Dzięki transmisji czwartkowej Mszy św. sprawowanej przy grobie św. Jana Pawła II, Polacy w kraju i za granicą mogą łączyć się w przeżywaniu Wielkiego Postu z pierwszym sanktuarium Papieża Polaka - kaplicą św. Sebastiana, gdzie jest on pochowany. Cotygodniowa Eucharystia jest transmitowana przez Radio Watykańskie, a stąd sygnał biorą stacje regionalne, oraz nadawca ogólnopolski, jakim jest Radio Maryja.
W ostatni czwartek lutego Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Leszek Gęsiak, SJ - dyrektor sekcji polskiej Radia Watykańskiego. Na wstępie homilii zaznaczył, że każdy człowiek przeżywa Wielki Post na inny sposób: „Jedni poszczą, inni dają jałmużnę, inni więcej się modlą, jeszcze inni robią to wszystko razem, a jeszcze inni nie robią nic szczególnego. Każdy człowiek jest inny. Każdy ma swoją drogę i swoje życie” - zaznaczył ks. Gęsiak. Wskazał również na główne przesłanie tego okresu liturgicznego, jakim jest wołanie Pana Boga o powrót człowieka do Niego, wołanie skierowane szczególnie do tych, którzy w życiu się pogubili, by choć na chwilę przystanęli i zadali sobie pytanie: po co i dla kogo żyje?”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Główny celebrans zwrócił uwagę na wyjątkowość miejsca sprawowania Eucharystii: „Tu w tym miejscu, gdzie dziś celebrujemy tę Mszę św., tak wielu ludzi zostawia swoje dramaty, lęki, łzy i prośby. Błaga Papieża Polaka, by wstawił się za nimi u Boga, by im pomógł, by ich umacniał. Dziś słowami Ewangelii Jezus zachęca nas, byśmy szukali, prosili, kołatali. «Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam» (Mt 7,7). Prosimy zatem, szukajmy, kołatamy i wracamy do Tego, od którego wyszliśmy.
? A On?
? On mówi, że „każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą”. A zatem Pan nam da, jeśli prosić go będziemy”.
Kończąc homilię, ks. Gęsiak zauważył, że to nie jest koniec fragmentu ewangelii czytanego w tym dniu. Ta Ewangelia „prowadzi nas bowiem do sytuacji, kiedy ktoś nas będzie prosił, ktoś u nas będzie szukał i do naszych drzwi kołatał. Kiedy dobry Bóg, który da każdemu, kto prosi, przyprowadzi kogoś do nas… Wielki Post to czas dawania. Nie tylko jałmużny. To czas dawania siebie. To czas dawania tego, co chcielibyśmy dla siebie. Jak mówiła Ewangelia: «wszystko, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie» (Mt 7, 12)”.