Reklama

Wiadomości z Zamościa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Radiowa historia w pigułce

Agnieszka Kosarska

Choć Katolickie Radio Zamość liczy sobie dopiero pięć lat, jego historia jest nieco dłuższa. Już w 1994 r. diecezja otrzymała częstotliwość radiową 90,1 FM. Nie było jednak wówczas warunków, przede wszystkim finansowych, które umożliwiałyby urządzenie profesjonalnego studia i tworzenie własnego programu. W związku z tym diecezja zawarła porozumienie z Radiem Maryja, na mocy którego Radio Maryja nadawało swój program na naszej diecezjalnej częstotliwości.
W 1997 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uzależniła dalsze korzystanie przez diecezję z przydzielonej częstotliwości od utworzenia własnej rozgłośni. Organizacją radia zajął się ks. Andrzej Stopyra, jego pierwszy dyrektor. Na siedzibę radia przeznaczono budynki Kurii Diecezjalnej w Zamościu.
Pierwsza audycja została wyemitowana 24 marca 1998 r. Początkowo radio emitowało codziennie godzinny program, później czas emisji wydłużył się do półtorej godziny. Po jakimś czasie trwał już dwie i pół godziny, a w sierpniu 2000 r. został rozszerzony na całą dobę.
Funkcję dyrektora Katolickiego Radia Zamość pełnili kolejno: ks. Andrzej Stopyra, bp Mariusz Leszczyński, ks. Leszek Oberda, a obecnie ks. Józef Flis.

Kartka dla Papieża

Reklama

"Co chcą powiedzieć Ojcu Świętemu dzieci z Zamojszczyzny?" - tak brzmi tytuł konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży, ogłoszonego przez Rejonowy Urząd Poczty w Zamościu z okazji przypadającej w tym roku XXV rocznicy pontyfikatu Papieża Jana Pawła II. Patronat nad konkursem objął ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Jan Śrutwa.
Spośród nadesłanych na konkurs prac jury wybierze dwie, które zostaną wydane przez Rejonowy Urząd Poczty w Zamościu, w postaci kart pocztowych. Intencją organizatorów konkursu jest, aby właśnie te karty posłużyły mieszkańcom Zamojszczyzny do przesyłania jubileuszowych życzeń dla naszego wielkiego rodaka.
Konkurs rozpoczął się l kwietnia i potrwa do 15 maja br. Miesiąc później, 16 czerwca br., w Biurze Wystaw Artystycznych - Galeria Zamojska w Zamościu nastąpi ogłoszenie wyników konkursu połączone z otwarciem wystawy nagrodzonych i wyróżnionych prac.
Nagrody będą przyznane w dwóch kategoriach: szkół podstawowych oraz szkół gimnazjalnych i średnich. Prace, które zdobędą pierwsze miejsca w obydwu kategoriach, zostaną wydane w postaci kart pocztowych. Dla autorów prac, którym jury przyzna miejsca od pierwszego do siódmego, przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Karty pocztowe, których projekty zostaną wyłonione w drodze konkursu, będą wydane w pierwszych dniach sierpnia 2003 r.
Zaproszenie do udziału w konkursie otrzymały wszystkie szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie na terenie dawnego województwa zamojskiego. Informacji na temat konkursu udziela Dział Marketingu Rejonowego Urzędu Poczty w Zamościu, ul. Kościuszki 9, 22-400 Zamość, tel. 638-01-66.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Organizatorzy

Rodzinne święta

Reklama

Wielkanoc niektórzy nazywają najbardziej rodzinnym z polskich świąt. Nie wiadomo skąd się właściwie wzięła taka opinia o tym święcie. Być może stąd, że poprzedza je ścisły, czterdziestodniowy post. I dopiero w Wielkanoc ludzie pozwalają pofolgować podniebieniu. Jeśli Wielkanoc, to często mówimy "ab ovo" - czyli "od jaja", od samego początku. Chociaż mamy bezrobocie, kur nie zwolniono z etatów niosek, więc daremne obawy, że zbraknie jajek.
Obecnie jednak i post przebiega inaczej, i rodzinne biesiady organizuje się częściej. Na przykład w czasie wiosennych rozgrywek piłkarskich życie towarzysko-rodzinne kwitnie bardzo kolorowo. Ktoś obliczył, że gospodynie domowe prowadzące dom dla czterech osób przynoszą rocznie do domu dwie tony żywności. Nie ulega wątpliwości, że przed świętami norma ta wyraźnie wzrośnie. To w dużej mierze zasługa naszych pań, że na świątecznych stołach mamy tyle wiktuałów, a wśród nich pisanki i poświęcone jajka. Nie dziwny się zatem, gdy w czasie przeciągającej się rodzinnej wizyty zmęczona gospodyni powie do męża: "Chodźmy spać, bo goście chcą iść do domu". Jest w tym trochę humoru, ale przecież Wielkanoc to święta radości, która powinna wybuchać i nie ranić.
Erazm z Rotterdamu - pisarz, filolog i filozof holenderski, jeden z najsławniejszych humanistów epoki Odrodzenia powiedział: "Można czasem spotkać ludzi tak opacznie religijnych, że prędzej zniosą najcięższe nawet bluźnierstwo wobec Chrystusa, niż to, by ktoś dotknął najlżejszym nawet żartem liczącą się w świecie osobistość - zwłaszcza jeśli mógłby ponieść przy tym uszczerbek ich własny interes".
O, religio! Jakże często kryją się i zasłaniają tobą ludzie, którzy dla własnej wygody życia i posiadanych dóbr, tolerują oszczerstwa pod adresem Tego, który przez swoje Zmartwychwstanie przyniósł nam nadzieję.
A dziś radujmy się, bo Zmartwychwstał Pan. Życzmy sobie ciepłych, pomyślnych wiatrów w żagle życia, słońca i zieleni oraz wiosennej, pogodnej atmosfery zarówno w czasie świąt, jak i potem we wszystkie dni powszednie.

Serwis kościelny

Tyszowce
W dniach od 16 marca do 15 kwietnia br. na terenie dekanatu Tyszowce rekolekcje wielkopostne prowadził brat Bogumił Marian Adamczyk, pustelnik z Prądnika Koszkiewskiego. W ramach rekolekcji odbył się dzień skupienia w Domu Pomocy Społecznej w Tyszowcach oraz dzień skupienia w zakonie sióstr kamedułek w Tyszowcach.

Ulhówek
Z udziałem bp. Mariusza Leszczyńskiego odbyła się uroczystość poświęcenia nowego budynku Szkoły Podstawowej im. ks. St. Staszica. Otwarcie i poświęcenie obiektu oraz spotkanie bp. Leszczyńskiego młodzieżą i nauczycielami zorganizowano 2 kwietnia br.

Hrubieszów
Rekolekcje wielkopostne w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy odbywały się w dniach od 30 marca do 2 kwietnia br.
W programie rekolekcji, oprócz nauk i konferencji, były również spotkania z ciekawymi ludźmi: lekarzem, psychologiem, socjologiem, prawnikiem, projekcje filmowe, koncerty, m.in. kleryków z WSD Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w Lublinie. Rekolekcje prowadził ks. Karol Serkis z archidiecezji lubelskiej.

Tomaszów Lubelski
Uroczystość otwarcia i poświęcenia oddziału ratownictwa w miejscowym szpitalu odbyła się 4 kwietnia br.
W uroczystości uczestniczył bp Jan Śrutwa. Ksiądz Biskup przewodniczył Mszy św. oraz poświęcił nowy oddział szpitalny.

Reklama

Staw Noakowski
6 kwietnia br. bp Mariusz Leszczyński przeprowadził wizytację kanoniczną parafii pw. św. Jana Chrzciciela oraz udzielił młodzieży gimnazjalnej sakramentu bierzmowania.

Skierbieszów
Podsumowanie III Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Tradycje i obyczaje wielkanocne" Skierbieszów 2003 nastąpiło 9 kwietnia br.
Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp. Jana Śrutwy. Bp Śrutwa uczestniczył również w uroczystości podsumowania konkursu.
Organizatorami konkursu byli: parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Skierbieszowie oraz Gimnazjum Publiczne im. Dzieci Zamojszczyzny w Skierbieszowie.

Aleksandrów
Diecezjalny Dzień Młodzieży obchodzono 13 kwietnia br. w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Diecezjalne święto poprzedziły rekolekcje parafialne, które prowadził ks. Tomasz Pawęzka. 11 kwietnia br. odbyła się Droga Krzyżowa, następnego dnia obradowali prezesi i delegatów kół KSM pod przewodnictwem ks. Juliana Brzezickiego.
W ramach Diecezjalnego Dnia Młodzieży zorganizowano również spotkania z tradycją - pokazy rzemiosła ludowego i degustacje potraw regionalnych. Dzieci i młodzież prezentowały także swoją twórczość poetycką.
Głównym uroczystościom Diecezjalnego Dnia Młodzieży przewodniczył bp Jan Śrutwa. Po procesji palmowej odbyła się uroczysta Eucharystia w kościele parafialnym. Ksiądz Biskup przeprowadził również wizytację kanoniczną parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Aleksandrowie.

Żulice
Wizytacja kanoniczna parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odbyła się 13 kwietnia br. Wizytację przeprowadził bp Mariusz Leszczyński. Ksiądz Biskup udzielił też młodzieży gimnazjalnej sakramentu bierzmowania.

Zamość
Świadectwa m.in. osadzonych w zakładzie karnym, koncert Antoniny Krzysztoń, spektakl teatralny w wykonaniu Teatru A z Gliwic oraz spotkania ze słowem i muzyką złożyły się na program rekolekcji wielkopostnych w kościele pw. św. Michała Archanioła w Zamościu.
"Rekolekcje dla młodych", które odbyły się w dniach od 9 do 13 kwietnia br. prowadził ks. Marek Maj z Łęcznej. Rekolekcje uwieńczyła procesja palmowa do zamojskiej katedry i uroczysta Eucharystia.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Pocieszenia w Czermnej

2024-10-30 20:50

[ TEMATY ]

rozważania różańcowe

Red

Matko, pociesz nas – zawierzamy Ci nasze „trudne dziś” a także „niepewne jutro”, prowadź nasz Naród przez codzienność tak, jak prowadziłaś go przez wiele bolesnych dziejów. Bądź nam nadal Królową i Matką, naszym Pocieszeniem i naszą Orędowniczką. Pełni dziecięcej ufności wołamy do Ciebie:

Matko Pocieszenia, życia strzeż i zdrowia, Od powietrza, wojny, ognia i przednowia, O przeżegnaj, jak kraj długi, Nasze prace, nasze pługi; Ustrzeż bytu i imienia, Święta Matko Pocieszenia, nie opuszczaj nas.
CZYTAJ DALEJ

Life Site News: Twórca watykańskiej maskotki "Luce" to także projektant zabawek erotycznych dla dorosłych

2024-10-31 13:21

[ TEMATY ]

Watykan

Materiały organizacyjne

Nie słabną kontrowersje wokół maskotki o nazwie „Luce”, jaką dla Watykanu na Rok Jubileuszowy zaprojektował Simone Legno, włoski twórca marki Tokidoki. Okazuje się, że firma współpracowała także z brytyjskim producentem zabawek erotycznych Lovehoney. Podobnie jak nowa maskotka, wraz z towarzyszącymi jej dodatkowymi maskotkami o imionach Fe, Xin i Sky, erotyczne zabawki są inspirowane japońską estetyką kiczu – podaje portal „Life Site News”. Firma Tokidoki promowała też miesiąc gejowskiej „Dumy” materiałami podobnymi w stylu do watykańskich maskotek.

Lovehoney zainicjowała we współpracy z Tokidoki nową serię swoich erotycznych produktów w październiku 2016 r. Pooneh Mohajer, współzałożycielka Tokidoki, stwierdziła wówczas, że nowy projekt ma na celu promowanie „znaczenia zdrowia seksualnego i ogólnego dobrego samopoczucia”. Docelowy klient to dla obu firm osoby w wieku od 18-30 ze względu na popularność w tej grupie kultury japońskiej.
CZYTAJ DALEJ

"Żołnierska Pamięć" - lubelscy terytorialsi odwiedzają groby bohaterów

2024-10-31 18:19

2LBOT

Dzień Wszystkich Świętych to szczególny czas zadumy i refleksji. Jak co roku, w ramach akcji „Żołnierska Pamięć”, żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej odwiedzają i porządkują groby oraz miejsca pamięci bohaterów w naszym regionie. Kultywowanie pamięci o tych, którzy walczyli za naszą wolność i niepodległość trwale wpisane jest w zadania terytorialsów. W tym roku działania te prowadzone są we współpracy z lubelskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję