W niedzielę 3 marca Caritas Diecezji Rzeszowskiej zorganizowała po raz dwudziesty rzeszowskie „Kaziuki”. Ich symbolem, zgodnie z wileńską tradycją, są kaziukowe – czekoladowe, piernikowe i marcepanowe – serca różnej wielkości, które przed rzeszowskimi świątyniami rozprowadzała młodzież Szkolnych Kół Caritas. Dochód ze sprzedaży kaziukowych serc przygotowanych już tradycyjnie przez rzeszowskich cukierników zostanie przeznaczony na finansowe wsparcie polskiej młodzieży – studentów zza wschodniej granicy, szczególnie zaś studentów tzw. roku zerowego przygotowujących się do pełnych studiów na polskich uczelniach.
Mszy św. w kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie przewodniczył ks. inf. Wiesław Szurek, który wygłosił także homilię. Po Mszy św. młodzież ze Wschodu studiująca w Rzeszowie przygotowała program artystyczny o św. Kazimierzu Królewiczu.
„Kaziuki” odbywają się w ramach liturgicznego wspomnienia św. Kazimierza Królewicza – znanego z dobroczynności, surowego trybu życia oraz głębokiej pobożności eucharystycznej i maryjnej, patrona młodzieży, którego świadectwo i przesłanie nadal jest aktualne zarówno dla rządzących, jak i dla młodego pokolenia.
Nową formą świętowania wspomnienia św. Kazimierza Królewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim stały się „Kaziuki”. Niewątpliwie inspirowane są one, trwającymi już od wieków, takimi uroczystościami w Wilnie. – Chcieliśmy zaakcentować tę uroczystość odpustową, skupiając się na św. Kazimierzu, który łączy dwie tradycje: polską i litewską – mówił ks. Marek Dzióba, proboszcz parafii św. Kazimierza. Jak zapewniają organizatorzy, uroczystości miały na celu ożywić kult świętego w Ostrowcu Świętokrzyskim
Świętowanie odpustu ku czci św. Kazimierza Królewicza na osiedlu Pułanki w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczęło się Nowenną do św. Kazimierza oraz całonocną adoracją Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. – Centrum stanowiła Msza św. sprawowana przez księży rodaków i księży z dekanatu. Głównym celebransem był ks. Tomasz Romański, a homilię wygłosił ks. Michał Szawan. W uroczystości wzięli udział m.in. poseł Andrzej Kryj, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Piotr Dasios i Mariusz Łata, naczelnik wydziału edukacji. Byli przedstawiciele Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu, dyrektorzy ostrowieckich szkół oraz prezesi kół łowieckich – wylicza ks. Łukasz Sadłocha.
Papież Franciszek nadal jest w stanie krytycznym, ale od soboty nie miał następnego kryzysu oddechowego - poinformował w niedzielę Watykan w biuletynie medycznym w dziesiątym dniu jego pobytu w szpitalu. Badania wykazały lekką początkową niewydolność nerek, która jest pod kontrolą.
„Niewydolność nerek”. To nowe dane z dzisiejszego biuletynu medycznego, który informuje o stanie zdrowia papieża Franciszka w dziewiątym dniu jego pobytu w rzymskiej Klinice Gemelli z powodu obustronnego zapalenia płuc.
W ośrodku „Betania” w Rabce Zdroju swoje zimowe rekolekcje oazowe przeżywały dzieci i młodzież z archidiecezji częstochowskiej. Formacja odbywała się w dwóch oddzielnych grupach, dla dzieci i dla młodych. Opiekę duchową nad całością sprawowali ks. Konrad Cygan i Ks. Dariusz Żydoń. Nieoceniony wkład w organizację wyjazdu i jego przeprowadzenie wniosły świeckie małżeństwa i młodzi animatorzy. Dodatkową atrakcją programu były wyjazdy na narty oraz wspólne wycieczki.
W czwartek, 20 lutego br., całą wspólnotę odwiedził Bp Andrzej Przybylski. Najpierw uczestniczył w pogodnym spotkaniu z dziećmi i młodzieżą. Młodzi w artystyczny i bardzo radosny sposób podzieli się swoimi wrażeniami z pobytu na rekolekcjach i podjętymi tematami. Głównym punktem dnia była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem biskupa. „Trzeba często zdawać sobie pytanie o to, co najważniejsze i uważać, żeby nie dać się w życiu oszukać – mówił w homilii bp Andrzej.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.