Wydarzenie miało miejsce od 30 maja do 7 czerwca w salwatoriańskiej parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Bielsku-Białej Cygańskim Lesie. W jego ramach odbyły się adoracje przed Najświętszym Sakramentem i Msze św. Zwieńczeniem było odnowienie przyrzeczeń małżeńskich podczas liturgii sprawowanej przez ks. prob. Wiesława Ogórka SDS w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.
Z racji pandemii koronawirusa towarzyszący wydarzeniu cykl prelekcji związanych z tematyką małżeńską został przeniesiony do internetu. To tam można było zobaczyć nagranie wykładu Kamili i Macieja Rajfurów, Katarzyny i Arka Aszyków, s. Judyty Pudełko, ks. Wojciecha Żmudzińskiego SJ, ks. Jarosława Ogrodniczaka, Mateusza Ochmana, Anny Małeckiej-Puchałki, Bogdana Krzaka. Prelegenci mówili m.in. o układaniu relacji z teściami, budowaniu relacji i o zażegnywaniu kryzysów. Wszystkie powstałe wtedy filmiki są wciąż dostępne na kanele YouTube.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podsumowaniem całej akcji jest projekt „Pomoc na serio”.
– W tym roku na terenie parafii nie było ani wykładów na żywo, ani gotowania, choć wiele zapytań o to otrzymaliśmy. Ze względu na koronawirusa nie mogliśmy sobie pozwolić na czekanie na ostatnią chwilę z ogłoszeniem tego, co i jak robimy. Stąd decyzja o przeniesieniu wykładów do internetu – tłumaczy Anna Willinger, zaangażowana w inicjatywę „Tak na serio” w Cygańskim Lesie.
Reklama
Jednocześnie A. Willinger dodaje, że trzech prelegentów, którzy pojawili się w sieci z materiałem dla małżonków, to wkład bielskiego członu inicjatywnego w ogólnopolską organizację tygodnia. Pięknym podsumowaniem całej akcji było uruchomienie przez jej duchowego ojca, ks. Macieja Dalibora SDS, projektu modlitewnego „Pomoc na serio”. To za jego sprawą małżonkowie przechodzący różne zawirowania życiowe (kryzys, chorobę itp.) będą mogli prosić o dziewięciodniową modlitwę wstawienniczą. Taką potrzebę, bez podania powodu, można zgłosić za pośrednictwem internetowej strony „Tak na serio”. Za jej przyczyną można też stać się „dawcą” modlitewnego wsparcia. Inną nowością, która pewnie na stałe wpisze się w harmonogram projektu, będzie dzień dedykowany wdowom i wdowcom. – Wiele osób bardzo tego potrzebuje. Przeżywanie straty współmałżonka oraz własnej samotności wiąże się z różnymi stanami – mówi A. Willinger.
Tydzień Modlitwy za Powołanych do Małżeństwa narodził się w salwatoriańskiej parafii na warszawskim Mokotowie. Z czasem przystąpiły do niego wspólnoty z Krakowa, z Obornik Śląskich oraz z Bielska-Białej. Obecny jest on również w prowadzonych przez zakon parafiach na Białorusi i na Węgrzech.
Więcej o tygodniu na stronie internetowej, Facebooku i Twitterze „Niedzieli bielsko-żywieckiej”.