Urodzinową imprezę zorganizowano 7 marca w Domu Kultury w Hałcnowie, a poprzedziła ją Msza św., którą w pobliskiej bazylice maryjnej sprawował ks. prob. Piotr Konieczny. O oprawę muzyczną liturgii zatroszczył się Bielski Chór Kameralny. – Miłość nie jest tylko uczuciem. To wszystko, co ludzie w tym stowarzyszeniu uczynili i czynią, dokładnie to pokazuje. To decyzja, pragnienie, aby nieść dobro, czynić wszystko, aby inni czuli się kochani, czuli się szczęśliwi – mówił w kazaniu ks. P. Konieczny. I dodał, że jubileusz 30-lecia powinien skłaniać do myślenia o przyszłości. – Wierzę głęboko, że ta rocznica umocni nas wszystkich. Zrodzi nowe pomysły i przyniesie wiele pięknych momentów miłości – podkreślił. I miał w tym stuprocentową rację, bo dzieło, które w latach 80. ub. wieku zainicjowało niespełna 20 rodziców, pięknie rozkwitło i skupia obecnie ponad 140 rodzin.
To teraz nie tylko punkt informacyjny i poradniczy, ale cały szereg propozycji adresowanych do dzieci specjalnej troski i ich najbliższych. To warsztaty ceramiczne, plenery malarskie, szycie patchworków, grupy wsparcia, wyjazdy na imprezy kulturalne – także do opery – zajęcia rekreacyjno-sportowe oraz zorganizowany wypoczynek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Wszędzie staramy się podróżować razem. Nie chcemy rozdzielać dzieci niepełnosprawnych od zdrowych. Zdobywamy fundusze, dzięki którym takie rodzinne wyjazdy mogą dojść do skutku. Jest to o tyle ważne, bo gdy w domu jest dziecko niepełnosprawne, wtedy najczęściej jeden z rodziców rezygnuje z pracy, żeby się nim całościowo zaopiekować – tłumaczy prezes Zofia Piotrowska.
Za wkład włożony w pomoc dzieciom specjalnej troski bardzo emocjonalnie dziękował wicestarosta bielski Grzegorz Szetyński, który sam był jego beneficjentem. – Bardzo wam dziękuję, że od 30 lat torujecie drogę, uczycie społeczeństwo, jak trzeba szanować osoby niepełnosprawne, jak z nimi postępować. Uczycie tego także nas urzędników – mówił.
Jak podkreśla Janina Purgat, dyrektor „ADY”, takim widomym śladem przeforsowania pomysłów stowarzyszenia na gruncie lokalnym są m.in. przedszkola integracyjne. – Żeby one powstały, musieliśmy do niejednych drzwi pukać i monitować. Musieliśmy przekonywać nauczycieli, którzy bali się tej niepełnosprawności – wyjaśnia prezes Zofia Piotrowska.
Urodzinową uroczystość swym występem uświetniła kapela góralska Maliniorze z Brennej oraz zespół Dzień Dobry, z którym zaśpiewała laureatka opolskich „Debiutów” Aleksandra Nykiel. – Mam tutaj trochę swoich znajomych, więc nad zaproszeniem, które otrzymałam od Piotra Mireckiego, nie zastanawiałam się długo. Śpiewanie dla takich ludzi sprawia mi największą radość. W taki sam sposób wspomagam zresztą stowarzyszenie „Serce dla serca” – mówiła wokalistka.
Reklama
Oficjalna rejestracja stowarzyszenia nastąpiła 7 marca 1990 r. Wcześniej rodzice, którzy je założyli, działali w ramach Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Angażowali się tam przez osiem lat. Od 2010 r. stowarzyszenie powołało do życia Klub Olimpiad Specjalnych, w którym funkcjonuje kilka sekcji sportowych: narciarska, rakiety śnieżne, pływacka i lekkoatletyczna. Treningi odbywają się trzy, cztery razy w tygodniu. Nad ich przebiegiem czuwa profesjonalny szkoleniowiec.
Efekty to m.in. złoty medal w skoku w dal i brązowy w sztafecie w biegu na 400 metrów Sylwii Caputy na XV Letnich Światowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w 2019 roku w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Obecnie trwają w „ADZIE” przymiarki do utworzenie sekcji kolarskiej.
– Nasze stowarzyszenie wciąż ewoluuje i stara się sprostać potrzebom dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców. Jesteśmy dumne z tego, że udaje się nam tworzyć wspaniałą wspólnotę. Więź między nami jest bardzo głęboka. Widać to choćby po rodzicach, którzy stracili swe dzieci, a wciąż pozostają w naszych szeregach – wyjawia prezes Z. Piotrowska.
Na niwie religijnej stowarzyszenie dało się poznać m.in. jako inicjator comiesięcznych Mszy św. dla rodzin i dzieci niepełnosprawnych, które co trzecią niedzielę miesiąca odprawiane są o godz. 14.30 w kaplicy kościoła Chrystusa Króla w Bielsku-Białej Leszczynach. Po ich zakończeniu w salkach parafialnych odbywa się integracyjne spotkanie. Dotychczas do grona duszpasterzy opiekujących się wspólnotą należeli: ks. Stanisław Joneczko, ks. Jacek Gasidło, ks. Zygmunt Mizia. Obecnie tę posługę pełni ks. Tomasz Karpeta.