Wiceprzewodniczącymi zostali ponownie biskupi: Jean Kockerols z Belgii i Gianni Ambrosio z Włoch. Funkcji tej nie będzie już natomiast pełnił dotychczasowy trzeci wiceprzewodniczący, bp Virgil Bercea z Rumunii. Tym samym swego przedstawiciela w Prezydium COMECE nie ma już Europa Wschodnia.
W czasie zakończonego dziś w Brukseli trzydniowego zgromadzenia plenarnego biskupi z COMECE przedyskutowali program pracy nowej Komisji Europejskiej z jej przewodniczącym Jeanem-Claudem Junckerem w wiceprzewodniczącym Fransem Timmermansem. W przededniu szczytu Unii Europejskiej, poświęconego głównie kryzysowi w Grecji, biskupi omówili z szefami Komisji obecną sytuację w Europie, przyszłość strefy euro i jednoczenia kontynentu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dla kard. Marxa spotkanie to było „jasnym sygnałem zainteresowania Komisji kontynuacją dialogu z Kościołami”. Przewodniczący COMECE zapewnił władze Komisji, że Kościół katolicki nadal będzie konstruktywnie towarzyszył procesowi integracji europejskiej. - Projekt integracji europejskiej osiągnął wyjątkowy sukces szczególnie dzięki rynkowi wewnętrznemu. Jednak dziś, bardziej niż kiedykolwiek, Unia Europejska potrzebuje spójności inspirowanej wartościami chrześcijańskimi. Europa nie sprowadza się do euro - podkreślił niemiecki purpurat.
Reklama
Biskupi spotkali się też z byłym przewodniczącym Rady Europejskiej, Hermanem Van Rompuyem, który przedstawił im swoją wizję obecnych wyzwań stojących przed polityką europejską.
W związku z zamachami w Paryżu z 9 stycznia br. członkowie COMECE poświęcili jeden wieczór na dyskusję z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kard. Jeanem-Louisem Tauranem nt. potencjału dialogu między chrześcijanami i muzułmanami i jego wpływu na pokojowe współżycie w Europie.
Następne zgromadzenie plenarne COMECE odbędzie się w dniach 28-30 października br. nie w Brukseli, lecz w Paryżu, w związku z zaplanowanym na grudzień w stolicy Francji szczytem Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatycznych.
Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej powstała 3 marca 1980 r., w rok po pierwszych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Od początku skupiała konferencje biskupie krajów należących wówczas do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG), z której wyłoniła się dzisiejsza Unia Europejska. Episkopaty krajowe są w niej reprezentowane przez wyznaczonych przez nie delegatów. Przedstawicielem Konferencji Episkopatu Polski jest obecnie biskup łomżyński Janusz Stepnowski.