także do częstego rozważania Pisma Świętego oraz do wzorowania się na Świętej Rodzinie z Nazaretu.
– Obecność Karmelu musi nas inspirować do większej wierności Jezusowi i Kościołowi, a zewnętrznym znakiem jest szkaplerz. Kryjemy się pod matczyny płaszcz i prosimy, by Maryja chroniła od złego, by uczyła żyć Słowem Bożym na co dzień – dodał.
Jubileusz 25-lecia Karmelu w diecezji toruńskiej był okazją do wspomnień o fundacji i początkach tego klasztoru zakładanego przez matkę Stanisławę. – Siostry karmelitanki bose są radością dla naszej diecezji – mówił Ksiądz Biskup. Przypomniał także historię wyjątkowego daru dla Karmelu – powołania s. Joanny, uzdrowionej za przyczyną bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, a dziś przeoryszy łasińskiej wspólnoty zakonnej. Zachęcił jednocześnie do modlitwy o nowe powołania do Karmelu.
Pod płaszczem Maryi
„Noście zawsze szkaplerz. Ja zawsze go noszę i wiele z tego nabożeństwa doznałem pożytku. Pozostałem mu wierny i stał się on moją siłą!” – mówił św. Jan Paweł II. Także i w tym roku kolejni czciciele przyjęli z rąk ks. Andrzeja Kowalskiego płaszcz Maryi, aby poprzez zawarcie przymierza przyjaźni z Królową Karmelu i we wspólnocie rodziny karmelitańskiej poświęcić się Matce Bożej.
Wiara wyrażana miłością i zasłuchaniem się w Słowo Boże podoba się Panu.
Po Mszy św. najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej poświęcone Matce Bożej wykonali: ks. Wojciech Wierzbicki – tenor, Maria Jeżewska – skrzypce oraz chór Tibi Mariae pod dyrekcją Małgorzaty Gołuńskiej-Michny. Siostry przygotowały dla wszystkich niespodziankę w postaci obrazka z modlitwą do Niepokalanej Dziewicy wraz z kwiatem z karmelitańskiego ogrodu.