Agnieszka Raczyńska: – W Jurysdykcji Polskiej Rycerzy Kolumba rozpoczęła się peregrynacja ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. Wizerunek pielgrzymował będzie także po radach diecezji sosnowieckiej...
Piotr Kiełtyka: – Tak, pasterz naszej diecezji bp Grzegorz Kaszak przychylił się do naszej prośby i wyraził zgodę na peregrynację kopii ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan w parafiach diecezji sosnowieckiej w okresie od 29 czerwca do 3 sierpnia br. Peregrynujący wizerunek namalował słynny ikonograf Fabrizio Diomedi. Abp Jean-Clément Jeanbart, melchicki arcybiskup Aleppo, poświęcił kilkadziesiąt kopii ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. W oparciu o ten obraz Zakon Rycerzy Kolumba rozpoczął na całym świecie nowy program modlitewny w intencji chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie.
– Jaka idea przyświeca tej peregrynacji?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Chodzi przede wszystkim o refleksję nad współczesnym męczeństwem i otoczenie modlitwą prześladowanych, a także, aby przy tej okazji pozyskać środki finansowe, które pozwolą na pomoc chrześcijanom prześladowanym na Bliskim Wschodzie. 16 marca br. Kraków gościł arcybiskupa Aleppo Jeana-Clémenta Jeanbarta, który wygłosił świadectwo podczas spotkania charytatywnego na rzecz chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie, wypowiadając znamienne słowa: – Patrzę na tę ikonę (...) i widzę tytuł Maryi, który jest tak tragicznie potrzebny w dzisiejszych czasach. Widzę chrześcijańskich męczenników zjednoczonych pod płaszczem Maryi wraz z Jezusem, który błogosławi ich i nas. (…) Widzę krzyże różnych tradycji chrześcijańskich, jednoczące nas w modlitwie; Wschód i Zachód, Północ i Południe; biskupi, kapłani, świeccy, konsekrowani mężczyźni i kobiety – wszyscy zjednoczeni u stóp krzyża razem z Maryją jako naszą Matką.
– To niezwykle poruszające słowa…
– Niewątpliwie istnieje ogromna potrzeba modlitwy, wytrwałej modlitwy… Codziennie miliony chrześcijan na całym świecie doświadczają różnorakich prześladowań i dyskryminacji. Dla nich niezwykle istotne jest wsparcie i zrozumienie okazywane ze strony współwyznawców z całego świata. Peregrynacja obrazu Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan jest doskonałą okolicznością do głębokiej modlitwy.
– Rycerze Kolumba już nie raz zanosili swoje modlitwy w różnych intencjach podczas przyjmowania peregrynujących wizerunków, bo to przecież nie pierwsza peregrynacja obrazu wśród rycerskich rad?
– Zgadza się, wśród Rad Rycerzy Kolumba w Polsce peregrynował obraz Matki Bożej z Guadalupe. Do naszej diecezji przybył w 2011 r. Z kolei peregrynacja obrazu Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia miała miejsce w 2013 r., a 4 lata później gościliśmy w parafiach diecezji peregrynujące relikwie św. Brata Alberta – patrona naszej diecezji. Mieliśmy też okazję modlić się przy peregrynującym obrazie Świętej Rodziny. Teraz przygotowujemy się, by jak najpiękniej przyjąć w naszych progach wyjątkową ikonę Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. Trwamy w rycerskiej gotowości!
– Ilu Rycerzy Kolumba działa obecnie w naszej diecezji?
– Jest nas około 250. Istnieje 5 rad – w Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Olkuszu, Sławkowie oraz w Sosnowcu. Na czele rad lokalnych stoją Wielcy Rycerze: Janusz Glinka, Dariusz Zych, Jerzy Zembura oraz Wojciech Pacula i Roman Majewski.