Pwd. Robert Szulencki: - Jak doszło do wybrania Druhny na komendanta Hufca ZHP w Łomży?
Kom. pwd. Małgorzata Kosiorek: - Odbył się Nadzwyczajny Zjazd Hufca ZHP w Łomży, na którym zostałam wybrana komendantem hufca w celu uzupełnienia kadencji do października br. Powodem tegoż zjazdu była rezygnacja byłej komendant hm. Doroty Górskiej.
- Jaki obszar obejmuje hufiec?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Miasto Łomża, powiaty łomżyński i zambrowski, a także okoliczne gminy.
- Jakie drużyny działają na terenie hufca?
- Drużyny miejskie i wiejskie w gminach. Obecnie działają drużyny specjalnościowe: Czerwone Berety, DH Ratownictwa Medycznego, drużyny wielopoziomowe, harcerzy, harcerzy starszych, gromady zuchowe. Działa także Drużyna Weteranów Harcerskich Ziemi Łomżyńskiej i Krąg Seniorów.
- Jak przedstawia się stan liczebności harcerzy w hufcu po ostatnim spisie?
- Na stan z 1 lutego br. w hufcu działa w hufcu ok. 300 harcerzy, według spisu 11 drużyn. Po spisie widać spadek, a związany on jest z tym, iż nie wszystkie drużyny oddały kartę spisową. Obecnie powstają nowe drużyny, np. Gromada Zuchowa działająca przy SP nr 7 w Łomży, również wśród łomżyńskich kleryków zawiązuje się Krąg Instruktorski.
Reklama
- Czy na terenie hufca działają inne organizacje harcerskie: ZHR, Zawiszacy?
- Nie, nie działają i nie zdarzyły się jakieś formy współpracy. Nie mamy kontaktu, jedyne nasze spotkania to Biała Służba.
- Jakie wartości może dać harcerstwo?
- ZHP jest organizacją, która ma na celu działanie wychowawczo-patriotyczne, opierające się na podstawowych normach moralnych, kształtując szacunek wobec każdego człowieka, środowiska i otoczenia. Zwracana jest uwaga na braterstwo wśród harcerzy. Realizowane są zasady wolności, prawdy, sprawiedliwości i tolerancji.
- Harcerz służy Bogu i Ojczyźnie. Jak przejawia się służba Bogu w Hufcu ZHP w Łomży?
- Naszym duszpasterzem jest ks. pwd. A. Godlewskiego. Chcemy podjąć starania o kapelana Hufca ZHP. Przy okazji świąt Wielkanocnych czy Bożego Narodzenia organizujemy spotkania z zaproszonymi gośćmi, aby podtrzymać wśród harcerzy tradycję chrześcijańską i katolicką. Od kwietnia w 2. piątek każdego miesiąca w parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży będą się odbywały Msze św. z udziałem harcerzy. Harcerze uczestniczą w Białej Służbie, Kongresach Eucharystycznych (Wrocław) oraz w uroczystościach religijno-patriotycznych.
- Jaki jest harcerz XXI w.?
Reklama
- Trudno jest przyciągnąć młodych ludzi do harcerstwa, ale staramy się mieć nowe osoby w szeregach drużyn, zastępów. Harcerze kształtują swoje postawy i wartości wynikające z Przyrzeczenia i Prawa Harcerskiego. Doskonalą swoją sprawność fizyczną i umiejętności, specjalizując się w wybranych dziedzinach, które są przydatne w dzisiejszym życiu, uczą się zaradności, pomagają innym. Podejmują działania na rzecz ekologii.
- Czy warto dziś być harcerzem?
- Oczywiście, że warto, bo czym byłoby nasze życie bez harcerstwa, służby Bogu i Ojczyźnie. Jest to także ciekawy sposób na spędzenie czasu. Daje możliwości poznania ciekawych ludzi, poznania kraju przez różnego rodzaju rajdy, zloty, obozy, biwaki.
- Dziękuję za rozmowę. Czuwaj!