Dzielnicę Koszary i pobliską miejscowość Sudół obejmuje parafia pod wezwaniem Papieża Polaka. Jej powstanie związane jest z odejściem do domu Ojca św. Jana Pawła II. Wówczas zaistniała potrzeba budowy kościoła w tej części miasta. Budowniczy zawierzyli tę inwestycję i dedykowali kościół świętemu rodakowi. Prace tak zadziwiająco szybko postępowały, że już 21 maja 2011 r. bp Krzysztof Nitkiewicz konsekrował świątynię zaraz po beatyfikacji, a na prośbę wiernych ze swym duszpasterzem powołał parafię pw. św. Jana Pawła II.
Społeczność parafii, mimo rozległego terenu, należy do najmniejszej w mieście. Ma ona do dyspozycji nowy kościół i oddaloną 2,5 km kaplicę św. Józefa. Odpowiedzialność za powierzony skarb wiary i troska o przekazanie następnym pokoleniom tego daru owocuje powstawaniem nowych wspólnot: ostatnio zainicjowały swoją działalność Koło Różańcowe Modlitwy Rodziców za Dzieci oraz Wspólnota Wiara i Światło skupiająca woluntariuszy i rodziców z dziećmi sprawnymi inaczej. Parafia nawiązała kontakt z Zakonem Rycerzy Jana Pawła II z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego na Gutwinie w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Osoba patrona integruje i inspiruje środowisko, dając także owoc szkoły imienia świętego papieża. Mimo burzliwej, choć krótkiej historii, szkoła „dwunastka” przeszła reorganizację i dzisiaj cieszy się uznaniem i dobrą opinią rodziców posyłających swoje dzieci do tej placówki nie tylko z parafii, ale i z miasta. Dobra atmosfera, podmiotowość ucznia, profesjonalność grona pedagogicznego, przekazywane wartości i poczucie bezpieczeństwa to sprawdzone atuty. Grono pedagogiczne, dyrektor, rodzice wypracowali przyjazne dla integralnego rozwoju młodego człowieka miejsce nauki, wychowania i zabawy. Imię szkole nadano 17 maja 2008 r. Dewiza: „Jesteście przyszłością świata, od Was zależy jutrzejszy dzień” nie traci na aktualności. Organizowane Dni Papieskie, rocznice pontyfikatu i urodzin propagują postać, nauczanie i przesłanie patrona.
Parafia z pamiątek związanych z patronem posiada jego różaniec, relikwie, kamień węgielny pobłogosławiony przez papieża Benedykta XVI 18 lipca 2008 r. i dotknięty do grobu Jana Pawła II. Wmurowanie tego kamienia miało miejsce 20 listopada 2009 r. przez bp. Edwarda Frankowskiego.
Chociaż liczebnie jest to najmniejsza parafia w mieście, to można dostrzec, że duchowość wiernych rozwija się w różnych sferach. Najbardziej można ją zauważyć podczas miesięcznych nabożeństw, które odbywają się każdego 2. i 16. dnia miesiąca. W tym czasie dominują intencje dotyczące życia rodzinnego, prośby o uzdrowienia z chorób, uwolnienia z nałogów, o potomstwo, o pracę, ale też o wartości duchowe, o wiarę, o pokój serca, o przemianę wnętrza. To właśnie w tych intencjach możemy dopatrzeć się owocu nauki Jana Pawła II, który zawsze podkreślał w swoich wystąpieniach, jak ważna jest sfera duchowa, rodzinna, a także praca.