Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy zaprasza na kongres „Jeden świat – wiele kultur”, który odbędzie się w dniach 25-26 października br. w siedzibie uczelni.
W ramach kongresu odbędą się X Międzynarodowa Konferencja Interdyscyplinarna „Człowiek i nauka we współczesnym świecie” oraz konferencje tematyczne: „Wiara i rozum źródłami odkrywania prawdy o człowieku”, „Państwo i prawo”, „Prawo karne w Konstytucji”, „Współczesne wyzwania ekonomii”, „Człowiek (i) maszyna. Technologia w soczewce humanistyki”, „Dziecko we współczesnym świecie”, „Funkcjonariusz służby więziennej – wyzwania współczesności”, „Nauki techniczne w służbie człowieka”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Do udziału w kongresie zaproszeni są zarówno przedstawiciele świata nauki, jak i osoby spoza środowiska akademickiego. W obradach zawsze bierze udział liczne grono studentów. Organizatorzy mają nadzieję, że tegoroczna edycja – wzorem lat ubiegłych – będzie obfitować w wiele cennych spostrzeżeń i refleksji oraz inspirować do pogłębionych badań naukowych i przemyśleń. Kongres z całą pewnością wzbogaci naszą wiedzę o człowieku i nauce w różnych wymiarach współczesności.
Artykuły napisane na podstawie przedstawionych prezentacji, po uzyskaniu pozytywnej recenzji, zostaną opublikowane w recenzowanej monografii naukowej bądź w punktowanych czasopismach naukowych.
Reklama
Integralną częścią tego naukowego spotkania będą liczne imprezy towarzyszące – wśród nich: Kujawsko-Pomorskie Forum Nauki i Innowacji, w ramach którego przedsiębiorcy z Kujaw i Pomorza będą mieli sposobność zaprezentowania szerokiej publiczności rezultatów swoich projektów badawczo-rozwojowych, a także planowanych lub już wdrożonych innowacji (25 października godz. 10.30 w sali 17A – budynek A) oraz wystawa „Znani nieznani. Polacy światu” (26 października), przygotowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Na wystawie zostanie zaprezentowanych czterdziestu wybitnych Polaków – sławnych, docenianych i podziwianych na świecie, a zupełnie nieznanych lub prawie zapomnianych w Polsce odkrywców, wynalazców, badaczy i podróżników, m.in.:
Benedykt Dybowski, Wiktor Godlewski, Ernest Malinowski, Emil Korytko, Bronisław Malinowski, Henryk Arctowski, Bronisław Piłsudski i inni.
Historia kongresu sięga 2010 r., kiedy to zainaugurowano cykl corocznych międzynarodowych konferencji, mających na celu szeroko rozumiany dialog międzykulturowy i wymianę myśli na temat istotnych problemów współczesnego świata. Poprzednie edycje kongresu cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem – dotychczas w dziewięciu edycjach wzięło udział ponad 3 tys. uczestników. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele nauk: humanistycznych, społecznych, medycznych, technicznych, przyrodniczych, którzy reprezentowali krajowe i zagraniczne ośrodki naukowe.
Honorowymi przewodniczącymi konferencji są: dr Helena Czakowska, prof. Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy – rektor i ks. Federico Lombardi SJ – przewodniczący Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger – Benedykt XVI.
Kongres odbywa się pod patronatem honorowym: Ministerstwa Spraw Zagranicznych, prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego oraz prezydenta Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej Romana Czakowskiego, a jednym z jego patronów medialnych jest „Niedziela”.
Zaproszenie na kongres skierowane jest także do wszystkich osób zainteresowanych w.w. tematyką – wstęp wolny, bez konieczności wcześniejszej rejestracji.
Informacje i kontakt:
www.oneworld-manycultures.kpsw.edu.pl
Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy
ul. Toruńska 55-57, 85-023 Bydgoszcz
tel. 52 365 84 27, 510 993 091
e-mail: congress2019@kpsw.edu.pl .