Do sanktuarium św. Jana Pawła II w Staszowie przybyło blisko 3 tys. osób z Kół Żywego Różańca z całej diecezji sandomierskiej. Przybyłych pielgrzymów powitał ks. Szczepan Janas, proboszcz oraz kustosz sanktuarium. Następnie zgromadzeni mogli wysłuchać konferencji ks. Leona Siweckiego pt. „Maryja – Niewiasta Eucharystii”.
Wskazał, przywołując słowa Jana Pawła II, na głębokie podobieństwo między „fiat” Maryi oraz słowem „amen”, które wypowiadamy przy przyjmowaniu Komunii św.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Maryja uwierzyła, że za sprawą Ducha Świętego poczęła Syna Bożego pod swym sercem. My również wierzymy głęboko, że ten sam Jezus, Syn Boży i Syn Maryi, uobecnia się pod postaciami chleba i wina. Maryja jest tabernakulum, gdzie zamieszkał sam Bóg i jest niedoścignionym wzorem adoracji samego Boga, którego adorujemy, przyjmując Komunię św. – mówił ks. L. Siwecki.
Po konferencji formacyjnej, dając świadectwo wiary, pielgrzymi przeszli w procesji różańcowej ulicami Staszowa do kościoła św. Bartłomieja, gdzie na placu przy kościele sprawowana była Msza św. Przewodniczył jej bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali kapłani przybyli z pielgrzymami, którzy na co dzień sprawują opiekę duchową nad wspólnotami różańcowymi. W modlitwie uczestniczyli przybyli pielgrzymi oraz mieszkańcy i władze miasta Staszowa.
Reklama
Na początku ordynariusz sandomierski wyraził radość z kolejnego, dorocznego spotkania kółek różańcowych. – Kiedy – przesuwając paciorki różańca i rozważając tajemnice zbawienia – odmawiamy modlitwę „Zdrowaś Maryjo”, rzucamy jakby ziarna dobra, które Bożą mocą kiełkują, wzrastają i przynoszą plon. Modlitwa różańcowa jest więc takim niezwykłym zasiewem. Zaczynamy go od własnego serca, od najbliższego otoczenia i ogarniamy cały świat. Owocami tego są umocnienie wiary, zapał apostolski w głoszeniu Ewangelii i uczynki miłosierdzia. Kółka różańcowe można więc porównać do motoru i trybików niezwykłego mechanizmu, który ożywia nasze parafie i całą diecezję. Dziękuję wam za to gorąco i proszę kapłanów, aby troszczyli się o Koła Żywego Różańca i wspierali ich rozwój, zaczynając od najmłodszych. Również sami, drodzy bracia kapłani, pamiętajcie o odmawianiu Różańca – powiedział biskup.
Homilię wygłosił diecezjalny moderator kół różańcowych ks. Augustyn Łyko. Wskazał na duchowe piękno Maryi płynące z Jej posłuszeństwa, pełnienie woli Boga i współdziałania z nią. Wskazywał także na modlitwę różańcową jako tarczę i obronę przeciwko złu, które próbuje wkradać się w serce człowieka. Zachęcał, aby ta modlitwa stawała się dla wszystkich narzędziem poznawania Boga, umacniania wiary i naśladowania Maryi.
– Otwórzmy serca na Maryję, niech ona stanie się nauczycielką naszego życia, naszego działania i naszej modlitwy – mówił. Wspólne spotkanie zakończyła agapa.