KS. ROBERT GOŁĘBIOWSKI: – Księże Prałacie, proszę o przybliżenie nam przebiegu tych wydarzeń.
Reklama
KS. PRAŁ. ALEKSANDER ZIEJEWSKI: – Miało to miejsce w niedzielę 28 lipca br., dokładnie o godz. 17.32. Otrzymałem telefon od pani zakrystianki, że do zakrystii wtargnęło trzech mężczyzn, którzy zażądali wydania szat liturgicznych – twierdzili, że jest to uzgodnione z proboszczem. Pani zakrystianka poprosiła mnie o przyjście, bo stwierdziła, że sama nie da sobie z nimi rady. Szybko założyłem sutannę i poszedłem do kościoła – o godz. 18 miałem tam sprawować Eucharystię. Po wyjściu z plebanii dostrzegłem stojącego przed wejściem do zakrystii mężczyznę, który dziwnie obserwował cały teren placu kościelnego, co zresztą później zobaczyliśmy na zapisie monitoringu. W samej zakrystii stało zaś dwóch mężczyzn, jeden – w czarnej czapce – obserwował zakrystię, drugi natomiast w nienaturalnej pozie leżał na kredensie, sugerując modlitwę. Zapytałem, co tutaj robią. Jeden z nich odpowiedział, że przyszli się pomodlić. Poprosiłem, by opuścili zakrystię i przeszli do bazyliki, gdzie jest do tego miejsce. Moja prośba jednak nie poskutkowała, dlatego wziąłem leżącego za ramiona, aby go podnieść i pomóc w wyjściu. W tym momencie ten człowiek wpadł w furię i zaczął wykrzykiwać najgorszego sortu wyzwiska. Widząc, że sytuacja staje się niebezpieczna, chciałem otworzyć zamknięte na zasuwę drzwi do bazyliki i powiadomić księdza wikariusza, dyżurującego w konfesjonale, i wiernych o napadzie, ale w tym momencie otrzymałem bardzo mocny cios w twarz. Zalany krwią zdołałem jednak otworzyć drzwi i krzyknąć. Szybko pojawił się ksiądz wikariusz i to on zawiadomił policję; wezwano także pogotowie. Jak się okazało, nasz kościelny – pan Andrzej Melerski, który stanął w mojej obronie, również otrzymał kilka ciosów. Bito go ręką, na której owinięty był różaniec. Napastnicy uciekli, ale szybko zostali schwytani przez niezwykle sprawną policję.
– Jakie są skutki zdrowotne tej napaści?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Obok sińców i podbitego oka mam rozcięcie na twarzy, które wymagało założenia kilku szwów. Do szpitala natomiast trafił p. Andrzej, który miał podwójne rozcięcie warg.
– W jakich kategoriach, zdaniem Księdza Prałata, należy oceniać ten napad: narastającej nienawiści do Boga, Kościoła i kapłanów czy chęci kolejnej profanacji miejsca sakralnego?
– Nasza bazylika od niemal roku szczyci się koronowanym obrazem Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski. Rozwija się kult tego obrazu, składane są nowe wota, a przede wszystkim trwa nieustanna modlitwa różańcowa. Sprofanowany został różaniec, który służy do modlitwy, a nie do agresji. Myślę, że to zdarzenie należy potraktować w kategoriach ciągłej walki szatana z Maryją. Oczywiste jest, że Maryja zwycięży nawet największe zakusy szatana! Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga w rozmowie telefonicznej ze mną powiedział: „To nie jest przypadek, że jest to sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, i to nie jest przypadek, że to jest ksiądz”. Były to słowa ojcowskiej troski, za co jestem naszemu Księdzu Metropolicie bardzo wdzięczny.
Wyrażam także wdzięczność abp. Stanisławowi Gądeckiemu za słowa umocnienia i solidarności.
– Jednym z fundamentów chrześcijańskiej duchowości jest sfera przebaczenia prześladowcom i modlitwy za nich. Jaka jest zatem ocena moralna tego wydarzenia?
– Po ludzku – jest to niewyobrażalne. Komu na tym zależy? Pytam samego siebie: Dlaczego to zrobili? Służę w Szczecinie 35 lat i nigdy nie miałem z nikim żadnych zatargów, czy to gdy pracowałem w katedrze, czy przy budowie seminarium, czy tyle już lat tutaj, w bazylice. Staram się służyć ludziom i pomagać. Nigdy niczego nie stawiam na ostrzu noża, także w sferze społecznej, dlatego naturalne są pytania: kto to polecił zrobić i komu na tym zależy? Jako kapłan będę się za tych ludzi modlił i prosił Boga o ich nawrócenie.
Warto w tym kontekście dodać, że abp Dzięga po tych dramatycznych wydarzeniach skierował do wiernych i kapłanów list, w którym wezwał do modlitwy w intencji przebłagalnej za naruszenie nietykalności świątyni, włącznie z próbą świętokradczego użycia szat liturgicznych, a także świadomy atak na kapłana Jezusa Chrystusa. Ponadto Ksiądz Arcybiskup polecił, aby we wszystkich kościołach na terenie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej 4 sierpnia br. po każdej Mszy św. została odśpiewana suplikacja przebłagalna w intencji nawrócenia sprawców ataku, ewentualnych bądź faktycznych zleceniodawców, a także wszystkich innych publicznych gorszycieli w Ojczyźnie.