Nabożeństwu, podczas którego niesione były symbole ŚDM, przewodniczył abp Wacław Depo metropolita częstochowski - Opowiedzenie się po stronie Chrystusa to bardzo konkretna decyzja w życiu młodego człowieka – mówił abp Wacław Depo.
„Na trasie pielgrzymek papieskich Jana Pawła II Częstochowa była wpisana od samego początku, od czerwca 1979 r. W czasie tego pontyfikatu otrzymaliśmy nie tylko dar krzyża i ikony Matki Bożej „Salus Populi Romani”, ale zostaliśmy zobowiązani, żeby te znaki weszły w nasze życie, tak jak św. Jan ewangelista otrzymał testament z krzyża i wziął Maryję do siebie”. – kontynuował abp Depo.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W rozważaniu metropolita częstochowski podkreślił, że „trzeba mieć świadomość, że każdy z nas jest kimś, każdy ma wartość w rękach i sercu Boga”. - Trzeba mieć świadomość własnego krzyża, na który składa się nasze życie, codzienność, służba i wszystko to co jest obecne. – mówił metropolita częstochowski.
„Przechodzimy trasą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II. Trzeba przyjąć krzyż po raz kolejny, żeby przechodząc przez czas posiadać łaskę, która każdemu z nas jest dana”. – wskazał arcybiskup.
Reklama
Metropolita częstochowski odniósł się do sytuacji Częstochowy, w której „coraz mniej ludzi zadomowionych, a w Alejach od kilku lat zadomowił się bazar”. - Prośmy, abyśmy za łaską Boga odkrywali Kościół jako Dom. – zaapelował abp Depo.
Rozważania stacji Drogi Krzyżowej przygotowali kapłani: ks. Michał Jaskuła, ks. Grzegorz Borowik i ks. Błażej Małolepszy. Czytali je wolontariusze Światowych Dni Młodzieży. Rozważania dotykały problemów młodych ludzi, którzy „aby nie zginąć w dzisiejszym świecie powinni przylgnąć do Chrystusowego krzyża”. – Chrystus na Drodze Krzyżowej pokazał nam kiedyś, że z Bogiem możemy przezwyciężyć wszelkie trudne sytuacje – mówił w rozważaniu jeden z wolontariuszy ŚDM
Droga Krzyżowa przeszła Alejami Najświętszej Marii Panny, a zakończyła się na błoniach jasnogórskich. Po błogosławieństwie znaki Światowych Dni Młodzieży powędrowały do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.
Tradycja odprawiania Drogi Krzyżowej w centrum miasta zrodziła się w środowisku akademickim Częstochowy przed kilkunastu laty.
Peregrynacja znaków Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji częstochowskiej odbywa się w dniach 14-28 marca. Pożegnanie symboli odbędzie się 28 marca przed archikatedrą Świętej Rodziny.