- W wigilię Dnia Świętości Życia, który ustanowił Jan Paweł II trzeba wyrazić radość z tej inicjatywy, chociaż wiemy, że były takie zakusy, aby likwidować te okna, ale wtedy społeczeństwo mądre i rozumne opierając się na statystykach pokazało, że istnieje potrzeba, że jest to ratunek życia – mówił bp Janiak.
Podkreślił, że Kościół zawsze będzie opowiadał się za życiem. - Ja mam czasem konflikt sumienia, ponieważ jak jestem w terenie, to wydaje się, że rozumiemy się, że szanujemy życie. Tyle robi się dobrego w poszczególnych gminach dla dzieci, tyle jest inicjatywy społecznej, żeby był posiłek w szkole, żeby dziecko nie było głodne. Wielu ludziom należy się słowo wdzięczności za ich trud, ale niepokoją mnie też niektóre rzeczy, jak ludzie jadą do Warszawy, to jakby pogłupieli, nie wiedzą jak głosować. Wszyscy są za życiem, ale głosują inaczej, a przecież trzeba być konsekwentnym. Kościół zawsze będzie mówił jednym głosem, że życie jest od poczęcia pod sercem matki aż do śmierci – zaznaczył hierarcha.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Podziękował za otwarcie „Okna życia”. - Dzisiejsza uroczystość wychodzi naprzeciw sytuacji skrajnej i to jest szansa, żeby nie w koszu na śmietnisku znaleźć niemowlaka, ale w bezpiecznym miejscu. Biskup kaliski podziękował wszystkim, którzy się zaangażowali w organizację okna - siostrom i Caritas Diecezji Kaliskiej. - Cieszę się z tego, ponieważ jest to wyjście naprzeciw ludziom, którzy nie mogą sobie poradzić. Każdy gest dobroci okazany drugiemu człowiekowi to prawdziwe chrześcijaństwo – stwierdził bp Janiak.
Procedura funkcjonowania "Okna życia” jest następująca. W momencie kiedy dziecko zostanie pozostawione w oknie, automatycznie uruchamia się alarm, na który od razu reagują siostry. Pomieszczenie jest rodzajem inkubatora, w którym muszą być zapewnione odpowiednie warunki: stała temperatura 35 stopni, wentylacja i klimatyzacja. Pozostawiony noworodek zostaje zabrany przez pogotowie, a następnie ma szansę trafić do adopcji i zyskać nową rodzinę. Matka, która oczywiście zachowuje anonimowość, ma jednak trzy miesiące na zmianę swojej decyzji.
Ostrzeszowskie „Okno życia” jest drugim w regionie. Pierwsze zostało otwarte w marcu 2009 r. w Kaliszu. Do tej pory pozostawiono w nim troje dzieci.