Pielgrzymi z różnych rejonów naszego kraju uczestniczyli w pierwszosobotniej marcowej Nocy Fatimskiej w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Sokołówce.
Witając wszystkich pątników, kuracjuszy, parafian i mieszkańców Polanicy, kustosz o. Zdzisław Świniarski SSCC wskazał, że wynagradzanie za grzechy jest sednem fatimskich objawień i stanowi jedno z najważniejszych wezwań Fatimskiej Pani. Dodał, że Wielki Post to czas szczególnego zatrzymania się i zastanowienia nad kondycją współczesnego świata, człowieka i swoją własną. Jego zdaniem, przybycie na Polanicką Noc Fatimską oznacza podjęcie walki z grzechem świata i własnym. Bo czym jest grzech, jeśli nie wystąpieniem przeciwko Bogu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Przez trwanie w grzechu człowiek zamyka się na działanie Bożej łaski. Poszukuje dobra względnego i tymczasowego, zamiast dobra najwyższego, jakim jest Bóg. Zbacza z drogi prawdy i zamyka się na miłość. Burzy porządek naturalny stworzony przez Boga na Jego chwałę. Odrzuca przyjaźń Chrystusa i rani Jego mistyczne Ciało, jakim jest Kościół. Grzech, który pozbawia człowieka Bożej obecności i odbiera Najwyższemu Panu Jego chwałę, staje się przyczyną cierpienia Jezusa i Maryi. Grzech burzy porządek społeczny i wywołuje wojny, powoduje zniszczenia oraz przestępstwa i różne plagi i choroby. Zatem wymaga wynagrodzenia, a tylko człowiek może to uczynić – akcentował kustosz.
Reklama
Ojciec Świniarski wskazał, że dzisiaj, gdy wokół nas jest tyle zagrożeń, które budzą w nas wiele trwogi i strachu, tym bardziej trzeba nam uciekać się do kochającego serca Matki. Bo niezwykłe słowa usłyszane przez małe dzieci fatimskie 13 lipca 1917 r.: „Na koniec jednak moje Niepokalane Serce zatriumfuje” – są jak najbardziej aktualne.
W homilii bp Ignacy Dec nawoływał, byśmy wynagradzali Matce Bożej za te bluźnierstwa, które płyną z ludzkich serc. Nawiązując do czytanych tekstów liturgicznych, kaznodzieja podkreślił, że jeśli zachowujemy każde przykazanie Boże, to po prostu chronimy dobro. I wtedy świat staje się lepszy, bo wszelkie zło rodzi się wówczas, gdy ludzie nie słuchają Pana Boga. Dekalog jest też fundamentem życia każdego człowieka, życia nie tylko rodzinnego, ale i narodowego, międzynarodowego, społecznego. Dlatego tak ważne jest, byśmy te przykazania mieli przed oczyma.
W sanktuarium w Polanicy znajduje się figura Matki Bożej Fatimskiej, która peregrynowała przez trzy lata we wszystkich parafiach diecezji świdnickiej.
– Dzisiaj Europa wzgardziła Panem Bogiem, w imię fałszywie rozumianej wolności, wyzwolenia od zobowiązań, zakazów, nakazów. Módlmy się o to, aby nasz kontynent się nawrócił, budował ład, przyszłość na fundamencie Bożych przykazań – apelował bp Dec.
Mówiąc o wezwaniu miłości do nieprzyjaciół, podkreślił, że polega ona na takim pozytywnym akcie naszej woli, żeby przebaczyć temu wrogowi, nie życzyć mu zła, zatroszczyć się o jego dobro, bo to jest Ewangelia, postawa wskazana przez Pana Jezusa.