W czasie Mszy św. wysłuchali homilii, w której ks. Jacek Stryczek, pomysłodawca i inicjator tej formy modlitwy i pielgrzymowania, wygłosił pochwałę ekstremalności, tłumacząc dlaczego jest ona w życiu konieczna i dlaczego trudno bez niej żyć. - Poznanie siebie i poznanie innych, wyrwanie się z samokontroli, sprawdzenie swojej motywacji, zbudowanie swoich motywacji, przekraczanie swojego świata, poznawanie swojego świata, wreszcie wyostrzenie zmysłów przez doświadczenie strachu, to wszystko możemy mieć tylko i wyłącznie dzięki ekstremalności – przekonywał ks. Stryczek. Odwołując się do Ewangelii, zauważał: - Więc nie dziwmy się, że Jezus mówi; „Kto chce zachować swoje życie, ten je straci…” Czyli wszyscy, którzy są w strefie komfortu, stracą swoje życie. Dalej Jezus mówi: „..a kto straci swe życie z mego powodu…” ( czyli ekstremalności), „…ten je zachowa.” – wyjaśniał Kapłan i puentował: - Krzyż nie jest żartem, ale jest drogą! Nie ma życia Ewangelią bez ekstremalności. Słowo ekstremalny w tej idei Drogi Krzyżowej jest skrótem Ewangelii.
Do zebranych w podgórskim kościele przybył metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz, który przypomniał m.in., że przed laty drogę do Kalwarii wspólnie ze swymi studentami przemierzał Jan Paweł II, zanim został papieżem. Kardynał z uznaniem patrzył na zebranych, wyrażając swój podziw, dziękował: - Bóg zapłać wam. Jako biskup, pasterz jestem wam bardzo wdzięczny za to świadectwo, które jest nam wszystkim potrzebne. Patrząc na takie zgromadzenie ludzi, którzy podejmują ten trud można być podniesionym na duchu – wyznał kard. Stanisław Dziwisz, a błogosławiąc uczestników EDK powiedział: - Wszystkim życzę dobrych owoców płynących z tego umęczenia, niesienia krzyża Chrystusowego, byście spotkali Chrystusa na drodze. Spróbujcie naśladować Chrystusa - każdy na swój sposób. Wtedy każdy z nas dojdzie do Kalwarii.
Jak informuje Jolanta Szymańska, reprezentująca Stowarzyszenie Wiosna, które zajmuje się organizacją i koordynowaniem projektu, w tegorocznej krakowskiej EDK uczestniczyło 2,500 pielgrzymów, z których większość szła do Kalwarii Zebrzydowskiej, a część również do Czernej. Przypomina też, że pierwsza EDK odbyła się w 2009 r. na trasie z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej. W 2013 r. liczyła już 12 lokalizacji, a w wędrówce wzięło udział ok. 2 000 osób. W przekazanych od Stowarzyszenia danych wynika, że w tym roku w EDK zaangażowanych jest 66 rejonów z całej Polski, na terenie której przygotowano 107 tras. Łączna liczba uczestników może wynieść nawet 15 000 osób! Dodatkowo w EDK włączyły się 4 miejscowości zagraniczne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu