Audiencja generalna
Uczmy się od męczenników
Prośmy Pana, abyśmy patrząc na męczenników dnia wczorajszego i dzisiejszego, mogli nauczyć się żyć życiem pełnym, przyjmując męczeństwo codziennej wierności Ewangelii i upodobnienia do Chrystusa – powiedział Ojciec Święty 25 września br. podczas audiencji generalnej. Kontynuując katechezy na temat Dziejów Apostolskich, mówił o ustanowieniu diakonów i męczeństwie św. Szczepana.
Franciszek zauważył, że do wspólnoty pierwszego Kościoła należeli nie tylko Żydzi, ale także osoby pochodzenia greckiego, szemrające z powodu zaniedbywania przez wspólnotę ich wdów. Apostołowie dokonali rozeznania, a następnie rozdzielili zadania. Sami poświęcili się głoszeniu słowa Bożego, zaś siedmiu mężom, na których nałożyli ręce, powierzyli obsługę stołów. Harmonia między posługą słowa a posługą miłości sprawia rozwój Kościoła.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ojciec Święty podkreślił świadectwo dwóch diakonów: Szczepana i Filipa. Przypomniał, że Szczepan napotkał najbardziej zawzięty opór. Jego przeciwnicy posłużyli się oszczerstwem oraz fałszywym świadectwem. – Ten „diabelski nowotwór”, rodzący się z chęci zniszczenia dobrego imienia osoby, atakuje również resztę ciała kościelnego i poważnie je niszczy, gdy z powodu żałosnych korzyści lub zatuszowania własnych uchybień ludzie łączą się, aby kogoś oczernić – zauważył Papież.
List apostolski
Franciszek ustanowił Niedzielę Słowa Bożego
Reklama
W opublikowanym 30 września br. Liście Apostolskim „Aperuit illis” Papież ustanawia w całym Kościele III niedzielę zwykłą Niedzielą Słowa Bożego.
Przyczyny tej decyzji wyjaśnia, pisząc m.in.: „Biblia nie może być dziedzictwem tylko nielicznych, ani nie może stać się zbiorem ksiąg dla kilku osób uprzywilejowanych. Biblia należy przede wszystkim do ludu zebranego, aby jej słuchał i odnalazł się w jej Słowie. (...) Pasterze mają przede wszystkim wielką odpowiedzialność za wyjaśnianie i pomoc wszystkim w zrozumieniu Pisma Świętego. (...) Niech Niedziela poświęcona Słowu sprawi, aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego, jak święty autor nauczał już w dawnych czasach: «Słowo to bowiem jest bardzo blisko ciebie: w twych ustach i w twoim sercu, byś je mógł wypełnić» (Pwt 30, 14)”.
Ojciec Święty do Polaków
Męczeństwo wierności Ewangelii
Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, historia Kościoła od samego początku jest związana z ewangelizacją przez głoszenie słowa, troskę o biednych i wierność Chrystusowi aż do męczeństwa. Prośmy Pana, abyśmy i my mogli żyć życiem pełnym, dając świadectwo i przyjmując męczeństwo codziennej wierności Ewangelii i Chrystusowi. Z serca wam błogosławię!
Audiencja generalna, 25 września 2019 r.
Nominacje
Nowy obserwator przy RE
Reklama
Watykański dyplomata ks. Marco Ganci, radca nuncjatury apostolskiej w Kenii, został stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy. W Strasburgu zastąpi pochodzącego z północnych Włoch abp. Paola Rudellego. Ksiądz Ganci ma 43 lata i pochodzi z Catanzaro, stolicy Kalabrii. Święcenia kapłańskie przyjął w 2000 r. W służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej jest od 2006 r.
Wideoprzesłanie
Papież apeluje o działania na rzecz klimatu
W wideoprzesłaniu skierowanym do uczestników nowojorskiego szczytu klimatycznego papież Franciszek stwierdził, że nadal brak powszechnej politycznej woli, by „przeznaczyć więcej zasobów ludzkich, finansowych i technologicznych na złagodzenie negatywnych skutków zmian klimatu i pomoc społecznościom najuboższym i bezbronnym”. Jego zdaniem, jeszcze nie jest za późno, żeby tę niedobrą sytuację zmienić.
* * *
Z twittera papieża Franciszka
Uczmy się zwracać do osób po imieniu, tak jak czyni Pan w stosunku do nas, i odrzucajmy przymiotniki.