W samych konkurencjach sportowych udział wzięło ponad 200 osób. Na imprezie pojawiło się ich jednak znacznie więcej. Zawody rozpoczęły się od Mszy św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Brennej Centrum. Około 80 dorosłych osób zapisało się do specjalnej księgi, deklarując czasowe lub stałe powstrzymanie się od spożywania alkoholu.
Ks. prałat Władysław Zązel, duszpasterz trzeźwości diecezji bielsko-żywieckiej, który przewodniczył liturgii dla uczestników Igrzysk, podkreślił, że bardzo dobrze się złożyło, że zawody odbyły się w dniu inaugurującym 48. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. „Tu chodzi o promocję trzeźwego stylu życia, by zasmakować w takim życiu, by być radosnym abstynentem z wolnego, nieprzymuszonego wyboru. Przy okazji to także promocja rodziny” – zauważył.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po liturgii uczestnicy w różnych kategoriach wiekowych rywalizowali w sportach zimowych. Odbyły się takie konkurencje jak slalom gigant, zjazd na „byle czym”, cross na „jabłuszkach”. Przeprowadzono konkursy rzeźby śniegowej oraz rzutu śnieżką do celu.
Na koniec rozdano pamiątkowe medale i dyplomy. Dla wszystkich, którzy zmarzli i zgłodnieli na stoku, czekała gorąca zupa.
Reklama
Głównym organizatorem Igrzysk Abstynentów jest Katolickie Towarzystwo Kulturalne (KTK) z Bielska-Białej. Powstało ono w 1992 roku i jest związane z bielską Wspólnotą Przymierza „Miasto na Górze”. Powstaniu Towarzystwa patronował m.in. nieżyjący już dominikanin o. Joachim Badeni OP. Organizacja propagując chrześcijańskie zasady współżycia międzyludzkiego i umacnianie więzi rodzinnych, promuje trzeźwy styl życia i troszczy się o aktywne formy wypoczynku.
Leszek Malinowski z KTK przyznał, że bez Bożego błogosławieństwa Zimowe Igrzyska Abstynentów nie powiodłyby się. „Widocznie Pan Bóg nam pobłogosławił skoro od 17 lat udaje nam się organizować te zawody. Dziś dopisała także pogoda. Ważnym wymiarem tej zabawy jest ewangelizacja poprzez świadectwo życia w trzeźwości tak licznych rodzin” – dodał organizator.
W czasie wizyty Jana Pawła II w 1995 roku w diecezji bielsko-żywieckiej Towarzystwo wręczyło papieżowi w darze 520 podpisanych deklaracji abstynencji na całe życie. KTK propaguje wesela bezalkoholowe, a w szpitalu odwykowym w Bulowicach członkowie Towarzystwa prowadzą regularną, cotygodniową działalność ewangelizacyjną. W Bielsku-Białej prowadzą klub „Arka”, który jest miejscem spotkań grup trzeźwych alkoholików.
Od września 1996 r., przy Katolickim Towarzystwie Kulturalnym, działa Zespół Szkół Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego.
Igrzyska objęli patronatem ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel, diecezjalny duszpasterz ds. trzeźwości, ks. prałat Władysław Zązel oraz wójtowie gmin Brenna i Jasienica.