W tym roku proponujemy zatrzymać się nad kwestią wojny i pokoju - podkreśla dyrektor festiwalu ks. Wiesław Mokrzycki i wyjaśnia, że w zamyśle organizatorów różne problemy współczesnego świata analizowane są w świetle religii monoteistycznych – judaizmu, chrześcijaństwa i islamu a sam SACROFILM podejmuje próbę dialogu między nimi.
Ks. Mokrzycki zauważa, iż jesteśmy świadkami wielu konfliktów zbrojnych w różnych częściach świata, zamachów terrorystycznych, niezawinionego cierpienia wielu ludzi. - Pojawia się zatem pytanie, jak to możliwe, że po doświadczeniach II wojny światowej, w której zginęło wiele milionów ludzi, człowiek znów chwyta za broń i zabija brata.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dyrektor Festiwalu wskazuje, że wielu ludzi jako przyczynę wojen wskazuje religię. "Nie da się ukryć, że ludzie walczą w imię Boga. Tylko, czy są to prawdziwi wyznawcy swoich religii? Na te pytania będziemy szukać odpowiedzi podczas tegorocznej edycji SACROFILM-u, zarówno na kinowym ekranie, jak i w salach wykładowych w „kulturze spotkania i dialogu” – zapewnia dyrektor zamojskiej imprezy. Wyraża też przekonanie, że tego typu spotkania z religiami monoteistycznymi są potrzebne jako jeden z elementów budujących pokój.
Organizatorami SACRROFILM-u są: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu oraz parafii p.w. św. Antoniego w Dyniskach
Honorowy patronat nad SACROFILMEM objęli biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek, prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, prof. Krzysztof Zanussi – reżyser i dr Krzysztof Pancerz – rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu.
Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego SACROFILM zostały przyjęte do wydarzeń kulturalnych rekomendowanych przez Signis Europe - Europejskie Katolickie Stowarzyszenie Komunikacji Społecznej.