Reklama

Niedziela Przemyska

Mała Dukla, wielki zaszczyt

W połowie 1995 roku było już wiadome, że w dniach 9-10 czerwca 1997 roku Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedzi Duklę i Krosno, by dokonać kanonizacji bł. Jana – wybitnego duklanina. Perspektywa przyjazdu Papieża była przedmiotem żywych rozmów mieszkańców Podkarpacia, a zwłaszcza wiernych diecezji przemyskiej

Niedziela przemyska 24/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Dukla

Archiwum A. Józefczyk i ks. K. Kaczor

Powitanie na lotnisku w Targowiskach-Łężanach

Powitanie na lotnisku w Targowiskach-Łężanach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozmowy odbywały się nie tylko w kręgach kościelnych czy w środowisku władz samorządowych, ale przenosiły się także do rodzin i do szkół czy innych przestrzeni publicznych. Osobiście byłem świadkiem ciekawej rozmowy w jednym z przemyskich sklepików. Dołączyłem do kilku osób stojących w kolejce i rozmowa zeszła na temat pielgrzymki Papieża do Krosna i Dukli. Pamiętam dokładnie wypowiedź mężczyzny, który ze wzruszeniem powiedział do mnie: „Proszę księdza, taka mała Dukla dostąpi tak wielkiego zaszczytu, że gościć będzie Ojca Świętego; następca św. Piotra postawi swoje stopy na dukielskiej ziemi”. Poruszony jego słowami dopowiedziałem tylko, że tego wieczoru, gdy Jan Paweł II zagości w Dukli – my z młodzieżą będziemy czuwać na płycie krośnieńskiego lotniska, gdzie następnego dnia Ojciec Święty odprawi Mszę św. kanonizacyjną.

Zwiastun Dobrej Nowiny

Reklama

Po zakupach udałem się do domu, choć muszę przyznać, że echo sklepowej rozmowy było we mnie tak głośne, że coraz bardziej uświadamiało mi doniosłość czekających nas wydarzeń wiary w Dukli i w Krośnie, że zbliżają się swego rodzaju dni mesjańskie, bo przecież Namiestnik Chrystusowy postawi swoje stopy na podkarpackiej ziemi jako zwiastun Ewangelii i jej żywy świadek. W mieszkaniu natychmiast otworzyłem Biblię. Sięgnąłem do Izajaszowych tekstów zapowiadających przyjście Pana Jezusa na ziemię. Czytając je, natknąłem się między innymi na ten fragment: „O jak są pełne wdzięku na górach nogi zwiastuna radosnej nowiny, który ogłasza pokój, zwiastuje szczęście, który obwieszcza zbawienie” (Iz 52,7). W tej samej chwili pomyślałem, że skoro Jan Paweł II stanie na dukielskiej i krośnieńskiej ziemi jako świadek Ewangelii, to ta szlachetna misja upoważnia, aby i do niego odnieść słowa proroka Izajasza: „Jak piękne są stopy zwiastuna radosnej nowiny”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Noc Czuwania

W taki oto sposób zrodziło się hasło planowanego czuwania modlitewnego na krośnieńskim lotnisku w wigilię wizyty Ojca Świętego (z 9 na 10 czerwca 1997). Owo hasło wyznaczało nam duchową i logistyczną drogę w kierunku modlitewnej nocy w Krośnie. Do młodych kochających muzykę i śpiew skierowaliśmy zaproszenie, aby zechcieli dołączyć do tworzącego się chóru młodzieżowego, mającego animować czuwanie. Pan Bóg pobłogosławił tej inicjatywie, o czym świadczy fakt, że na pierwsze zgrupowanie formacyjno-muzyczne w Przemyślu stawiło się ponad 100 osób (23 listopada 1996 r. – sobota przed uroczystością Chrystusa Króla). Drugi krok postawiliśmy w pierwszym tygodniu ferii zimowych (styczeń 1997). Na warsztaty Diakonii Muzycznej do Ośrodka KSM „Nadzieja” na Wybrzeżu k. Dubiecka przybyło ponad 200 dziewcząt i chłopców. W takim składzie – duchowo i muzycznie – szliśmy z coraz głębszą dynamiką w kierunku nocy czuwania, która zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy wiernych. Ta święta noc uświęciła nas – usposobiła na spotkanie z Papieżem.

Na wartościach

Reklama

Rankiem papamobil z Janem Pawłem II na pokładzie wjechał na płytę lotniska. Papieski samochód wprost tonął w morzu barwnych chorągiewek i transparentów przy akompaniamencie śpiewanej przez Diakonię Muzyczną i rzesze pielgrzymów piosenki pt. „To mój Pan, wiele mi uczynił”. Po zakończonej Mszy św. Gość z Rzymu zauważył młodych i zwrócił się do nich w następujących słowach: „Pozdrawiam młodzież, która tej nocy czuwała na modlitwie. Nie widać po nich, żeby się im chciało spać. Odpowiadając na harcerskie Czuwaj (harcerze trzymali transparent z napisem „czuwaj”), mówię wszystkim: Czuwajcie”. W tym lakonicznym pozdrowieniu Ojciec Święty przekazał nam bardzo wymagające przesłanie, zdefiniowane przez słowo „czuwajcie”. Warto podkreślić, że słowo „czuwaj” było przez niego często przywoływane, zwłaszcza podczas spotkań z młodzieżą. Przykładem jest tu pamiętny Apel na Jasnej Górze (8 czerwca 1983).

Dla głębszego odczytania przesłania z Krosna, trzeba przywołać przynajmniej fragment owej jasnogórskiej refleksji: „Czuwam, to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje. To imię nas wszystkich kosztuje”.

Oto ważne tożsamościowe i patriotyczne drogowskazy w kierunku wolnej Polski budowanej na fundamencie wartości chrześcijańskich. Jakże twórczo korespondują z nimi wskazania nakreślone podczas homilii w Krośnie: „Niech z ust polskiego rolnika nie znika to piękne pozdrowienie «Szczęść Boże!” i «Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”. Pozdrawiajcie się tymi słowami, przekazując w ten sposób najlepsze życzenia bliźnim”. Z kolei te słowa odczytujemy jako zaproszenie do bycia świadkami Ewangelii przez publiczne wyznawanie wiary w chrześcijańskim pozdrowieniu i do stawania się budowniczymi przyjaznych relacji pomiędzy ludźmi.

Świadkowie Ewangelii

Od ładnych paru lat z grupą osób eklezjalnie zaangażowanych pielęgnujemy ideę chrześcijańskiego pozdrawiania ludzi spotykanych w różnych miejscach publicznych, jak choćby na ulicy. Tą ideą chcemy zarazić jak największą liczbę katolików, tym bardziej że spotykani przechodnie bardzo życzliwie reagują na chrześcijańskie pozdrowienie i równie serdecznie je odwzajemniają. Taka ewangelizacja uliczna jest konkretną realizacją krośnieńskiego przesłania Jana Pawła II. Stajemy się bowiem świadkami Ewangelii w świecie i – rzec można – chrześcijańską postawą śpiewamy Panu nową pieśń. Podobnie jak czyni to na swój sposób Diakonia Muzyczna Archidiecezji Przemyskiej, która jest żywym owocem Pielgrzymki Ojca Świętego do Krosna. Obecnie Diakonia liczy ponad 100 osób, a posługę ewangelizacyjną podejmują w niej kolejne pokolenia młodych. W ostatnich latach – co bardzo cieszy – do Diakonii Muzycznej dołączają, już ze swoimi dziećmi, także ci, którzy śpiewali podczas nocy czuwania w Krośnie.

A mała Dukla, która 9 czerwca 1997 roku dostąpiła tak wielkiego zaszczytu, kolejny raz zaświadczyła o swojej gościnności i z ewangeliczną dumą wraz z okolicznymi parafiami – w mocy Bożego Ducha – pełniła zaszczytną funkcję gospodarza tegorocznego międzynarodowego Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej (12-14 kwietnia 2019). Przywołane spotkania, inicjatywy i wydarzenia wiary sprzed 22 lat i z ostatnich tygodni niech nas przynaglają do „bycia chrześcijaninem naprawdę” – aby i nasze stopy były pięknymi zwiastunami radosnej nowiny o Jezusie Chrystusie, który jest najpiękniejszym sposobem na życie.

2019-06-12 09:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Capovilla: Jan Paweł II był heroiczny i święty

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Arturo Mari / Biały Kruk

Św. Jan Paweł II – największy z rodu Polaków

Św. Jan Paweł II – największy z rodu Polaków

- Był heroiczny i święty. Jego świadectwo wystarcza, by zgiąć przed nim nasze kolana i dziękować krajowi, który go wydał, wychował, umiłował, kocha i będzie kochał - tak o św. Janie Pawle II mówił w rozmowie z KAI kard. Loris Capovilla, zmarły 26 maja br. w 101. roku życia. Wieloletni sekretarz i najbliższy współpracownik najpierw patriarchy Angelo Giuseppe Roncallego, a następnie papieża Jana XXIII opowiedział też m.in. o świętości papieża Jana, jego umiłowaniu Polaków, bliskich relacjach z kard. Stefanem Wyszyńskim, podobieństwach i różnicach osobowości i pontyfikatu papieża-Włocha i papieża-Polaka.

KAI: Czy współpracując z Janem XXIII miał Ksiądz Kardynał wrażenie, że jest to osoba święta?
CZYTAJ DALEJ

Papież: rocznica chrztu to nasze drugie urodziny

2025-01-12 13:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Dzisiejsze święto Chrztu Pańskiego zaprasza nas do kontemplowania oblicza i głosu Boga, które się objawiają w człowieczeństwie Jezusa – powiedział Papież w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. Przyznał, że lubi przywoływać słowa hymnu liturgicznego, który podaje, że Jezus przeszedł do Jana po chrzest „z ogołoconą duszą i boso”.

Rozważając ewangeliczną scenę chrztu w Jordanie, Papież zauważył, że podczas tego wydarzenia objawił się Duch Święty, a Bóg objawił swe oblicze i głos. Franciszek wyjaśnił następnie, że Bóg nie tylko objawił w Jezusie swe oblicze, ale ustanowił je uprzywilejowanym miejscem dialogu i komunii z ludzkością. Mówiąc z kolei o głosie, Papież zwrócił uwagę na słowa, które wypowiedział Bóg Ojciec: „Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie”.
CZYTAJ DALEJ

Czy szkoły wymuszają udział uczniów w zbiorkach WOŚP? Wolontariat uczniowski między dobrowolnością a presją społeczną

2025-01-12 19:55

[ TEMATY ]

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

korepetycje z oświaty

Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to akcja, która od lat budzi ogromne emocje – zarówno pozytywne, jak i negatywne. W szkołach, gdzie idea wolontariatu jest szczególnie promowana, często pojawiają się pytania: czy uczniowie są faktycznie zachęcani do udziału w zbiórkach WOŚP, czy może odczuwają presję, by w nich uczestniczyć?

Niekiedy uczniowie i rodzice zgłaszają obawy, że udział w zbiórkach WOŚP bywa traktowany jako "oczekiwany" lub "mile widziany obowiązek". Pojawiają się sytuacje, w których presja rówieśników, a nawet nauczycieli, prowadzi do poczucia, że brak zaangażowania oznacza brak solidarności. Jak zatem znaleźć równowagę między szczytnym celem a poszanowaniem prawa ucznia do wyboru? Co na to przepisy prawa oświatowego? Co mogą i powinni zrobić rodzice?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję