Hiszpanie chętnie wspierają Kościół
W Hiszpanii dobiega końca kampania podatkowa. Każdy z podatników może odpisać część kwoty podatkowej (0,7%) na potrzeby Kościoła. W 2019 r. uczyniło to ponad 32% osób, dzięki czemu Kościół otrzymał blisko 285 mln euro. Jest to najwyższa kwota od 2006 r., kiedy to wszedł w życie aktualny model finansowania Kościoła. – To o 16,6 mln euro więcej niż rok wcześniej, czyli wzrost o 6,19% – powiedział Fernando Giménez Barriocanal, wicesekretarz ds. ekonomicznych Konferencji Episkopatu Hiszpanii.
FIRST THINGS
Poruszająca historia
Na portalu First Things opublikowano niewielkie fragmenty książki autorstwa kard. George’a Pella, w której opisuje on swój 13-miesięczny pobyt w więzieniu. Hierarcha przyznaje, że przy nadziei trzymała go wiara w Jezusa Chrystusa. Podkreśla, że spora część osadzonych, podobnie jak i Australijczyków, była przekonana o jego niewinności. Pisze, że stracił nadzieję tylko raz – po wyroku sądu apelacyjnego, który niejednogłośnie orzekł o jego winie. Dopiero 7 kwietnia 2020 r. kard. George Pell został uniewinniony z zarzucanych mu czynów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Orthodox Times
Rosjanie grożą Turcji
Chrześcijański świat jest zbulwersowany decyzją prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana o zamianie Hagii Sophii w meczet. Boleje nad tym papież. Skrytykowali tę decyzję również hierarchowie Kościołów wschodnich.
Reklama
Na Erdogana próbowali naciskać Rosjanie. Wiele środowisk religijnych i politycznych Federacji Rosyjskiej mocno skrytykowało ten pomysł. Najdobitniej wyraził to patriarcha Moskwy Cyryl I, który stwierdził, że Hagia Sophia ma dla prawosławnych wyjątkowe znaczenie, a jej zamiana w meczet oznacza poważny cios dla całego świata prawosławnego i szerzej – dla całego chrześcijaństwa. Patriarcha wspomniał o dynamicznie rozwijających się relacjach rosyjsko-tureckich i zasugerował, że ewentualna decyzja będzie miała na nie negatywny wpływ – w ostatnim czasie obydwa kraje, nawet mimo iż Turcja jest członkiem NATO, blisko współpracują na polu wojskowym. Erdogan pozostał głuchy na prośby i groźby – nawet samego Władimira Putina, który zakomunikował mu, że ten krok będzie miał poważne reperkusje społeczne w Rosji.
Vatican News
Afryka nad przepaścią
Afryka jest prawdopodobnie tym kontynentem, w którym globalna epidemia COVID-19 przebiega najłagodniej. Świadczy o tym przede wszystkim tylko 500 tys. infekcji, choć oczywiście ta mała liczba wynika również z mniejszej częstotliwości testowania potencjalnych chorych. Nie oznacza to jednak, że Afryka wyjdzie z tej epidemii bez szwanku. Prognozy Afrykańskiego Banku Rozwoju mówiły, że w 2020 r. nastąpi 4-procentowy wzrost PKB.
Teraz najnowsze mówią o skurczeniu się afrykańskiej gospodarki o ponad 3%, i to z zastrzeżeniem, że nie będzie drugiej fali epidemii. Na afrykańską gospodarkę fatalnie wpłynęły przede wszystkim niskie ceny surowców, które są głównym produktem eksportowym. Na to nałożyły się katastrofy wynikające ze zmian klimatycznych na świecie. Wszystko to sprawia, że aż 50 mln ludzi znajdzie się w sytuacji ekstremalnej biedy. Jak może im pomóc świat zachodni? Rada jest jedna – chodzi o to, żeby zawiesić, co najmniej na 2 lata, spłatę zadłużenia. Bez tego Afryka wpadnie w spiralę biedy, z której jeszcze trudniej będzie jej się wydostać.
Aleteia
Na drodze do jedności
Czy do jedności między Kościołem katolickim a Kościołem prawosławnym został już tylko jeden krok? Tak można wnioskować z rozmowy z ekspertem z Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan – czeskim kapłanem ks. Jaromírem Zádrapą. Jego zdaniem, 60-letni dialog międzywyznaniowy przebiega szybko i sprawnie, a większość różnic została już usunięta. Duchowny zastrzegł, że to jego opinia, ale dodał, że z ważniejszych spraw pozostała do uzgodnienia jedynie kwestia prymatu Piotrowego. Chodzi o to, jaką formę przybierze ta instytucja, gdy Kościoły już się połączą.
Jest jednak jeszcze jeden problem: dialog był prowadzony nie z całym prawosławiem, tylko z reprezentantami jego części. Po stronie prawosławnej nie uczestniczyli w nim przedstawiciele patriarchatu moskiewskiego ani Cerkwi bułgarskiej. To może być spora przeszkoda.