Reklama

"Sprawiedliwy, choćby umarł przedwcześnie, znajdzie odpoczynek"

W poniedziałek 24 lutego br. w kościele Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim odbył się pogrzeb s. Marii Eliany ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Antoni Dydycz. Dzień wcześniej w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Ksawerowie Mszę św. w asyście 40 księży celebrował bp Ireneusz Pękalski - biskup pomocniczy łódzki. Obie uroczystości zgromadziły rzesze wiernych, duchowieństwa i sióstr zakonnych. S. Maria Eliana zmarła 21 lutego br. w Ksawerowie, przeżywszy 32 lata. S. Eliana wywodziła się z rodziny owocującej powołaniami. Brat jej mamy - ks. Adam Hryniewicki był proboszczem w Szkotowie k. Nidzicy. Wśród jej najbliższych są też siostry zakonne.

Niedziela podlaska 17/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nauka, profesja zakonna

S. Maria Eliana od Najświętszej Eucharystii - Krystyna Zalewska ze Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus urodziła się 18 listopada 1971 r. w Bielsku Podlaskim. Od 5. roku życia należała do scholi dziecięcej. 25 maja 1980 r. w parafii Matki Bożej z Góry Karmel przyjęła I Komunię św. Ucząc się w Szkole Podstawowej nr 4 w Bielsku Podlaskim należała do Zespołu wokalno-tanecznego "Promyki". Równocześnie w latach 1982-1988 uczęszczała do Szkoły Muzycznej I Stopnia w Bielsku Podlaskim
W 1986 r. rozpoczęła naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Bielsku Podlaskim. Należała wtedy do zespołu wokalnego "Wagabunda", scholi młodzieżowej oraz chóru kościelnego 4-głosowego. Po zdaniu matury w czerwcu 1990 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek w Łodzi. 26 sierpnia 1992 r. złożyła pierwsze śluby zakonne na okres jednego roku. Później je odnawiała. 26 sierpnia 1997 r. złożyła śluby wieczyste w Czernej k. Krakowa. W latach 1993-2000 uczestniczyła w Kursach Organistowskich w Łodzi, jednocześnie pełniąc funkcję organistki. Uczyła siostry śpiewu, przez 1 rok prowadziła scholę dziecięcą w parafii Ojców Karmelitów w Łodzi przy ul. Liściastej.

Posługa w Ksawerowie, początki choroby

Od 1999 r. swoją posługę s. Maria Eliana związała z parafią Matki Bożej Częstochowskiej w Ksawerowie. W tej 5-tysięcznej parafii od ponad roku pracowała siostra Eliany - Etiena Ewa. S. Maria Eliana podjęła pracę w Przedszkolu prowadzonym przez Siostry, gdzie prowadziła scholę dziecięcą "Jezusowe Promyczki" i 80-osobową grupę "Promyki" oraz zespół młodzieżowy "Słońce".
Przez ostatnie 2 lata pełniła funkcję zakrystianki. Ślad jej artystycznej duszy przejawiał się w pięknie układanych kompozycjach kwiatowych i rozmodleniu. Lubiła pracę z dziećmi. Organizowała im konkursy, przygotowywała je z dużym powodzeniem do udziału w festiwalach religijnych. Była niezwykle dokładną, skromną i pokorną osobą.
19 czerwca 2002 r. rozpoznaną chorobę nowotworową określiła jako "wielkie doświadczenie miłości Boga". 24 czerwca 2002 r. nawiązując do słów Pisma Świętego napisała: "Nie przelęknę się złej nowiny. Moje serce zaufało Panu" (por. Ps 28, 7). 1 lipca 2002 r. poddała się operacji jelita grubego i wątroby. Przyjęła 8 cykli chemioterapii.
Z pokorą znosiła chorobę, w której bezgranicznie ufała Bogu. Często mówiła: "Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej". 2 lutego pisała: "Nasza konsekracja zawiera w sobie pełnię miłości, tajemnicę krzyża oraz błogosławieństwo", zaś 5 lutego napisała: "Wewnętrzny spokój otwiera drzwi cudownej mocy". Jeszcze na kilka tygodni przed śmiercią posługiwała w kościele.
Z modlitwą na ustach: "O Pani moja, o Matko moja, pamiętaj o tym, że jestem Twoja, przeto mnie ocal, strzeż mnie i broń mnie jako własności i rzeczy swej". W obecności matki generalnej Narcyzy, 20 sióstr zakonnych, 2 sióstr rodzonych po odnowieniu ślubów wieczystych i udzieleniu absolucji i odpustu zupełnego przez ks. Stanisława 21 lutego 2003 r. o godz. 18.10 s. Maria Eliana odeszła do Pana.

Pogrzeb w Bielsku Podlaskim

Podczas Mszy św. w słowie wstępnym bp A. Dydycz powiedział m. in.: "Wiemy dobrze, że pełnia życia ludzkiego urzeczywistnia się poprzez śmierć. Narodziny i śmierć są klamrami, które określają czas naszego pobytu na ziemi. I dlatego dziękujemy Panu Bogu, że możemy przeżyć pełnię tego czasu śp. s. Eliany, tak dobrze znanej tutaj, znanej także gdzie indziej, zwłaszcza w Ksawerowie, niedaleko Łodzi, gdzie odeszła z tego świata. Tutaj przyszła na ziemię. Dlatego gromadzimy się w tej świątyni poświęconej Matce Najświętszej z Góry Karmel, aby to wszystko przeżyć we wspólnocie razem z Jezusem Chrystusem, który jest obecny wśród nas przez swoje cierpienie, śmierć na krzyżu i przez swoje zmartwychwstanie. Przeżywamy to razem z całym naszym Kościołem, tym, który tutaj znajduje się na ziemi i tym, który pełni dalszy ciąg swego powołania już w wieczności".
Ordynariusz wyraził wdzięczność proboszczowi, ks. Wojciechowi Wasakowi za to, że podjął inicjatywę, aby przy kościele Matki Bożej z Góry Karmel 12 lat temu powstał żeński Karmel, aby mógł ubogacać podlaską ziemię karmelitańską duchowością.
Rodzicom Zmarłej, siostrze zakonnej bliźniaczce - Etienie Ewie, a także s. Elżbiecie, przyjaciołom, koleżankom i kolegom, wychowawcom, nauczycielom, przełożonej generalnej, prowincjalnej, wszystkim siostrom karmelitankom, kapłanom przybyłym z archidiecezji łódzkiej wyraził słowa współczucia. Zachęcił do modlitwy o nowe powołania do życia konsekrowanego dając wyraz wierze, że Matka Najświętsza z Góry Karmel prowadzi s. Marię Elianę na Górę Karmel, na pełne spotkanie z Bogiem.
W homilii ks. Mariusz Rucki (prefekt w Ksawerowie w latach 1998-2000) podkreślił, że odejście s. Marii Eliany choć najbardziej dotyka Rodziny, Przyjaciół, tych, którzy ją znali, to z racji profesji zakonnej jest sprawą Kościoła. Bowiem to, co dokonuje się w naszym życiu jest znakiem i doświadczeniem Jego miłości. "My, którzy towarzyszyliśmy w jej pracy w ostatnich latach w Łodzi, w Ksawerowie wiemy, że była ona wierną uczennicą w wybranej szkole doskonałości. Jej dobroci doświadczyć mógł każdy, kto z nią przebywał. Spotkanie z nią dla wielu stało się lekcją przewartościowującą życie".
Dzieci ze scholi "Jezusowe Promyki" wypisały na czerwonych sercach wzruszające słowa: "Droga Siostro, dużo Siostrze zawdzięczamy i wierzymy, że tam jest Siostrze lepiej". "Każdego potrafiłaś pocieszać w chwilach załamania. Oddałaś całe swoje życie Bogu i wiernie wypełniłaś powierzone Ci zadania. Będzie mi Ciebie brakowało". "Byłaś dla mnie s. Eliano jak własna mama. Zawdzięczam Ci wszystko co dobre. Bardzo dużo mi pomagałaś". "Dziękuję Ci, Kochana Siostro, że byłaś tak dobrym człowiekiem, za Twoją miłość, dobroć i wieloletnią przyjaźń".
Proboszcz, ks. Wojciech Wasak podziękował za wyjątkowy dar powołania Sióstr Bliźniaczek do Karmelu, z którego parafia cieszyła się, za pamięć wyrażaną w przysyłanych życzeniach imieninowych, wielkanocych i bożonarodzeniowych, których treść stanowiła inspirację do kazań.
Ks. kan. Stanisław Bracha, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Ksawerowie przypomniał, że Siostra przed śmiercią zapraszała wszystkich na Ucztę Pana. Zaznaczył, że była ona zakrystianką, to ksawerowscy parafianie często nie wiedzieli, czy na chórze gra - s. Etiena, czy Eliana. Była tam, gdzie zachodziła potrzeba, służąc Bogu z wielkim wyczuciem i odpowiedzialnością. Troszczyła się o przygotowanie parafii do obchodów 70-lecia jej istnienia. Podziękował jej za posługę. Wyraził wdzięczność za Ofiarę Eucharystyczną Księdzu Biskupowi, koncelebransom oraz bielskim i ksawerowskim parafianom.
Niezwykle wzruszająco pożegnała s. Elianę Agnieszka Kośko, koleżanka z klasy maturalnej: "Żegna Cię rocznik 1971 z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki. Żegna cię Wychowawczyni, Koleżanki i Koledzy. 13 lat temu zaprosiłaś mnie do siebie i powiedziałaś - ja już obrałam swój kierunek, będę podążać ku Bogu. Uszanowałam Twoją decyzję, bo zawsze byłaś mądrą, otwartą, pełną miłości osobą. Powiedziałaś wtedy: «Nie płacz, módl się i proś Boga o cierpliwość i wytrwałość». Ciężko nam się było rozstać. (...) Cała paczka mówiła: «Krysia to anioł». Krysiu, bo taką dla nas zostaniesz - żegnają Cię Koleżanki i Koledzy, Przyjaciółki z paczki. Żegna Cię cała parafia z Bielska Podlaskiego, scholanki. (...) Zostanie w naszych sercach Twoja czystość, pokora, Twój uśmiech".
Przy trumnie modlitwy obrzędowe odprawił Ksiądz Biskup. Konduktowi pogrzebowemu przewodniczył ks. prał. Wojciech Wasak. Ciało s. Eliany spoczęło na nowym cmentarzu parafialnym przy ul. Narewskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak wiedźma spotkała Jezusa

[ TEMATY ]

nawrócenie

Archiwum Patrycji Hurlak

Patrycja Hurlak

Patrycja Hurlak

Aktorka i prezenterka, która przez 25 lat zajmowała się czarną magią, nie wiedząc, że robi źle. Dzisiaj jest kobietą całkowicie oddaną Panu. Patrycja Hurlak.

Czarna magia, wróżenie z kart, obrzędy voodoo, klątwy, horoskopy, talizmany, amulety, życie „na kocią łapę”. Zaklęcia rzucane na konkretnych ludzi. Aktorka takich seriali, jak Klan, Na Wspólnej czy Blondynka. Dziś dla 44-latki to już historia. Ten etap zakończył się spotkaniem z żywym Jezusem. Mówi , że wówczas zakochała się w Nim po uszy. Rzuciła wszystko, żeby w mediach i różnych zakątkach Polski i świata opowiadać o tym, jak poznała Boga. Daje świadectwo nawrócenia oraz Jego Miłości. Dziś opowiada o tym w naszym tygodniku.
CZYTAJ DALEJ

Żyła dla syna

Niedziela Ogólnopolska 34/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Monika

Autorstwa Sailko - Praca własna, commons.wikimedia.org

Portret św. Moniki, pędzla Alexandre’a Cabanela (1845)

Portret św. Moniki, pędzla Alexandre’a Cabanela (1845)

O kim mowa? O św. Monice, żyjącej w IV wieku. Była ona matką św. Augustyna –jednego z największych teologów i filozofów chrześcijańskich. W liturgii wspominamy ją 27 sierpnia.

Bardzo wymownie brzmi swoisty nekrolog zapisany na jej pierwszym grobie w Ostii w Italii: „Tutaj znalazła miejsce spokoju najbardziej oddana matka swego syna. Drugie światło świeci przez twoje zasługi – Augustyn: Ty, który jako kapłan pokoju pilnujesz nakazów nieba, dobrych obyczajów, nauczasz lud, który jest tobie powierzony. Sławne czyny wzniosły pochwałę z powodu cnoty, koronują was oboje, o matko, która w swym synu jesteś błogosławioną”. To wyjątkowe świadectwo tego, jak była postrzegana przez tych, którzy ją znali, przez tych, którzy ją kochali.
CZYTAJ DALEJ

Polscy uczniowie zdobyli 4 srebrne medale na Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki

2024-08-27 11:16

[ TEMATY ]

astronomia

fizyka

Adobe Stock

Polska reprezentacja zdobyła cztery srebrne medale i jedno wyróżnienie na zakończonej w Brazylii 17. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki - poinformował we wtorek rzecznik Planetarium Śląskiego Jarosław Juszkiewicz. W konkursie wzięło udział pięciu polskich uczniów, którzy rywalizowali w zadaniach teoretycznych i praktycznych.

Na zakończonej w Brazylii 17. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki (IOAA) polska reprezentacja zdobyła cztery srebrne medale oraz jedno wyróżnienie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję