Niedziela 13 października – tego dnia odbędą się wybory parlamentarne w Polsce. Prezydent Andrzej Duda na uwagę, że będzie mało czasu na kampanię, odpowiedział, iż chodzi mu o to, aby była ona jak najkrótsza, by spory polityczne nie trwały zbyt długo. Co do sporów, to z różnym natężeniem trwają one od czterech lat, a wyborcy ocenią, czy mimo atakowania rządzących był to dobry okres dla Polaków i polskich spraw. Moim zdaniem, był to czas najlepszy od 1989 r.
Prezydent podjął decyzję o dacie wyborów parlamentarnych 6 sierpnia – w dniu, w którym obchodził 4. rocznicę zaprzysiężenia na prezydenta. Jak żaden z jego poprzedników prezydent Duda cieszy się bardzo dużym zaufaniem społecznym. To jest jego kapitał. Podkreśla się, że jest to prezydentura bardzo pracowita: podpisał 229 ustaw, odbył 104 wizyty krajowe i 22 zagraniczne, przyjął w Polsce 11 głów państw i szefów rządów, skierował do Sejmu ok. 30 projektów zmian w prawie, w tym zapowiedziane w kampanii wyborczej projekty w sprawie przywrócenia wieku emerytalnego, podwyższenia kwoty wolnej od podatku, a także projekty dotyczące pomocy dla frankowiczów, z których jeden został niedawno uchwalony. Ratyfikował i ogłosił 109 umów międzynarodowych, wydał 34 rozporządzenia oraz ułaskawił 18 osób.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Jako zwierzchnik Sił Zbrojnych przyznał 50 awansów generalskich, a ponad 3,5 tys. funkcjonariuszy i żołnierzy otrzymało od niego awans na pierwszy stopień oficerski. Nadał 2 tys. obywatelstw polskich. Przyznał 103 tys. orderów i odznaczeń państwowych, w tym 33 najwyższe – Ordery Orła Białego, 65 Krzyży Zesłańców Sybiru, 624 Ordery Odrodzenia Polski, 634 Złote Krzyże Zasługi, ponad 82 tys. medali za długoletnie pożycie małżeńskie i prawie 14 tys. – za długoletnią służbę. Wręczył 365 nominacji sędziowskich i asesorskich oraz 442 profesorskie. Wydał akty mianowania 26 polskich ambasadorów i przyjął w tym samym okresie 21 listów uwierzytelniających. Udzielił 137 wydarzeniom swojego patronatu honorowego, a 257 razy – patronatu narodowego. Z okazji stulecia odzyskania niepodległości wysłał 1200 listów gratulacyjnych do osób, które obchodziły w ubiegłym roku setne urodziny, a ponad 700 – do rodziców dzieci urodzonych 11 listopada 2018 r. Z inicjatywy prezydenta ustanowiony został Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
W ostatnim roku odbyło się ponadto 11 konferencji tematycznych, zorganizowanych przez prezydencką Narodową Radę Rozwoju, które były poświęcone m.in.: efektom programu „500+” na wsi, opiece nad osobami starszymi, finansom samorządów, stuleciu niepodległości oraz sytuacji polskiej onkologii.
Gdyby to ująć w jednym zdaniu, należałoby napisać, że jest to prezydentura służby dla Polski. Na swój sposób Andrzej Duda jest też prezydentem niezależnym, bo choć rządzi jego ugrupowanie, to zawetował ważne dla Prawa i Sprawiedliwości ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym, a 8 ustaw skierował do Trybunału Konstytucyjnego.
Także w polityce zagranicznej ocena prezydenta jest bardzo dobra. Szczególnie docenić należy inicjatywę tzw. Trójmorza i współpracę w Europie Środkowo-Wschodniej. Najlepiej wypada sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. Prezydent Duda dwukrotnie składał oficjalną wizytę w Białym Domu, przyczynił się do zwiększenia obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w naszym kraju. Zapewne potwierdzi to Donald Trump podczas wizyty w Polsce z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.