Reklama

Polska

Prymas Polski: niech poczucie bezradności nie czyni z nas ludzi obojętnych

Niech poczucie bezradności wobec oglądanych na co dzień cierpień i nieszczęść nie czyni z nas ludzi obojętnych i nieczułych na innych – mówił 4 marca we Wrześni abp Wojciech Polak. Przywołując wielkopostne orędzie papieża Franciszka Prymas apelował o większą wrażliwość na drugiego człowieka.

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Mieczysław Mokrzycki

Grzegorz Gałązka

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. odpustowej w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza, który obok św. Jadwigi Królowej i św. Stanisława Biskupa jest czczony we Wrześni. W homilii, przypominając krótko postać patrona parafii i cytując opisy pozostawione przez historyków, wskazał na jeden z charakterystycznych rysów osobowości św. Kazimierza – wrażliwość na bliźniego, której tak często brakuje współczesnemu człowiekowi.

„Tegoroczny Wielki Post ma nam wszystkim dopomóc przezwyciężyć tą obojętność” – mówił Prymas, przypominając wezwanie z orędzia papieża Franciszka. Powodów szerzącej się obojętności – tłumaczył – nie należy jednak szukać wyłącznie w stylu naszego życia. To prawda, że często naszą wrażliwość stępia wygodne życie, ale jest i tak, że obojętniejemy, bo przesyceni jesteśmy wstrząsającymi wiadomościami i obrazami ludzkiego cierpienia, które rodzą w nas poczucie bezradności i niemożności działania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Pytamy, co ja w takiej sytuacji mogę tak naprawdę zrobić? To wszystko wydaje się przekraczać nasze możliwości i nasze siły. Nie zdołamy przecież wszystkim pomóc. Nie zaradzimy wszystkim biedom i cierpieniom świata. Owszem, to prawda. Nie zaradzimy i nie jesteśmy w stanie zaradzić wszystkiemu. Ważne jednak, aby taka świadomość nie czyniła z nas ludzi obojętnych, nieczułych, niewrażliwych na innych” – przestrzegał Prymas przypominając za papieżem, że tym, co możemy ofiarować innym jest nasza modlitwa, drobny gest miłosierdzia jak choćby przekazanie 1 procenta.

Każdy potrzebujący – mówił dalej abp Polak – przypomina nam też o słabości naszego życia, o naszej zależności od Boga i od braci.

„Tu nie chodzi o to, aby się w ten sposób zabezpieczyć, ale żeby już dziś zobaczyć, że to nie my, nie nasze możliwości, nie nasze działanie zbawiają świat, ale Bóg i Jego miłość. Wszystko, co możemy uczynić, co zdolni jesteśmy uczynić, także wobec drugiego człowieka, aby było trwałe i wyzwalające, musi mieć swe źródło w miłości Boga. On nas bowiem nie tylko do tego zachęca, ale przede wszystkim uzdalnia, otwiera i umacnia” – podkreślił na koniec Prymas Polski.

2015-03-05 07:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski do kapłanów o nieuleganiu pokusie narzekania i normalności

„Jeśli ksiądz decyduje się na bycie jedynie osobą normalną, będzie kapłanem przeciętnym albo jeszcze gorzej. W dynamikę swej kapłańskiej tożsamości ma bowiem wpisany rozwój, dążenie do świętości, do przekraczania swych słabości i ograniczeń, do przekraczania samego siebie” – mówił w środę na Jasnej Górze abp Wojciech Polak.

Prymas Polski przewodniczył 20 września w kaplicy Cudownego Obrazu Mszy św. otwierającej sesję zwyczajną Sekcji Stałe Formacji Kapłańskiej. Gremium działa przy Komisji Duchowieństwa KEP i ma na celu wymianę doświadczeń i wspieranie się w realizowaniu programów formacji stałej duchowieństwa w poszczególnych diecezjach, zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Eucharystię koncelebrował m.in. przewodniczący sekcji ks. dr Tomasz Trzaskawka z archidiecezji gnieźnieńskiej.
CZYTAJ DALEJ

Prezydium KEP odpowiedziało na pismo z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

2025-04-09 18:13

[ TEMATY ]

episkopat

episkopat Polski

Karol Porwich/Niedziela

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski skierowało kolejne pismo do Prezesa Rady Ministrów dotyczące odpowiedzi na wniosek o udzielenie informacji publicznej, przesłany do Premiera Donalda Tuska 17 lutego br.

24 marca br. Prezydium KEP otrzymało odpowiedź na wniosek złożony 17 lutego br. do Prezesa Rady Ministrów, w którym członkowie Prezydium KEP zawarli m.in. pytanie, dlaczego dotychczas nie został opublikowany w Dzienniku Ustaw wyrok Trybunału Konstytucyjnego RP z dnia 27 listopada 2024 r., stwierdzający nielegalność a zarazem niekonstytucyjność w całości, ze względów formalnych, rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

2025-04-10 20:45

[ TEMATY ]

zbawienie

Katechizm Wielkopostny

BP Episkopatu

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dziś co nieco o zbawieniu.

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję