Po przyjeździe na Jasną Górę, który – jak stwierdzali w swoich wypowiedziach – znów dla większości maturzystów był pierwszym w życiu spotkaniem z tym miejscem, młodzież zaproszona była do bazyliki. W niej obok animacji muzycznej przygotowanej przez diakonów naszego seminarium: Mateusza Maleńczuka, Mateusza Nawrota, Szymona Opałę i kl. Artura Jaguszczaka wraz z ks. prefektem Tomaszem Kołodziejem, młodzi ludzie korzystali z sakramentu pokuty. Tu także miała miejsce okolicznościowa konferencja na temat: Po co Kościół w życiu?, wygłoszona przez ks. dr. Wojciecha Węgrzyniaka z archidiecezji krakowskiej.
Po przygotowaniu do liturgii wszyscy uczestnicy pielgrzymki zostali zaproszeni do udziału w Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu. Przewodniczył jej w gronie prawie 60 koncelebransów biskup senior Stefan Cichy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W Kaplicy powitał wszystkich przybyłych o. Jan Poteralski OSPPE, podprzeor Jasnej Góry. – Tu, do Maryi ludzie zawsze przychodzili, szukając rozwiązania swoich problemów. Dziś jesteście tu także wy, w wyjątkowym momencie swojego życia. Drodzy Młodzi! Niech wam Pan Bóg błogosławi, Maryja ma zawsze w swej opiece, a wy idźcie w przyszłość, idźcie z Chrystusem, z różańcem w ręku, za krzyżem, jako mężczyzna i kobieta – życzył maturzystom.
Reklama
Natomiast bp Stefan Cichy w wygłoszonej homilii nawiązał do symboliki drogi. – Każda pielgrzymka to przebyta droga, nie tylko w kilometrach, ale także droga duchowa – mówił Biskup Senior. Zwrócił uwagę, że każdy kierowca udający się w drogę, musi mieć nie tylko pojazd, ale i dobrą widoczność, kierownicę i hamulce.
– W życiu ludzkim podobnie. Potrzebujemy jasnego rozeznania drogi. Trzeba nam więc poznawać naukę Chrystusa. Nie tylko w czasie katechizacji, ale i potem stale winniśmy zgłębiać prawdę Ewangelii. Trzeba też o jej wskazaniach pamiętać i stosować, aby dobrze kierować swoim życiem. Trzeba też czasem umieć z czegoś zrezygnować, hamować się, aby trzymać się tej drogi, którą wskazuje Chrystus.
Życzył też, aby w Maryi dostrzegać Tę, która wskazuje drogę do Syna. – Módlmy się, aby wypraszała nam pójście zawsze właściwą drogą – apelował Ksiądz Biskup.
Po Mszy św. znów była okazja do indywidualnego lub grupowego zwiedzania Jasnej Góry, a następnie odprawione zostało nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich. Pomocą w jego przeżyciu, jak i całej pielgrzymki, była m.in. książeczka pielgrzyma opracowana przez dk. Emiliana Gwiżdża, zawierająca pieśni, modlitwy i rozważania.
W przebieg pielgrzymki zaangażowała się młodzież ze swymi katechetami z I LO w Bolesławcu (czytanie, psalm, modlitwa wiernych, śpiewy chóru, prowadzenie Drogi Krzyżowej), młodzież z II LO w Bolesławcu (akt oddania się młodzieży Matce Bożej), młodzież z Salezjańskiego LO w Lubinie (nagłośnienie podczas Drogi Krzyżowej).
My także przyłączamy się do podziękowań pod adresem uczestników, organizatorów i wszystkich zaangażowanych w przebieg XXVI Pielgrzymki Maturzystów.