Reklama

Niedziela Lubelska

Sztafeta zbawienia

Przychodzę, by służyć parafii i budować w niej relacje rodzinne – tymi słowami ks. Mirosław Ładniak rozpoczął duszpasterską pracę w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie. Wprowadzenia na urząd proboszcza dokonał abp Stanisław Budzik

Niedziela lubelska 36/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

wydarzenie

abp Stanisław Budzik

Paweł Wysoki

Abp Stanisław Budzik wraz z proboszczami: ks. prał. Jerzym Ważnym (z prawej) i ks. Mirosławem Ładniakiem

Abp Stanisław Budzik wraz z proboszczami: ks. prał. Jerzym Ważnym (z prawej) i ks. Mirosławem Ładniakiem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczysta Msza św. z obrzędem wprowadzenia na urząd proboszcza zgromadziła w sobotni wieczór 24 sierpnia parafian i gości. W intencji kapłana, który przed 20 laty był w tej wspólnocie wikariuszem, modlili się duchowni z dekanatu Lublin-Północ, mieszkańcy Czechowa oraz przyjaciele i znajomi ks. Ładniaka z licznych obszarów jego działalności. Liturgię rozpoczęło odczytanie dekretu Metropolity Lubelskiego przez dziekana ks. Adama Wełnę, następnie abp Stanisław Budzik przewodniczył obrzędowi objęcia urzędu.

Ważne zadanie

– Kościół powierza ci ważne zadanie: troskę o wspólnotę parafialną, która jest najważniejszą, podstawową cząstką Kościoła, środowiskiem życia sakramentalnego, miejscem ewangelizacji i kształtowania żywej wiary oraz świadectwa miłości – mówił Pasterz do nowego proboszcza, który w miejscu przewodniczenia Liturgii, przy ambonce oraz przy ołtarzu zobowiązał się do sumiennej pracy w winnicy Pańskiej. Ks. Ładniak otrzymał symboliczne klucze do świątyni, by otwierać ją dla wszystkich szukających Boga, a także złożył uroczyste wyznanie wiary i przysięgę przy obejmowaniu urzędów kościelnych. Abp Budzik, podkreślając liczną obecność wiernych – znak gotowości współpracy, zwrócił się do parafian z prośbą, by nowego proboszcza przyjęli jako głosiciela Słowa Bożego, szafarza sakramentów i przewodnika na drodze do zbawienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowy proboszcz

Reklama

W homilii Metropolita Lubelski zwrócił uwagę, że we wspólnocie parafialnej szczególna rola przypada proboszczowi. – Każdy proboszcz, powołany do uczestnictwa pasterskiej trosce i miłości Chrystusa, ma wykonywać potrójne zadanie nauczania, uświęcania i kierowania; czyni to we współpracy z kapłanami i osobami świeckimi. Wasza parafia otrzymała nowego proboszcza, któremu została zlecona troska o tę cząstkę Kościoła, którą wy stanowicie – mówił abp Budzik. – Pałeczkę w sztafecie zbawienia przejmuje ks. Mirosław Ładniak, który urodził się 51 lat temu i wychował w parafii Opole Lubelskie. Przed 26 laty przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Bolesława Pylaka. Pracował m.in. w parafiach w Wąwolnicy i u Matki Bożej Różańcowej w Lublinie; był rektorem kościoła pw. św. Wojciecha w Lublinie i dyrektorem domu rekolekcyjnego – wyliczał Pasterz, zwracając uwagę na bogate doświadczenie duszpasterskie i organizacyjne kapłana.

Ks. Mirosław Ładniak od 36 lat związany jest z lubelską pielgrzymką na Jasną Górę (od 2006 r. jest jej dyrektorem); jest również wojewódzkim kapelanem straży pożarnej w stopniu brygadiera, organizatorem Koncertu Chwały i Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. – Podziw budzi jego wielowymiarowe zaangażowanie w życie miasta, województwa i archidiecezji – podkreślał Metropolita, przywołując m.in. organizację „Areny Lublin” podczas Światowych Dni Młodzieży, tegoroczny ogólnopolski kongres chórów Pueri Cantores czy dziennikarską pracę w diecezjalnej rozgłośni. – Przez 3 lata pracowałeś tu jako wikariusz, teraz podejmujesz zadanie o większej odpowiedzialności i zostaniesz tu na dłużej. Niech Duch Święty rozwija w tobie liczne dary i talenty dla dobra parafii i archidiecezji. Niech Matka Boża, do której pielgrzymujesz, otacza cię płaszczem macierzyńskiej opieki, a św. Andrzej Bobola uczy cię wiary odważnej, która się nie cofa w obliczu trudności – życzył nowemu proboszczowi abp Stanisław Budzik.

Dzieło życia

Liturgia była także okazją do podziękowania za pracę dotychczasowemu proboszczowi, ks. prał. Jerzemu Ważnemu. – Witając nowego proboszcza, wdzięczną myślą ogarniamy posługę poprzednika. Ks. Jerzy Ważny wpisuje się na zawsze w historię parafii jako pierwszy jej proboszcz, jako budowniczy świątyni i obiektów parafialnych. Wszystko, co się tu dokonało przez 37 lat, związane jest z tobą – mówił Metropolita Lubelski do seniora. Pasterz dziękował za kapłańską gorliwość i bardzo dobrą współpracę z parafianami. – Z wielkim zaangażowaniem budowałeś wspólnotę, z kompetencją i odwagą troszczyłeś się o piękno tej świątyni i jej otoczenia. Dziękuję za wielką gorliwość duszpasterską i za przykładną kapłańską postawę. Niech św. Andrzej Bobola wyprasza zdrowie i dary Ducha Świętego na kolejny etap kapłańskiego świadectwa – mówił do ks. prał. Jerzego Ważnego. Za trud duszpasterskiej służby dziękował swojemu poprzednikowi ks. Ładniak: – Świątynia, którą wzniosłeś wraz z parafianami, jest piękna, wręcz niesamowita. To twoje dzieło.

Przychodzę służyć

– Bogu dziękuję za dzisiejszy dzień i za całe życie, w którym w mocy Ducha Świętego odkrywam Bożą Opatrzność – mówił ks. Mirosław Ładniak. – Kościół jest domem wszystkich, dlatego każdego z osobna zapraszam do wspólnej modlitwy. Przez minione lata często mówiłem o relacjach między kapłanem i wiernymi, które powinny być oparte na modlitwie i dialogu; teraz będę miał okazję sprawdzić to w praktyce życia parafialnego. Przychodzę, aby wam służyć i proszę, abyście mieli chęć i odwagę mówić o swoich doświadczeniach i oczekiwaniach – podkreślał ks. Mirosław Ładniak. Po liturgii nowy proboszcz zaprosił wszystkich na biesiadę, a jako pamiątkę spotkania ofiarował wiernym „Ewangelię. Słowo na każdy dzień”.

2019-09-03 13:09

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Budzik po śmierci abp. Pylaka: cieszył się ogromną sympatią

[ TEMATY ]

Lublin

abp Stanisław Budzik

episkopat.pl

Abp Bolesław Pylak cieszył się ogromną sympatią wiernych i duchownych, jako człowiek pełen pokory i życzliwości aż do ostatniej chwili - tak w rozmowie z KAI abp Stanisław Budzik wspominał postać zmarłego dziś emerytowanego metropolity lubelskiego, abp. Bolesława Pylaka.

- Jego odejście było dla nas zaskoczeniem, mimo że miał już 98 lat. Kilka dni temu obchodził kolejną, 53. rocznicę swoich święceń biskupich. Kiedy z nim rozmawiałem, nie przypuszczaliśmy, że tak szybko odejdzie. Przyzwyczailiśmy się po prostu, że przez dziesiątki lat był ważną osobą w diecezji lubelskiej. Przez dziesięciolecia wpisał się w lokalną historię: pochodził z archidiecezji lubelskiej, studiował tu w seminarium duchownym i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, tu przyjął święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego, którego był bliskim współpracownikiem, jako diakon towarzyszył mu w czasie wizytacji pasterskich - wspominał w rozmowie z KAI obecny metropolita lubelski.
CZYTAJ DALEJ

Boże Narodzenie na ostrym dyżurze

2024-12-17 12:16

Niedziela Ogólnopolska 51/2024, str. 20-22

[ TEMATY ]

szpital

święta

wigilia

Biuro prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Kolędnicy pojawiają się na szpitalnych korytarzach w ramach wizyty duszpasterskiej metropolity krakowskiego

Kolędnicy pojawiają się na szpitalnych korytarzach w ramach wizyty duszpasterskiej metropolity krakowskiego

Wigilia, Boże Narodzenie to nie jest w szpitalu radosny czas – mówi prof. Janusz Skalski, wieloletni dyrektor Instytutu Pediatrii Collegium Medicum UJ w Krakowie.

Kardiochirurg, specjalista w zakresie chirurgii dziecięcej i kardiochirurgii, w tym wieloetapowego leczenia dzieci z pojedynczą komorą serca, wielokrotnie spędzał czas świąteczny z małymi pacjentami Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego (USD). Przyznaje, że zespół medyczny stara się, aby Wigilia, Boże Narodzenie były świętowane wspólnie. Podkreśla jednak, że jeśli to tylko możliwe, to małym pacjentom pozwala się wyjechać na święta do domu. – Spędzenie świątecznego czasu z rodziną może pozytywnie wpłynąć na psychikę chorego dziecka – wyjaśnia i dodaje: – W szpitalu pozostają tylko te dzieci, które potrzebują stałej opieki medycznej. Z myślą o nich i ich rodzicach, czy opiekunach na oddziałach są ubierane choinki, a personel medyczny, zwłaszcza panie pielęgniarki, które mają w wigilijny wieczór dyżur, przygotowują wieczerzę z przynoszonych potraw. Dyżurni lekarze zazwyczaj dołączają ze swymi wiktuałami. Ale Wigilia, Boże Narodzenie to nie jest w szpitalu radosny czas...
CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski zawiezie na Ukrainę kamper medyczny

Po raz dziewiąty od wybuchu pełnoskalowej wojny Ojciec Święty wysyła na Ukrainę swego jałmużnika. Tym razem kard. Konrad Krajewski dostarczy kamper medyczny, w którym możliwe jest nawet przeprowadzanie operacji. Zawiezie też sześć ultrasonografów, które trafią do zniszczonych i zbombardowanych szpitali.

„Boże Narodzenie to czas, w którym Ojciec Święty na nowo chce przytulić cierpiących Ukraińców i czyni to w symboliczny sposób, wysyłając dla nich tak bardzo potrzebne wsparcie medyczne” – mówi Radiu Watykańskiemu papieski jałmużnik. Kard. Krajewski przypomina, że od wybuchu pełnoskalowej wojny z Watykanu wyjechało ok. 250 tirów z pomocą humanitarną. Była to żywność, lekarstwa, odzież termiczna, agregaty prądotwórcze i sprzęt medyczny. Papieski jałmużnik osobiście zawiózł też m.in. dwa ambulanse, które pomagały ratować życie i leczyć doświadczonych wojną ludzi. W ostatnich dniach do Charkowa dotarł kolejny tir z żywnością przygotowany przez greckokatolicką parafię w Rzymie we współpracy z Watykanem.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję