Reklama

Kanonizacja bł. Józefa Sebastiana Pelczara już blisko

Niedziela przemyska 15/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Relacja ze Zwyczajnego Konsystorza Publicznego

Na łaskę kanonizacji w bieżącym roku zasłużyło sobie aż dwunastu błogosławionych, wśród których na drugim miejscu znalazł się biskup przemyski i zarazem założyciel Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, bł. Józef Sebastian Pelczar.
W kulcie świętych w praktyce Kościoła pierszeństwo przyznawano zwykle po Matce Najświętszej i Apostołach męczennikom, dlatego w naszym przypadku listę błogosławionych czekających na kanonizację otwiera bł. Piotr Poveda Castroverde, męczennik. Wśród wyznawców obok biskupa przemyskiego Józefa Sebastiana najbardziej są głośni Daniel Comboni, biskup, zasłużony dla misji w Afryce, i Arnold Jansen, założyciel Zgromadzeń Słowa Bożego, Sióstr Służebnic Ducha Świętego i Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji.
Do sześciu błogosławionych stanu duchownego, Kongregacja do Spraw Świętych dołączyła również sześć błogosławionych zakonnic, a wśród nich na pierwszym miejscu matkę Urszulę Ledóchowską, która wraz z bł. Józefem Sebastianem będzie wielkim darem dla Kościoła Świętego w naszej Ojczyźnie. Wykaz kandydatów do kanonizacji zamyka karmelitanka bosa bł. Maria Maravillas (a Mirabilibus Iesu).
Dla wszystkich wymienionych Błogosławionych droga do kanonizacji była pełna walki, cierpienia i bohaterskiej ofiary. Zanim ich życie zostało przemienione moralnie, najpierw musieli dołożyć wielu starań, aby się upodobnić do Swojego Mistrza pod względem czystości, ubóstwa, posłuszeństwa, miłości bliźniego itp.
W związku z ich zamierzonym uroczystym wywyższeniem Stolica Apostolska zaprosiła przedstawicieli poszczególnych Kościołów, z których pochodzą kandydaci do kanonizacji, na Zwyczajny Publiczny Konsystorz, który odbył się 7 marca w Auli Klementyńskiej.
Ojciec Święty przybył na to historyczne spotkanie witany przez ok. 30 kardynałów i prawie tyluż biskupów, a także licznie zgromadzonych przedstawicieli diecezji i wspólnot zakonnych. Oczywiście nie mogło wśród nich braknąć Sióstr Sercanek z matką generalną Szczęsną Niemiec na czele.
Obrzęd liturgiczny, dla którego został zwołany Konsystorz, rozpoczął Ojciec Święty intonując: "Deus in adiutorium meum intende" - był to wstęp do południowej Liturgii Godzin. Po odśpiewaniu modlitwy brewiarzowej, prefekt Kongregacji do Spraw Świętych, Józef kard. Saraiva Martins, najpierw podał krótkie biogramy poszczególnych Błogosławionych, a następnie skierował do Ojca Świętego prośbę, aby mocą swej apostolskiej władzy obdarzył tych Błogosławionych niebieską godnością i jeśli uzna to za słuszne, wyznaczył dzień, w którym mogliby być wpisani do Katalogu Świętych. Z kolei Papież rozpoczął modlitwę skierowaną do poszczególnych Osób Boskich, błagając najpierw o światło do podjęcia tej niezwykłej decyzji ku chwale Bożej i dla dobra Kościoła. Po Modlitwie Pańskiej Ojciec Święty ogłosił datę kanonizacji. Kanonizacja naszych polskich Błogosławionych ma się odbyć w dniu 18 maja. Obrzęd Konsystorza zakończył się apostolskim błogosławieństwem. Przed rozwiązaniem spotkania ceremoniarz papieskich nabożeństw, bp Piotr Marini - dobrze nam znany z apostolskich podróży Ojca Świętego - polecił obecnym protonotariuszom apostolskim, aby sporządzili protokół tego, co się działo w czasie Konsystorza.
Z okazji Konsystorza można było nie tylko posłuchać, co mówi Kościół Święty o biskupie przemyskim, bł. Józefie Sebastianie, ale również odwiedzić niektóre miejsca, które zostały wkomponowane w Jego świątobliwe życie.
Szczególnie warto było pod przewodnictwem sióstr sercanek - s. Olgi Podsiadnej, przełożonej z Genzano i jej towarzyszki s. Kornelii - odwiedzić piękną zabytkową świątynię, sanktuarium maryjne, znaną pod nazwą Santa Maria della Cima. Jest to najstarsza świątynia w Genzano, które dzisiaj ma kilka świątyń i liczy ponad 21 tys. mieszkańców. Kult maryjny zaczęli rozwijać w tym miejscu cystersi, którzy przybyli na to pięknie położone wzgórze z Rzymu, od Trzech Źródeł, związanych z kultem św. Pawła Apostoła.
Na tej górze szukał natchnień bł. Józef Sebastian jako student Gregorianum. Tu w latach 1865-1968 przybywał regularnie, aby w maryjnej świątyni odprawiać Mszę św. i pogłębiać swoje kapłańskie powołanie. Jeszcze dziś w zakrystii tej świątyni powtarzają przedstawiciele służby liturgicznej, że w księdze kapłanów tu celebrujących znajdują się zapisy ks. Józefa Sebastiana Pelczara. Słusznie są oni z tego dumni, jak i franciszkanie z Kalwarii Pacławskiej, pokazujący podpis św. Maksymiliana Kolbego z dnia 20 marca 1928 r. z modlitwą: "Dignare me laudare Te Virgo sacrata et da mihi virtutem contra hostes Tuos" (Dozwól mi chwalić Cię, Panno Święta i daj mi moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim).
Mieszkańcy Genzano nigdy nie zapominają o bardzo cennej ikonie Zbawiciela, umieszczonej w bocznej nawie - kaplicy kościoła Santa Maria della Cima. Obraz ten odbiera szczególną cześć od czasu, kiedy to po wybuchu epidemii cholery wierni odbyli procesję z Obrazem Zbawiciela po uliczkach miasteczka zagrożonego epidemią. Ufność nie zawiodła, epidemia ustała, ludność odetchnęła. A działo się to w okresie, kiedy bł. Józef Sebastian przebywał w Genzano i zapewne gorąco się modlił razem z cierpiącymi i umierającymi.
Trudno nazwać przypadkiem i taką okoliczność, że po wejściu do kościoła z obrazu wita pielgrzyma św. Józef, który w asyście Jezusa i Jego Matki oddaje ducha swego Ojcu Niebieskiemu, któremu, tak doskonale był posłuszny. Drugi obraz przedstawia męczeństwo św. Sebastiana.
Z życiorysu bł. Józefa Sebastiana dowiadujemy się również, że znane i głośne dzieło poświęcone duchowości chrześcijańskiej - Życie duchowne, czyli doskonałość chrześcijańska według najcelniejszych mistrzów duchownych, miało swój początek w Genzano, w pobliżu świątyni Matki Bożej della Cima.
Bł. Józefa Sebastiana wdzięcznie i z fascynacją wspominają studenci rzymscy z Papieskiego Kolegium Polskiego, jako kolegiastę, który dostąpił chwały błogosławionych. Obraz w zakrystii jest tego dowodem. Jeszcze bardziej wpisany został w pamięć historyczną bł. Józef Sebastian w Papieskim Instytucie Polskim w Rzymie. Obraz umieszczony przy wejściu dowodzi niezbicie, komu zawdzięcza swe powstanie ta bardzo pożyteczna instytucja kościelna dla kapłanów szukających w stolicy chrześcijaństwa wiedzy o istocie i posłannictwie Kościoła, a także o jego obecności w świecie współczesnym.
Kontemplacji i aktywności apostolskiej bł. Józefa Sebastiana została poświęcona homilia w czasie Mszy św. w I niedzielę Wielkiego Postu. Studenci z całej Polski mieli okazję do kapłańskiej refleksji nad Biskupem przemyskim, który 18 maja będzie wpisany do Katalogu Świętych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Mario - żono Kleofasa! Czemu jesteś taka tajemnicza?

Niedziela Ogólnopolska 15/2006, str. 16

pl.wikipedia.org

"Trzy Marie u grobu" Mikołaj Haberschrack

Trzy Marie u grobu Mikołaj Haberschrack
Sądzę, że każda kobieta ma w sobie coś, co sprawia, że jest tajemnicza. Być może w moim przypadku owa tajemniczość bardziej rzuca się w oczy. Pewnie jest tak dlatego, że przez długi czas żyłam niejako w cieniu odwiecznej Tajemnicy, czyli Jezusa z Nazaretu. Według tradycji kościelnej, sięgającej II wieku, mój mąż Kleofas był bratem św. Józefa. Dlatego też od samego początku byłam bardzo blisko Świętej Rodziny, z którą się przyjaźniłam. Urodziłam trzech synów (Jakuba, Józefa i Judę Tadeusza - por. Mt 27,56; Mk 15,40; 16,1; Jud 1). Jestem jedną z licznych uczennic Jezusa. Wraz z innymi kobietami zajmowałam się różnymi sprawami mojego Mistrza (np. przygotowywaniem posiłków czy też praniem). Osobiście nie znoszę bylejakości i tzw. prowizorki. Zawsze potrafiłam się wznieść ponad to, co zwykłe i pospolite. Stąd też lubię, kiedy znaczenie mojego imienia wywodzą z języka hebrajskiego. W przenośni oznacza ono „być pięknym”, „doskonałym”, „umiłowanym przez Boga”. Nie chciałabym się przechwalać, ale cechuje mnie spokój, rozsądek, prostolinijność, subtelność i sprawiedliwość. Zawsze dotrzymuję danego słowa. Bardzo serio traktuję rodzinę i wszystkie sprawy, które są z nią związane. Wytrwałam przy Panu aż do Jego zgonu na drzewie krzyża (por. J 19, 25). Wiedziałam jednak, że Jego życie nie może się tak zakończyć! Byłam tego wręcz pewna! I nie myliłam się, gdyż za parę dni m.in. właśnie mnie ukazał się Zmartwychwstały - Władca życia i śmierci! Wpatrywałam się w Jego oblicze i wsłuchiwałam w Jego słowa (por. Mt 28,1-10; Mk 16,1-8). Poczułam wtedy radość nie do opisania. Chciałam całemu światu wykrzyczeć, że Jezus żyje! Czyż nadal jestem tajemnicza? Jestem raczej świadkiem tajemniczych wydarzeń związanych z życiem, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. One całkowicie zmieniły moje życie. Głęboko wierzę, że mogą one również zmienić i Twoje życie. Wystarczy tylko - tak jak ja - otworzyć się na dar łaski Pana i z Nim być.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież Franciszek spotkał się z królem Karolem III i królową Kamilą

2025-04-09 21:21

[ TEMATY ]

Franciszek

Vatican Media

Papież Franciszek, przechodzący rekonwalescencję po ciężkiej chorobie, spotkał się w środę w Watykanie z brytyjskim królem Karolem III i jego małżonką królową Kamilą - podało watykańskie biuro prasowe.

W marcu z powodu choroby papieża para królewska odwołała oficjalną wizytę w Stolicy Apostolskiej, która miała się odbyć 8 kwietnia.
CZYTAJ DALEJ

Świdnica. 29. OKWB. Młodzi znawcy Pisma Świętego

2025-04-10 18:20

[ TEMATY ]

Civitas Christiana

bp Adam Bałabuch

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

okwb

Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana

Joanna Rudy

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bartosz Pajdak, zwycięzca diecezjalnego etapu 29. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, wraz z komisją konkursową i swoją katechetką Anetą Klinke-Osadnik

Bartosz Pajdak, zwycięzca diecezjalnego etapu 29. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, wraz z komisją konkursową i swoją katechetką Anetą Klinke-Osadnik

Na progu Wielkiego Tygodnia 10 kwietnia, w murach Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy odbył się diecezjalny etap 29. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. W zmaganiach wzięło udział 18 uczniów szkół średnich z Wałbrzycha, Świdnicy, Dzierżoniowa i Ząbkowic Śląskich.

Zanim młodzież przystąpiła do części pisemnej, uczestnicy zgromadzili się na Eucharystii w seminaryjnej kaplicy. Mszy świętej przewodniczył bp Adam Bałabuch, który w homilii mocno podkreślił, że nie wystarczy tylko znać treść Pisma Świętego – trzeba nim żyć. – Można mieć dużą wiedzę na temat Pisma Świętego. Ale o ile ważniejsze jest to, czy ja tym żyję? Czy to słowo oświeca moje życie? Przekłada się na moje uczynki, moją codzienność? – pytał biskup pomocniczy. – Prawdziwe zwycięstwo to życie słowem, które prowadzi do przemiany relacji z Panem Bogiem i drugim człowiekiem – dodał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję