Hasłem tegorocznej edycji były słowa „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. „Wybór najlepszych prac był trudny. Aby dobrze zinterpretować temat, młodzież musiała poznać życie bł. Karoliny i pokazać to, co dla nich jest najważniejsze. Konkurs trwa tyle lat i ciągle jest wiele osób, które chcą poznać bł. Karolinę” - cieszy się Jadwiga Bieś, dyrektorka Zespołu Szkół w Woli Radłowskiej, organizatorka konkursu.
Prace nadesłano z 10 województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, dolnośląskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, lubelskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko–pomorskiego. Zdaniem komisji poziom konkursu był wysoki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jedna z laureatek - Aleksandra Pisz z Tarnowa narysowała bł. Karolinę, przy której gromadzą się dzieci. „Błogosławiona próbuje odwieść je od współczesnych dóbr materialnych, takich jak gry komputerowe. Wiele rzeczy trzeba robić z umiarem, a dziś traci się ten umiar. Karolina próbuje pomóc rozgraniczyć to wszystko” - wyjaśniła uczennica.
Agnieszka Sienkiewicz spod Wadowic wzięła udział w konkursie po raz kolejny, razem z całą rodziną. „Piszemy wiersze, malujemy. Chętnie uczestniczymy w konkursie, bo temat jest ważny dla ludzi, którzy są blisko Boga” - podkreśliła.
Reklama
Autorzy wierszy pisali o Karolinie, że jest ich Aniołem, opiekunką i pocieszycielką. Podkreślano też, że jest strażniczką czystości. Jeden z wierszy to prośba o podpowiedź Karoliny, co w życiu warto wybierać.
Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia religijnego. Należała do stowarzyszeń religijnych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości, gdy powstała nowa parafia w Zabawie. Uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Swemu wujowi Franciszkowi Borzęckiemu pomagała prowadzić prywatną bibliotekę, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.
Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest "pierwszą duszą do nieba" a także społeczne i religijne zaangażowanie w rozwój drugiego człowieka. Zginęła heroicznie, broniąc swej godności i honoru 18 listopada 1914 r. gdy zaatakował ją carski żołnierz, który w bestialski sposób ją zamordował.
Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie. Jest patronką Ruchu Czystych Serc, Szkolnych Kół Caritas, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i diecezji rzeszowskiej. Jej wspomnienie liturgiczne przypada 18 listopada.