Jesteśmy wezwani, aby być narzędziami Boga Ojca, żeby nasza planeta była tym, co On wymarzył, stwarzając ją, i by odpowiadała na Jego projekt pokoju, piękna i pełni” – te słowa papieża Franciszka stanowią motto spotkania formacyjno-szkoleniowego Szkolnych Kół Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Odbędzie się ono w Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej w Olszynie k. Częstochowy 24 lutego w godz. 8.15-13.00 (dla uczniów szkół podstawowych) i 25 lutego w godz. 8.15-13.00 (dla szkół ponadpodstawowych) z udziałem ponad 200 osób.
Ideę zjazdu SKC wyjaśnia ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora archidiecezjalnej Caritas: – Wolontariat to dobrowolne, świadome i bezpłatne działanie na rzecz innych osób, które potrzebują wsparcia. Wolontariat wykracza poza więzi rodzinne, koleżeńskie i przyjacielskie. Misją wolontariuszy jest angażowanie się w szerzenie chrześcijańskiej Caritas, dbanie o rozwój społeczny, a przede wszystkim wspieranie najsłabszych i wykluczonych. W tym kontekście zaprasza wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas Archidiecezji Częstochowskiej na spotkanie w duchu papieskiej encykliki Laudato si’. Młodzi wolontariusze są bowiem zaproszeni przez papieża Franciszka do troski o wspólny dom, którym jest planeta Ziemia, do pamiętania, że szklanka wody, zieleń za oknem, a nawet ciepłe kaloryfery są darem, i docenienia tego faktu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W trakcie spotkania odbędą się ekowarsztaty przyrodniczo-leśne prowadzone przez leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz warsztaty dla animatorów lokalnych projektu ekologicznego Laudato si’ (25 lutego). Udział w tym projekcie stanowi odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka do ekologicznego nawrócenia, podjęte w trosce o wspólny dom – Ziemię – przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej wraz z Caritas Polska.
Wolontariuszem może zostać każdy – bez względu na wiek i pochodzenie. Ten, który pragnie odpowiedzialnie zaangażować się i podzielić się z bliźnim wolnym czasem, jako wolontariusz akcyjny (np. pomoc w wigilii dla osób bezdomnych, zaangażowanie się w zbiórkę żywności dla najuboższych, posługa wychowawcy na koloniach) czy stały (m.in. w schronisku, kuchni, uczestnicząc w patrolach streetworkera, prowadząc korepetycje dla dzieci ze świetlicy, niosąc pomoc osobom starszym w Domu Seniora).