Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym
O jedność ruchów charyzmatycznych
Z udziałem ponad 30 tys. osób odbyło się 18 maja br. 24. Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym. Poprzedził je 8. Kongres Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej i Środowisk Ewangelizacyjnych „Charis, czyli strumień łaski”, który odbywał się w dniach 16-18 maja br. w częstochowskiej Hali Sportowej Arena.
Tematem tegorocznego spotkania była jedność wszystkich ruchów charyzmatycznych. Decyzją papieża Franciszka przy Stolicy Apostolskiej powołana została instytucja „Charis”, która zajmuje się koordynowaniem ruchów odnowy charyzmatycznej na całym świecie. Rozpocznie ona działalność 9 czerwca br., w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. – „Charis” to nie będzie nowa struktura, ale koordynacja grup charyzmatycznych – wyjaśnił ks. Sławomir Płusa, przewodniczący Rady Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym. – Papież zaprasza do „Charis” wszystkich, którzy utożsamiają się z chrztem w Duchu Świętym, z ewangelizacją i z ekumenizmem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W czasie czuwania pielgrzymi słuchali konferencji, włączali się we wspólne modlitwy i śpiewy. Wysłuchali także listu bp. Bronisława Dembowskiego, przez wiele lat delegata Episkopatu ds. Odnowy w Duchu Świętym, który co roku przybywał na te jasnogórskie spotkania. W tym roku po raz pierwszy nie mógł być obecny, ale przesłał list z wyrazami jedności w modlitwie. Ks. Andrzej Grefkowicz, egzorcysta, działający od wielu lat w Odnowie, mówił o początkach i wyzwaniach na przyszłość. Artur Skowron, odpowiedzialny za inicjatywę Młodzi-Młodym, opowiedział o ewangelizacji ukierunkowanej na młodych, a gość specjalny kongresu – Michelle Moran z Anglii, była przewodnicząca Międzynarodowej Służby Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, która pracowała nad statutem „Charis”, przedstawiła założenia tej inicjatywy.
Punktem centralnym dorocznego czuwania była Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski z Wrocławia, od wielu lat związany z katolicką Odnową w Duchu Świętym. – Przyjechaliśmy tutaj, aby napełnić serca, aby napełnić myśli, aby odnowić siły, przyjechaliśmy tutaj, aby otwierać się na Ducha Świętego – powiedział w homilii.
Śpiewy przez cały dzień animował zespół „Poczekalnia Pana Boga” z Chmielnika w diecezji kieleckiej.
* * *
Krótko
• 17-19 maja br. 24. Pielgrzymka Związku Harcerstwa Polskiego zainaugurowała obchody jubileuszu 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II.
• 18 maja br. przybyła 30. Pielgrzymka Pracowników Telekomunikacji, z udziałem ok. tysiąca osób. Na pamiątkę jubileuszowego pielgrzymowania pracowników tej grupy zawodowej na Jasną Górę na dziedzińcu przed Kaplicą Matki Bożej wmurowana została pamiątkowa płyta. – Każdy z nas niesie tu intencje związane z osobistymi przemyśleniami oraz tę o pomyślność naszej firmy. A firma to ludzie. Bardzo ważna jest dla nas ta coroczna wizyta na Jasnej Górze – podkreślił Jacek Kowalski, członek Zarządu ds. Zasobów Ludzkich Orange Polska.
Reklama
• 18 maja br. na Jasną Górę przybyła Pielgrzymka Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. W spotkaniu uczestniczyli kawalerowie i damy w specjalnych strojach wraz z rodzinami, a także wolontariusze Maltańskiej Służby Medycznej, podopieczni, darczyńcy oraz sympatycy związku. Obecny był bp Andrzej Dziuba, naczelny kapelan Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, oraz Jerzy Baehr, prezydent związku.
• 19 maja br. przybyła 31. Pielgrzymka Kupiectwa. Na wspólnej modlitwie zgromadzili się przedstawiciele zrzeszeń kupieckich wraz z pocztami sztandarowymi – w sumie kilkaset osób. Obecny był Tadeusz Zagórski – prezes Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług w Warszawie.
• 19 maja br. odbyła się jubileuszowa – 20. Pielgrzymka Bibliotekarzy. Mszy św. przewodniczył ks. Henryk Olszar, duszpasterz bibliotekarzy.