Ks. Lombardi poinformował, że wczoraj po południu głos zabrało 28 kardynałów. Podkreślano między innymi potrzebę decentralizacji pojmując ją przede wszystkim jako zastosowanie zasady pomocniczości. Wskazywano jednak również na znaczenie jakie ma wsparcie Kurii dla Kościołów lokalnych, zwłaszcza tam gdzie istnieją pewne słabości. Poruszając kwestie działań na arenie międzynarodowej podkreślano m.in. konieczność kompetencji Sekretariatu Stanu, w odniesieniu do wielkich wyzwań, w tym jedność perspektywy i podejmowanych działań. Odnoszono się również kwestii obecność osób świeckich, w tym kobiet w Kurii Rzymskiej. Wskazywano, że już konstytucji „Pastor Bonus” są elementy bardzo cenne, których nie wolno tracić. Istnieje pewna zgodność co do potrzeby stopniowej realizacji decyzji.
Dziś rano obecnych było 164 kardynałów. Obrady dotyczyły kwestie ekonomii i instytucji ekonomicznych. Głos zabrali prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych, kard. George Pell, mówiąc o podejmowanych pracach, w tym nad bilansami oraz prof. Joseph F.X. Zahra, informując o pracach kierowanej przez niego Komisję ds. Struktury Ekonomiczno-Administracyjnej Stolicy Apostolskiej (COSEA).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Następnie kard. Reinhard Marx o mówił o kierowanej przez niego Radzie ds. Ekonomii, poruszanych kwestiach, z kolei Jean-Baptiste de Franssu o Instytucie Dziel Religijnych (IOR). Była także projekcja slajdów, nie zaprezentowano natomiast przygotowanych wcześniej tekstów wystąpień. 18 kardynałów zadało pytania. Znaczna część z nich wyrażała uznanie dla dokonanej pracy.
Ks. Lombardi zapowiedział, że po południu wystąpi kard. Seán O’Malley OFMCap – przedstawiając prace Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.
Pytany przez dziennikarzy o to, czy papież zatwierdził statuty Sekretariatu ds. Gospodarczych rzecznik Watykanu odpowiedział, że nic jemu na ten temat nie wiadomo.