W 2021 r. minie 600 lat od utworzenia parafii rzymskokatolickiej w Pawłowie. Powołany z inicjatywy i pod przewodnictwem proboszcza ks. Andrzeja Kołodziejskiego komitet organizacyjny obchodów przystąpił już do działania. Pomimo trudności materialnych, zarazy i różnych obostrzeń duszpasterz i grupa parafian realizują punkt po punkcie bogaty program jubileuszowy. Patronuje im Matka Boża Pawłowska w unicko-prawosławnej ikonie, aktualnie poddawanej renowacji, by zahamować degradację od wieków czczonego wizerunku.
Trochę historii
Parafia Pawłów erygowana została w święto Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny 4 kwietnia 1421 r. przez bp. Jana Biskupca. Stąd jej tytuł od XV do XVII wieku: Zwiastowania NMP i św. Dominika (J. Biskupiec wywodził się z zakonu dominikańskiego). Równolegle istniała parafia obrządku wschodniego Zaśnięcia Przenajświętszej Bogarodzicy i św. Barbary. W swoich dziejach parafia pawłowska obejmowała obszar kilku teraźniejszych placówek, takich jak: Borowica, Kanie, Olchowiec, Rejowiec Osada i Fabryczny, Siedliszcze, Wola Korybutowa i Żulin. Na przełomie XIX i XX wieku była terenem misyjnym jezuitów, m.in. Teodora Sozańskiego, Macieja Szaflarskiego, Józefa Tuszowskiego i Apoloniusza Kraupa, co wpłynęło na zmianę proporcji wyznaniowych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jubileusz rozpoczęty
Reklama
W niedzielę 3 maja sprawowana była Msza św. w intencji ojczyzny, a także za pomordowanych podczas pacyfikacji Pawłowa 24 kwietnia 1944 r. Proboszcz przywołał nazwiska 16 ofiar bestialskiego mordu, a w homilii podkreślił przywiązanie parafian do wartości chrześcijańsko-narodowych, właściwych dla niezłomnych patriotów czasu wojny i okupacji. Placówka II „Pawłów” Armii Krajowej była ważnym ogniwem konspiracji, wywiadu i szkoleń w latach 1941-44.
Przez cztery wieki Pawłów szczycił się prawami miejskimi, nabytymi aktywnością rzemieślników, kupców, włościan i wiernych różnych wyznań i religii. Za szczególnie aktywny udział mieszkańców, głównie tutejszych unitów, w powstaniu styczniowym, rząd moskiewski odebrał Pawłowowi prawa miejskie w 1869 r. Te i inne kwestie historyczne omówił w obszernym wykładzie dr Grzegorz J. Pelica. Wprawdzie w kościele liczba słuchaczy była ograniczona, ale przekaz internetowy umożliwił szerszy odbiór prelekcji. Różne wątki z dziejów Pawłowa, Krasnego i Łyszcza (poprzednich siedzib parafii) autorstwa prelegenta będą publikowane w kwartalniku Głos Pawłowa wydawanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Pawłowa.
Pawłów szczycił się prawami miejskimi, nabytymi aktywnością rzemieślników, kupców, włościan i wiernych różnych wyznań i religii.
W obchody zaangażowali się lokalni twórcy kultury i władze samorządowe z wójtem Pawłowa. Bogata oferta zawiera koncerty i prelekcje w Gminnym Ośrodku Kultury i w świątyni, nabożeństwa i modlitwy za zmarłych, akcję „Ocalić od zapomnienia” dla renowacji zabytkowych nagrobków, XIX Jarmark Pawłowski „Ginące zawody” (2 sierpnia 2020), dwa odpusty i przegląd kolędniczy, rozgrywki ministranckie i rajd rowerowy. Obchody 600-lecia parafii św. Jana Chrzciciela obejmują pielgrzymki do polskich sanktuariów od Podlasia po Łagiewniki i Chełm, po śladach św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.
Główne uroczystości jubileuszowe pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika zaplanowane są na 5 kwietnia 2021 r.