Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Święta Dewota – patronka Księstwa Monako

Niedziela szczecińsko-kamieńska 46/2018, str. VI

[ TEMATY ]

św. Dewota

Archiwum prywatne

Relikwie św. Dewoty znajdują się w katedrze św. Mikołaja

Relikwie św. Dewoty znajdują się w katedrze św. Mikołaja

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas tegorocznego pobytu w Nicei zwiedzaliśmy m.in. dzielnicę Cimiez, położoną na wzgórzu górującym nad tym pięknym miastem. Jest tam nie tylko piękne muzeum ze zbiorami obrazów Henri Matisse’a. Na wzgórzu tym istniała w czasach rzymskich osada Cemenelum. Pozostałości budowli i areny rzymskiej można oglądać do dziś na terenie utworzonego Muzeum Archeologicznego. To na tej arenie zginął śmiercią męczeńską św. Poncjusz z Cimiez, biskup, a wcześniej senator rzymski, który stał się chrześcijaninem. Został zamęczony w czasach cesarza Waleriana, ok. 257 r. W centralnym punkcie wzgórza Cimiez znajduje się kościół pw. Matki Bożej Wniebowziętej i klasztor franciszkański. Kościół stoi na placu imienia św. Jana Pawła II, z ładnym pomnikiem naszego Papieża. Obecny klasztor Franciszkanów, założony był pierwotnie przez Benedyktynów z Opactwa św. Poncjusza i jako taki istniał do XVI wieku. Z historii omawianego kościoła wynika, że w XII wieku w klasztorze przechowywano relikwie św. Dewoty. Zostały one tu przewiezione w celu zabezpieczenia przed zniszczeniem, którego mogli dokonać Maurowie, okupujący tereny obecnego Księstwa Monako.

Zainteresowała mnie historia życia i kultu św. Dewoty. Aby ją bliżej poznać, wybrałam się do Księstwa Monako i jego dzielnicy Monte Carlo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Archiwum prywatne

Św. Dewota

Św. Dewota

Reklama

Święta Dewota (w języku francuskim – Sainte Dévote) jest patronką Księstwa Monako. Zginęła śmiercią męczeńską ok. 303 r. n.e., w okresie prześladowań chrześcijan za czasów panowania cesarzy Dioklecjana i Maksymiana. Dewota urodziła się ok. 283 r. w Marianie na Korsyce. Była chrześcijańską dziewicą, wiodącą proste, pobożne życie na służbie u senatora Eutychiusa. Prefekt rzymski Barbarus podczas wizyty na wyspie zażądał od senatora wydania służącej, która nie oddaje czci bogom rzymskim. Gdy Barbarus odmówił, został otruty, a Dewotę porwano i uwięziono. Nie chciała się wyrzec Chrystusa, chociaż poddano ją okrutnym torturom, zmiażdżono jej usta, wleczono po ostrych skałach i ciernistych zaroślach. Ostatecznie Dewota poniosła śmierć przez ukamienowanie. Aby zapobiec rozpowszechnianiu kultu męczennicy chrześcijańskiej, nakazano spalić jej ciało. Chrześcijanie korsykańscy wykradli nocą ciało Dewoty ze stosu i umieścili je na łodzi płynącej do Afryki. Chcieli zapewnić jej w ten sposób godny, chrześcijański pochówek. Jednak silny sztorm zmienił plany. Według legendy, nagle nad łodzią pojawiła się gołębica i wskazała kierunek dalszego rejsu. Łódź przypłynęła do brzegu w dolinie Les Gaumates, obecnej dzielnicy Monte Carlo o nazwie Condamine. Legenda mówi, że w grocie pochowano ciało św. Dewoty. W tym miejscu też zbudowano później kaplicę na jej cześć. Pierwsze wzmianki o tej kaplicy pojawiły się w pismach ok. 1070 r. Kaplica została w 1075 r. podarowana opactwu św. Poncjusza, Zakonowi Benedyktynów. Przebudowana była wielokrotnie, od 1887 r. jest to już kościół parafialny. Na murze kościoła wisi tablica ufundowana w 2004 r. przez księcia Monako Rainiera III. Uczczono w ten sposób 1700-lecie śmierci św. Dewoty jako patronki Księstwa Monako i rodu Grimaldich. Na tablicy zamieszczono również inskrypcję o trwającym pontyfikacie Jana Pawła II.

Kult św. Dewoty i jej patronat to ważny element historii, kultury i życia religijnego Księstwa Monako. Pojawiły się świadectwa wielokrotnych cudów za pośrednictwem św. Dewoty.

Na cześć św. Dewoty w XVI wieku emitowano po raz pierwszy monety z jej wizerunkiem. Stało się to pod rządami Księcia Honore II, który mianował św. Dewotę patronką Monako i rodu Grimaldich. W 2004 r. wydano srebrną monetę o nominale 5 € z wizerunkiem świętej i tradycyjnymi atrybutami w postaci wizerunku łodzi i gołębicy. W XV wieku Dewota była patronką obrony Monako przed Księstwami Genui i Pizy. Modlitwy do św. Dewoty sprawiły, że pokonano hiszpańskie galery, atakujące Monako w 1641 r. Jeden że zdobytych statków otrzymał imię „Dewota”.

W 1927 r. Louis Notari, autor m.in. tekstu hymnu Księstwa Monako, napisał poemat o życiu św. Dewoty. Poemat napisany został jako jeden z pierwszych utworów w dialekcie monegaskim, czyli lokalnym dialekcie pochodzenia galloromańskiego. Było to przełomowe wydarzenie dla tego języka, który jest kultywowany w Monako do dzisiaj. Emitowane są również znaczki pocztowe z wizerunkiem św. Dewoty.

Reklama

Kult patronki Monako jest stale obecny w życiu obywateli tego Księstwa. Szczególnym wydarzeniem jest coroczne święto ku jej czci. Uroczystości trwają zwykle w dniach 26-27 stycznia, co roku. Tradycyjna data święta wynika z ustaleń dotyczących dnia, w którym łódź z ciałem św. Dewoty pojawiła się u brzegu, w rejonie Monako. Obecny przebieg wydarzeń wywodzi się z 1874 r., zaś jej oprawa i wydarzenia towarzyszące ustalone zostały przez Louisa II, księcia Monako, w 1924 r.

Co roku, wieczorem 26 stycznia, rozpoczynają się obchody święta św. Dewoty. Odbywa się, w tym dniu uroczyste spalenie łodzi rybackiej na placu przed kościołem św. Dewoty w obecności księcia Monako i jego rodziny oraz hierarchów kościelnych, którzy błogosławią uczestników wydarzenia. Wydarzenie to poprzedza uroczysta poranna Msza w kaplicy św. Dewoty, odprawiona w dialekcie monegaskim (Monegasque).Wieczorem rusza procesja z relikwiami św. Dewoty i łodzią. W porcie wypuszczana w niebo jest gołębica. Łódź stawiana jest na placu przed kościołem św. Dewoty, blisko brzegu morza.

Książę Albert i jego małżonka Charlene, osobiście podpalają łódź, tłum wiwatuje, a niebo rozświetlają fajerwerki.

Dzieje się tak na pamiątkę pewnego znaczącego wydarzenia z 1070 r. W tymże roku Antinope, kapitan łodzi z Florencji, porwał ciało św. Dewoty z groty i próbował je wywieźć. Silny wiatr zawrócił łódź do brzegu. Kapitan został aresztowany i z wyroku księcia Ugo Grimaldi skazany na odcięcie nosa i uszu oraz długoletnie więzienie. Musiał również być świadkiem publicznego spalenia jego łodzi na placu.

Obecnie relikwie św. Dewoty przechowywane są w pięknym, złoconym relikwiarzu, w katedrze Monako pw. św. Mikołaja. Stoi tu także pomnik św. Dewoty, ufundowany przez księcia Rainiera III.

Reklama

W katedrze Monako znajdują się również grobowce wielu książąt z rodu Grimaldich. W 2005 r. pochowano tu księcia Rainiera III, obok jego żony, księżnej Grace (Kelly), zmarłej tragicznie w 1982 r.

Uroczystości ku czci patronki Monako św. Dewoty mają swoją kulminację 27 stycznia. W tym dniu rano jest celebrowana uroczysta Msza św. w katedrze Monako, w obecności rodziny książęcej, notabli Monako oraz zgromadzeń świeckich i kościelnych tego kraju. Po Mszy św. rusza uroczysta procesja z relikwiami św. Dewoty i zmierza w stronę pałacu. Procesja zatrzymuje się na placu pałacowym, celebrans udziela błogosławieństwa księciu wraz z rodziną oraz całej ludności Monako. Osobne błogosławieństwo skierowane jest do rybaków i morza. Święto św. Dewoty to zawsze wyjątkowe przeżycie dla mieszkańców i turystów, którzy w te dni chętnie przybywają do Monako.

Historia św. Dewoty, jako patronki Monako, pozwala na bliższe poznanie historii tego niewielkiego kraju. Jej imię pojawia się również w trakcie relacji z Grand Prix Monaco Formuły 1. Pierwszy zakręt trasy ulicznej dla bolidów w Monako nosi nazwę Zakręt Świętej Dewoty, gdyż znajduje się naprzeciwko kościoła pod Jej wezwaniem.

2018-11-14 11:43

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Węgrzyniak: zakaz spowiedzi byłby dla dzieci krzywdzący

2025-01-03 07:12

[ TEMATY ]

spowiedź

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Pierwsza spowiedź może stresować, ale dzieci stresuje też pierwszy dzień w szkole czy klasówka - ocenił ks. Wojciech Węgrzyniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Dodał, że zakaz spowiadania dzieci byłby krzywdzący, ponieważ spowiedź uczy odróżniania dobra od zła i pracy nad sobą.

Do Sejmu trafiła petycja, której autorzy domagają się uchwalenia zakazu spowiadania osób poniżej 18. roku życia. Według autorów, spowiedź ma być dla dzieci "zdarzeniem traumatycznym", przed którym nie mogą się obronić.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Msza święta dziękczynna za naszych darczyńców

2025-01-03 10:03

[ TEMATY ]

Msza św.

darczyńca

Karol Porwich/Niedziela

Drodzy nasi Przyjaciele!
Chcemy serdecznie podziękować za Państwa wsparcie. Dzięki wpłacanym darowiznom możemy działać dla Państwa. Nie chcemy, by dostęp do treści na portalu niedziela.pl był płatny - jak to staje się już standardem także na stronach mediów katolickich - ani umieszczać zbyt dużej ilości reklam, które pozwalałyby zarabiać, ale utrudniałyby korzystanie.

Chcemy tworzyć nasz portal Niedziela.pl oraz „Niezbędnik katolika” jako serwis z otwartym dostępem dla każdego, kto szuka tam Słowa Bożego, liturgii dnia, komentarzy, informacji o świętych, modlitw. Chcemy, by mógł z nich korzystać każdy, także ci, których nie stać na wykupywanie dostępu, a zwłaszcza młodzi, o których przyszłość, także o ich wiarę, tak bardzo się troszczymy. Za każde wsparcie DZIĘKUJEMY! Dzięki niemu zespół redakcyjny codziennie, od świtu do późnej nocy, przygotowuje serwis wiadomości z życia Kościoła, z kraju i ze świata, ale przede wszystkim cieszące się ogromnym zainteresowaniem informacje dotyczące świętych, zagadnień katechizmowych, ciekawostek. Pozyskujemy nowych autorów i publicystów, by naszym Czytelnikom pomagać na drodze wiary.
CZYTAJ DALEJ

Papież: w Roku Świętym trzeba adorować, służyć, kroczyć wzorem Maryi

2025-01-03 13:31

[ TEMATY ]

Maryja

papież Franciszek

wzór

Rok Święty 2025

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Naśladujcie Maryję w jej postawie adoracji, służby i pielgrzymowania - zachęcił papież Franciszek podczas spotkania z konfratrami z Arcybractwa Świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty Kawalerów Maltańskich z Cantazaro.

Na początku Roku Jubileuszowego 2025 Ojciec Święty spotkał się z przedstawicielami Arcybractwa Świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty Kawalerów Maltańskich z Cantazaro, które przekazuje m.in. ofiary na działalność charytatywną papieża. W przemówieniu skierowanym do członków stowarzyszenia nawiązał do obchodzonej 1 stycznia uroczystości Matki Bożej, która jest patronką arcybractwa.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję